- W sierpniu Biuro Rzecznika MŚP intensywnie zajmowało się problemem Małego ZUS Plus, kontynuując spór z ZUS dotyczący właściwej interpretacji przepisów. Do Biura dotarło ponad 600 skarg od przedsiębiorców na praktyki ZUS. W 200 przypadkach sprawa trafiła na wokandę sądową – pisze Biuro Rzecznika MŚP w sprawozdaniu za minione dwa miesiące.
Wyroki w sprawach o Mały ZUS Plus
Spory te dotyczą długości okresu, po upływie którego przedsiębiorca może ponownie skorzystać z Małego ZUS-u Plus. Rzeczniczka MŚP stoi na stanowisku, że intencją ustawodawcy było wprowadzenie dwóch lat przerwy. ZUS uważa z kolei, że okres ten powinien być dłuższa. W kilku sprawach zapadły już wyroki sądów. Biuro Rzecznika MŚP ma informacje o szczęściu orzeczeniach korzystnych dla przedsiębiorców. Są to:
- Wyrok Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 27 czerwca 2024 r., sygn. akt VI U 147/24,
- Wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 25 lipca 2024 r., sygn. akt VI U 367/24,
- Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 29 lipca 2024 r., sygn. akt VIII U 1116/24,
- Wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu z dnia 31 lipca 2024 r., sygn. akt IV U 386/24,
- Wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 31 lipca 2024 r., sygn. akt IV U 411/24,
- Wyrok Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 14 sierpnia 2024 r., sygn. akt V U 219/24).
Agnieszka Majewska zapowiedziała, że w toczących się postępowaniach sądowych w całej Polsce będzie konsekwentnie powoływała się na korzystne rozstrzygnięcia, a w przypadku ewentualnych przegranych, wnoszone będą apelacje. Więcej na ten temat na stronie Biura Rzecznika MŚP.
Czytaj w LEX: Mały ZUS plus – niższe składki dla małych przedsiębiorców >
Cena promocyjna: 159.2 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139.29 zł
Pensja minimalna rośnie zbyt szybko
Rzeczniczka MŚP w swoich wystąpieniach opowiadała się za podwyższeniem kwoty ulgi podatkowej na zakup kasy fiskalnej oraz negatywnie wypowiedziała się co do oskładkowania umów cywilnoprawnych. Zabierała także głos w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Apelowała do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o wprowadzenie rozwiązań obniżających koszty pracownicze, zwracając uwagę, że płaca minimalna rośnie w sposób nieadekwatnie szybki w stosunku do aktualnej kondycji przedsiębiorstw. We wrześniu przedstawiła swoje uwagi do rządowego projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Pozytywnie oceniła postulat wprowadzenia możliwości utrzymania wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku w przypadkach jego nadmiernego wzrostu w latach poprzednich, krytycznie odniosła się natomiast do propozycji ustalenia orientacyjnej wartości referencyjnej na poziomie 55 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Sprawdź w LEX: Czy lekarz i pielęgniarka może skorzystać z małego ZUS plus - spełniając oczywiście warunek przychodów? >
Agnieszka Majewska interweniowała też w sprawie barier, na jakie natrafiają pracodawcy zatrudniający cudzoziemców. „Stosowane obecnie procedury związane z wydawaniem wiz cudzoziemcom są niewydolne oraz nieprzejrzyste, co z jednej strony tworzy pola do nadużyć dla podmiotów działających nielegalnie, a z drugiej strony istotnie utrudnia działalność firmom postępującym zgodnie z literą prawa” – pisała do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Zgłosiła też zastrzeżenia do przepisu dopuszczającego zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę.
W swoim sprawozdaniu Rzecznika MŚP wskazała też na projekt aktów prawnych, w sprawie których zabierała głos. Były to projekty:
- nowelizacji ustawy o transporcie drogowym - podniosła potrzebę uściślenia regulacji, „aby uniknąć mogących wystąpić wątpliwości interpretacyjnych oraz umożliwić sprawne i skuteczne działanie organów nadzoru i stosowanie uchwalonego prawa w praktyce”;
- nowelizacji kodeksu pracy – pozytywnie oceniła rozwiązania służące wyeliminowaniu nierówności w zakresie ustalania uprawnień związanych z posiadaniem określonego stażu pracy, zwróciła jednak uwagę na potrzebę dalej idących zmian służących przedsiębiorcom;
- zmiany ustawy o podatku akcyzowym – opowiedziała się m.in. za przesunięciem terminu podniesienia stawek podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe;
- zmiany ustawy o systemie oświaty – skrytykowała nowe, niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania dotyczące dofinansowania kosztów kształcenia przez pracodawców pracowników młodocianych;
- specustawy powodziowej – opowiedziała się za zwiększeniem dostępności świadczenia interwencyjnego. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Świadczenie interwencyjne dla firm tylko za straty materialne.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.