Polska Klasyfikacja Działalności PKD 2025 – dokument liczący bagatela 1135 stron – stanowi załącznik do opracowanego w Głównym Urzędzie Statystyczny projektu rozporządzenia Rady Ministrów. W ubiegłym tygodniu zakończyły się jego konsultacje. Nowa PKD od 1 stycznia 2025 r. ma być stosowana w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Konieczność jej wydania wynika ze zmian przeprowadzanych już w klasyfikacjach Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Poza rozporządzeniem Rady Ministrów, do nowej PKD odnoszą się ponadto niektóre zmiany zawarte w projektowanej nowelizacji ustawy o statystyce publicznej oraz niektórych innych ustaw.

- Docelowo kody PKD 2007 przestaną obowiązywać, a każdy przedsiębiorca będzie musiał posługiwać się nowymi kodami PKD 2025 – mówi Mykoła Zembra, adwokat z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Na pierwszy rzut oka zmiany przebiegną ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Jak zapewnia GUS w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, wprowadzane zostaną rozwiązania przejściowe, które „mają na celu maksymalną ochronę interesów przedsiębiorców”. Przewidziany jest dwuletni okres, podczas którego stosowane mogą być i stare, i nowe kody PKD. Podmioty już istniejące, jeżeli samemu nie dokonają w okresie przejściowym zmian w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), mogą spodziewać się automatycznego przeklasyfikowania ich kodów po 1 stycznia 2027 r.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto