Frankowicze procesujący się z Getinem mogą liczyć na zabezpieczenie roszczenia

Banki Kredyty frankowe

Od dwóch miesięcy kredytobiorcom z upadłego Getin Noble Banku łatwiej jest o postanowienie zabezpieczające roszczenia poprzez wstrzymanie płatności rat kredytowych. Jest to efekt jednej z ostatnich uchwał Sądu Najwyższego. Ciągle jednak dużo zależy od konkretnego sędziego - są tacy, którzy nadal niechętnie udzielają zabezpieczeń frankowiczom z tego banku. Są już jednak w zdecydowanej mniejszości.

26.11.2024

Bank proponuje frankowiczom... by nie spłacali rat kredytu

Banki Kredyty frankowe

Frankowicze z mBank-u dostają pisma, że nie muszą spłacać rat do czasu zakończenia postępowania o unieważnienie umowy kredytowej. To nowa praktyka banku. Kredytobiorcy nie muszą już więc mieć postanowienia zabezpieczającego roszczenie. Jednak prawnicy frankowi ostrzegają - zmiana polityki banku ma na celu ograniczanie własnych strat i kosztów, a kredytobiorca może stracić m.in. na zwrocie odsetek ustawowych. Bank odpowiedział Prawo.pl, że nie komentuje swojej strategii procesowej, a do każdej sprawy podchodzi indywidualnie.

21.11.2024

Frankowiczom grozi wysoki podatek za zwrócone odsetki

Domowe finanse Doradca podatkowy Banki Kredyty frankowe

Frankowicze, którzy unieważnili umowy kredytowe, a korzystali w poprzednich latach z ulgi odsetkowej, mogą mieć problemy z fiskusem. Jeśli bank zwróci im odliczone wcześniej odsetki, będą musieli zwrócić fiskusowi ulgę nawet za 20 lat, czyli doliczyć te odsetki do swoich dochodów. Dla niektórych może to oznaczać wysoki podatek. Jest jednak rozwiązanie, które pozwala uniknąć takich problemów.

13.11.2024

Banki kontra frankowicze: Nie ma szans na wygraną... to może chociaż wyniszczyć

Banki Kredyty frankowe

Przy pozwach banków przeciwko frankowiczom pojawił się za sprawą Sądu Okręgowego w Płocku nowy argument dla kredytobiorców: kontrpowództwa banków przeciwko frankowiczom doczekały się porównania przez sąd do praktyki, która określana jest jako pozew typu SLAPP, mający na celu nie tyle zwycięstwo, co wyniszczenie przeciwnika.

09.11.2024

Rząd przed TSUE broni WIBOR-u

Domowe finanse Banki Kredyty Prawo europejskie Kredyty frankowe

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wysłała 28 października do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoje stanowisko w sprawie kredytów mieszkaniowych ze stawkami WIBOR. Nie budzi ono zaskoczenia: rząd sprzeciwia się traktowaniu dyrektywy 93/13 jako narzędzia do podważania systemu dotyczącego wskaźników referencyjnych.

08.11.2024

Koniec z przerywaniem biegu przedawnienia przez banki, będzie kolejny wyrok TSUE

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Czy skończy się masowe składanie pozwów przez banki w celu przerwania biegu przedawnienia? Do TSUE trafiły właśnie dwa pytania warszawskiego sądu w tej sprawie. Co roku frankowicze z kolejnego "rocznika" dostają pisma z banków. W tym roku trafiają one do osób, które w 2021 roku wystąpiły o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób weszły w spór z bankiem. Roszczenia banków przedawniają się bowiem po upływie trzech lat.

07.11.2024

Pozew frankowy doręczony bankowi wstrzyma spłatę kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd będzie częściej orzekał na posiedzeniu niejawnym, a świadkowie będą mogli być przesłuchiwani zdalnie - mimo sprzeciwu strony. Z kolei pozew frankowicza z chwilą doręczenia bankowi, z mocy prawa wstrzyma spłatę kredytu. Wyłączone zostaną również ograniczenia co do zarzutu potrącenia, będzie można go zgłaszać aż do zakończenia sprawy w drugiej instancji, a ugoda będzie mogła być zawarta zdalnie - to założenia projektu nowelizacji autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która ma usprawnić sprawy frankowe.

06.11.2024

Trudna droga do darmowego kredytu, ale klienci mogą liczyć na lepsze umowy

Banki Kredyty

Rośnie liczba spraw dotyczących sankcji kredytu darmowego (SKD), ale większość postępowań, w których są wyroki, zakończyła się pozytywnie dla kredytodawców. Banki jednak są przezorne i klientom, którzy mają zadłużenie umożliwiające skorzystanie z sankcji, proponują kredyty konsolidacyjne na dużo lepszych warunkach po to, żeby nie skorzystali z SKD.

05.11.2024

Postępowania apelacyjne bywają zmorą frankowiczów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Ciągle większość spraw frankowych znajduje finał w apelacji, a na rozprawę apelacyjną zwykle trzeba dość długo poczekać, czasem nawet ponad dwa lata. Z punktu widzenia kredytobiorców jedynym plusem są odsetki, które są naliczane bankowi i dodatkowe koszty zastępstwa procesowego. Same banki czasem cofają apelacje, ale nadal jest to rzadkie.

04.11.2024

WIBOR pod lupą NIK

Banki Kredyty

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy proces ustalania stawki referencyjnej WIBOR oraz wdrażanie unijnych przepisów w zakresie ustalania wskaźnika referencyjnego stopy procentowej przebiegały prawidłowo. Jej zdaniem nadzór KNF był prawidłowy, ale miał głównie charakter analityczny. Działania komisja podejmowała głównie "zza biurka".

31.10.2024

Frankowicz nie traci statusu konsumenta, chociaż wynajmuje mieszkanie

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Z wyroku TSUE z 24 października 2024 r. wynika, że w przypadku gdy celem zawarcia umowy kredytu hipotecznego był zakup jednej nieruchomości przeznaczonej do odpłatnego wynajmowania, kredytobiorca zachowuje status konsumenta w rozumieniu dyrektywy Rady 93/13/EWG, jeżeli nie działał w celach związanych z jego działalnością gospodarczą lub zawodową. Teraz banki będą musiały przeanalizować swoją taktykę procesową, czy warto składać apelacje od wyroków korzystnych dla frankowiczów, którzy wynajmowali swoje nieruchomości.

31.10.2024

Banki łatwiej poradzą sobie z nieobsługiwanymi kredytami

Banki Kredyty

Rząd we wtorek, 29 października, przyjął projekt przepisów, które dostosują polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Chodzi o to, aby banki mogły lepiej radzić sobie z nieobsługiwanymi kredytami, które ujęte są w ich bilansach. Nowe przepisy mają także zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

29.10.2024

Ważne orzeczenie TSUE: Frankowicz wynajmujący mieszkanie też konsumentem

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W czwartek, 24 października, Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że osoba fizyczna, która zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania w celu jego wynajmu, jest „konsumentem” w rozumieniu unijnych przepisów. Pod warunkiem jednak, że wynajem nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że korzysta z takiej samej ochrony jak inni frankowicze.

24.10.2024

Probankowy sąd przyjmuje pozew frankowicza z Getin Noble Bank

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Są już pierwsze jaskółki po uchwale Sądu Najwyższego w sprawie Getin Noble Banku. SN orzekł, że sprawy dotyczące ważności umów kredytowych frankowiczów z GNB nie muszą czekać do zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, mogą być kontynuowane. Jeden z sądów wrocławskich odmówił właśnie odrzucenia pozwu oraz oddalił wnioski o zawieszenie postępowania i o przekazanie sprawy syndykowi jako zgłoszenia wierzytelności.

24.10.2024

Bank ma chronić klientów przed oszustwami. UOKiK wydał zalecenia

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Banki

To instytucje płatnicze, w szczególności banki, powinny wyjaśniać sposoby działania oszustów, a także wdrażać środki monitorowania, komunikacji i reagowania na coraz bardziej wysublimowane metody oszustw i kradzieży – uważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pomóc w realizacji tych obowiązków mają wydane przez niego zalecenia dla dostawców usług płatniczych, uwzględniające skargi klientów oraz wiedzę ekspertów z sektora finansowego.

23.10.2024

NSA: Kara pieniężna dla banków także za nieterminowość

Ordynacja Finanse Banki

Bank ma obowiązek przekazać informacje w przewidzianym w ustawie terminie. Kara pieniężna dotyczy zatem także sytuacji nieterminowego wywiązania się z obowiązku przekazywania przez bank informacji i zestawień, a nie tylko samego ich nieprzekazania – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale (sygn. III FPS 1/24)

21.10.2024

TSUE: Bank zwraca część prowizji, po wcześniejszej spłacie kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W czwartek, 17 października, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie przedterminowej spłaty kredytu na zakup nieruchomości. Przesądził, że konsument może odzyskać część prowizji za udzielenie kredytu, jeżeli nie został poinformowany, że prowizja ta nie zależy od okresu obowiązywania umowy.

17.10.2024

Ugody z bankiem frankowicz nie podpisze bez zgody byłego małżonka

Banki Kredyty

Wielu frankowiczów zderza się ze ścianą. Chcieliby mieć już święty spokój i rozliczyć się z bankiem bez procesu sądowego. Nie mają jednak jak, bo np. były małżonek się nie zgadza, albo nie ma z nim kontaktu. W takim wypadku banki zawsze odmawiają podpisania ugody. Zdaniem prawników frankowych, wcale nie musi tak być.

17.10.2024

Banki coraz częściej rezygnują z apelacji w sprawach frankowych

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Powoli zmienia się podejście banków do sporów z frankowiczami. Wprawdzie jeszcze nikt nie uznaje reklamacji kwestionujących treść umowy kredytowej, ale niektóre banki coraz chętniej uznają wyroki w pierwszej instancji i dążą do porozumień kompensacyjnych w celu zakończenia sporu. Z drugiej strony sprawy, które dotąd wpłynęły, już przyblokowały Sąd Apelacyjny w Warszawie.

16.10.2024

Sygnalista zawiadamia o nieprawidłowościach przy określaniu WIBOR-u?

Banki Kredyty Sygnaliści

W ramach prowadzonych przez mój zespół kilkuset spraw dotyczących kredytów złotowych z oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR, spotykam się niejednokrotnie z argumentacją odwołującą się do "zawiadomienia" o nieprawidłowościach w ustalaniu WIBOR-u, pochodzącego rzekomo od sygnalisty. Chciałbym tę kwestię szczegółowo omówić i przedstawić opinii publicznej prawdziwy stan rzeczy - pisze Wojciech Wandzel, adwokat.

15.10.2024
1  2  3  4  5    14