Nowe przepisy energetyczne już z podpisem Prezydenta

Finanse samorządów Domowe finanse Małe i średnie firmy

Po podpisie Andrzeja Dudy wiadomo już, jaki będzie ostateczny kształt ustawy zamrażającej ceny prądu na przyszły rok. Małe firmy, samorządy i inni uprawnieni odbiorcy będą musieli złożyć do końca listopada specjalne oświadczenia, by skorzystać z tych preferencji. Pojawi się podatek od zysków wytwórców energii, zwany "odpisem na Fundusz".

02.11.2022

Zawieszenie działalności gospodarczej receptą na kryzys?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dla większości przedsiębiorców nadeszły naprawdę trudne czasy. Inflacja i koszty energii to tylko najważniejsze na długiej liście problemów, z którymi borykają się prowadzący własną działalność gospodarczą. Jedną z możliwości przeczekania trudnego okresu jest zawieszenie działalności gospodarczej. Z możliwości tej mogą skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.

02.11.2022

Dopłaty UE - definicja aktywnego rolnika wymaga doprecyzowania

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zgodnie z prawem UE dopłaty bezpośrednie powinny trafiać do aktywnych rolników, prowadzących działalność rolniczą. Tymczasem zdaniem samorządu rolniczego przesłane do Komisji Europejskiej w projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej rozwiązanie chroni interesy osób, które posiadają grunty, ale nie prowadzą działalności rolniczej. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanowisko co do przyjętej definicji.

31.10.2022

Po śmierci właściciela auta polisa OC przechodzi na spadkobierców

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Komunikacyjne polisy odpowiedzialności cywilnej nie wygasają po śmieci właściciela pojazdu, ale też nie odnawiają się automatycznie po okresie, na który została zawarta umowa. Z ubezpieczeniami dobrowolnymi jest prościej: przeważnie wygasają, a ubezpieczyciel rozlicza się ze spadkobiercami.

31.10.2022

System kontroli wodoru do napędu samochodów dopiero od 2024 r.

Administracja publiczna Prawo AI

System monitorowania i kontrolowania jakości paliw będzie dotyczył paliwa wodorowego do samochodów dopiero od 2024 r. Przesunięcie o rok terminu wejścia w życie ustawy planuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ma to pozwolić na dostosowanie laboratoriów do nowych zadań.

28.10.2022

UFG informuje: ważne zmiany dla organizatorów turystyki

Turystyka Finanse

Odroczenie spłaty rat do Turystycznego Funduszu Zwrotów oraz pełna elektronizacja deklaracji dotyczących składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – to zmiany w przepisach, które wkrótce zaczną obowiązywać organizatorów turystyki.

28.10.2022

Podwyżki i dopłaty do rachunków za ciepło nie zawsze zgodne z prawem

Nieruchomości

Powodem wysokich rachunków za ciepło jest nie tylko wzrost kosztów, ale często także błędy w kalkulacji zaliczki, czy też nie uwzględnienie w rozliczeniu położenia mieszkania w budynku. Inne jest bowiem zużycie ciepła w przypadku lokalu położonego nad garażem podziemnym, a inne, gdy znajduje się na drugim piętrze. W takiej sytuacji warto walczyć o swoje. Trzeba też sprawdzać, czy podwyżki są zgodne z ustawą, która narzuca sztywne ceny.

28.10.2022

Nowa ustawa dostosuje przepisy o nawozach do unijnych zasad

Środowisko Prawo europejskie

Dostosowanie zakresu i istniejącej terminologii ustawy do wymagań unijnego prawa oraz rozszerzenie katalogu produktów nawozowych m.in. o polepszacze gleby i inhibitory - to cele zmian w ustawie o nawozach i nawożeniu, którą w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat. W ustawie wysokość kar za łamanie przepisów została podwyższona i dostosowana do obecnej sytuacji na rynku produktów nawozowych.

27.10.2022

Sejm zamraża ceny prądu dla małych firm i podmiotów wrażliwych

Rynek i konsument Domowe finanse Małe i średnie firmy

Senat chce, by ceny prądu były zamrożone w 2023 r. na poziomie niższym, niż chciał Sejm: 450 zł dla gospodarstw domowych i 600 zł dla małych firm i samorządów. W ustawie pozostał specjalny podatek od przychodów niektórych wytwórców energii elektrycznej i przedsiębiorstw obrotu tą energią. Projekt wciąż budzi kontrowersje.

27.10.2022

Posłowie PiS wycofują projekt zamrożenia składów władz pięciu spółek państwowych

Spółki Prawo gospodarcze

Posłowie PiS wycofali kontrowersyjny projekt przewidujący że m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Gaz-System i Polfa Tarchomin podlegają specjalnym regułom nienaruszalności posad w zarządach i radach nadzorczych. Po silnej krytyce ze strony ekspertów, a nawet polityków Solidarnej Polski przyznali, że są wątpliwości konstytucyjne.

26.10.2022

Podatek od hurtowego zakupu mieszkań może spowodować wzrost cen lokali

Nieruchomości

Planowane przez rząd wprowadzenie podatku od hurtowego zakupu mieszkań może obniżyć atrakcyjność inwestycyjną tego segmentu rynku nieruchomości, a w dłuższej perspektywie doprowadzić do ponownego wzrostu cen mieszkań w Polsce, uważają prawnicy międzynarodowej kancelarii prawnej DLA Piper.

26.10.2022

Getin Bank w restrukturyzacji, ale sądy nie zawsze wstrzymują spłatę rat kredytu

Banki Kredyty frankowe

Do sądów wpływają wnioski od klientów będącego w procesie restrukturyzacji Getin Noble Bank o wstrzymanie spłat rat kredytu. Część z nich wydaje postanowienia korzystne dla kredytobiorców, ale są jednak i takie, które tego nie robią. Rozbieżności biorą się z różnej interpretacji przepisu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.  

26.10.2022

Dlaczego w składach nie ma węgla - są wstępne wyniki kontroli UOKiK

Rynek i konsument

Utrata źródeł dostaw oraz wysokie koszty zakupu są główną przyczyną wysokich cen i niedoborów węgla w składach. To wstępne wnioski z pierwszej części badania rynku prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obecnie sprawdzane są działania producentów, importerów i dużych pośredników na rynku.

25.10.2022

Czy klienci EuCO odzyskają pieniądze? Kłopotliwa restrukturyzacja dla ofiar wypadków

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Od lat powraca kwestia uregulowania branży pośredników odszkodowawczych i teraz widać, jak słabo chronione są osoby przez nich obsługiwane. Klienci kancelarii odszkodowawczej EuCO, która nie przekazała im należnych odszkodowań, wypłaconych przez ubezpieczycieli na jej konto, mogą mieć problem z wyegzekwowaniem w rozsądnym terminie pieniędzy, o ile dojdzie do otwarcia postępowania sanacyjnego, o które zawnioskował zarząd spółki.

25.10.2022

Getin Noble Bank: Co z osobami, które nie złożyły skargi do WSA?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Frankowicze zadłużeni w Getin Noble Banku, którzy nie złożyli w terminie skargi do WSA na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji banku, nie są pozbawieni możliwości dochodzenia swoich praw. Mogą oni złożyć wniosek o przywrócenie terminu albo zgłosić swój udział w postępowaniu jako uczestnik.

24.10.2022

Reklamowy świat influencerów jest bogatszy, niż wytyczne UOKiK

Prawnicy Rynek i konsument Prawo AI Ochrona konkurencji

Wydane niedawno instrukcje co do przestrzegania prawa konkurencji przez influencerów, zaczynają odnosić skutek, ale nasuwają też wiele wątpliwości. Nie określiły konsekwencji namawiania pracowników do promowania działalności pracodawcy na prywatnych kontach internetowych. Nawet nie wszyscy prawnicy wiedzą, że ich profile na Facebooku czy Instagramie trzeba odpowiednio oznaczać.

21.10.2022

Pozytywna opinia RPO do projektu o zawodzie windykatora

Prawo gospodarcze Finanse

Resort sprawiedliwości przygotował projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił propozycje pozytywnie. Jego zdaniem brak kompleksowej regulacji pozbawia dłużników możliwości obrony ich praw w toku pozaegzekucyjnej windykacji.

20.10.2022

Zatory płatnicze – jak sobie z nimi poradzić?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Nawet blisko 40 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce może mierzyć się z problemem zatorów płatniczych. Długie terminy płatności są często narzucane przez najsilniejszych graczy na rynku....

20.10.2022