Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących badania jakości wodoru używanego w samochodach z ogniwami paliwowymi. Taka zapowiedź pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
MKiŚ przygotowuje w tym celu projekt noweli do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Rząd ma go przyjąć do końca 2022 r.
Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że wodór wykorzystywany w pojazdach ma być objęty systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw od 1 stycznia przyszłego roku. Rząd wskazuje jednak, że dla polskich producentów wodoru stosowanego w pojazdach z ogniwem paliwowym, wejście tych rozwiązań od 1 stycznia 2023 r. to czas zbyt krótki aby można było dostosować laboratoria do wymogów ustawy. Dlatego okres przejściowy ma być wydłużony do końca 2024 r.
Wyjaśniono że, projektowane rozwiązania mają umożliwić producentom wodoru dostosowanie laboratoriów na nadchodzące wymagania dotyczące badania jakości wodoru. Konkretnie, do tego czasu badanie jakości wodoru będzie mogło być prowadzone w laboratoriach posiadających akredytacje dla normy ISO:17025.
Nieprzyjęcie projektowanych zmian skutkować będzie praktycznym uniemożliwieniem sprzedaży wyprodukowanego w Polsce wodoru dla motoryzacji na rynku polskim na następne kilka lat, co znacząco obniży konkurencyjność polskich podmiotów względem zagranicznych odpowiedników i zahamuje rozwój rynku wodoru w naszym kraju" - podkreślono.
Sprawdź również książkę: Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Komentarz >>