Kempisty: Inwestycja w chirurgię robotyczną się zwraca

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Pacjenci po skomplikowanych operacjach wychodzą do domu w pierwszej dobie, jest znacznie mniej ponownych hospitalizacji, powikłań pooperacyjnych. Kluczowa jest jakość życia pacjentów po operacji i to, aby doprowadzić ją do stanu zbliżonego sprzed operacji. I nasi pacjenci są dowodem na to, że tak się dzieje dzięki operacjom za pomocą systemu robotycznego – mówi Jakub Kempisty, lekarz z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

02.11.2024

Łodzińska: Domagamy się systemowych zmian w ochronie zdrowia

Zawody medyczne

Przepisy miały przyciągać młodych, a także powodować jak najdłuższe pozostanie na rynku pracy w zawodach, w których brakuje specjalistów. Niestety, żaden z celów nie jest realizowany. Młodzi, którzy kończą studia pielęgniarskie, nie podejmują pracy w publicznej ochronie zdrowia. Trafiają do prywatnego systemu niefinansowanego ze środków publicznych lub do innych zawodów - mówi Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

30.10.2024

Sośnierz: Centralna regulacja płac w ochronie zdrowia jest błędem

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Państwo wywindowało wynagrodzenia lekarzy często do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, a nawet więcej. A przecież to szpital powinien sam ustalać personelowi medycznemu takie płace, na jakie go stać. Sytuacja dojrzała do zmiany, ale w najbliższych miesiącach nikt nie odważy się na taką rewolucję, bo będzie zbyt wielu niezadowolonych. W efekcie sytuacja finansowa podmiotów medycznych musi się jeszcze pogorszyć - podkreśla Andrzej Sośnierz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

17.10.2024

Gawrońska: Do stosowania sztucznej inteligencji w medycynie niezbędne są precyzyjne przepisy

Nowe technologie Zawody medyczne

Brak wystarczających regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji (AI) w Polsce może spowodować naruszenia prywatności obywateli. Ponadto firmy rozwijające i wdrażające technologie AI będą zmuszone hamować innowacje i inwestycje. Natomiast w przypadku błędów AI, brak precyzyjnych przepisów może skutkować długotrwałymi i kosztownymi procesami sądowymi – uważa dr Anna Gawrońska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

28.09.2024

Skóbel: Szpitale potrzebują więcej czasu i pieniędzy na programy naprawcze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Proponowana nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej nie spowoduje, że system ochrony zdrowia będzie przewidywalny dla szpitali. Wręcz przeciwnie – sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Minister zdrowia będzie bowiem mógł zmienić reguły gry w dowolnym czasie, również bezpośrednio przed terminem kwalifikacji do sieci szpitali - zauważa Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

09.09.2024

Ochrona małoletnich ważna w placówkach medycznych - nie powinna pozostać "na papierze"

Pacjent Opieka zdrowotna

Złudne jest wrażenie, że jeśli ktoś wykonuje zawód medyczny, ukończył studia, specjalizację, kursy specjalistyczne, to na pewno wie, czym jest przemoc wobec dzieci i jak ją rozpoznać. Ta wiedza jest bardzo nierówna w różnych programach kształcenia i rzadko odświeżana w trakcie pracy – mówi w rozmowie z Prawo.pl Urszula Kubicka-Kraszyńska, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

19.08.2024

Chmielowiec: Rzecznik musi mieć uprawnienia, by skutecznie chronić pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Myślę, że w 2009 r., kiedy był tworzony urząd Rzecznika Praw Pacjenta, ustawodawca nie mógł sobie nawet wyobrazić, do jakich patologicznych sytuacji będzie w przyszłości dochodziło w relacji podmiotów medycznych z pacjentem. Wydawało się, że jest to tak wrażliwa sfera, że nikt nie będzie chciał oszukiwać pacjenta, człowieka leczącego się, walczącego o swoje zdrowie, często życie - mówi w rozmowie z Prawo.pl Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

05.08.2024

Bukiel: Bon zdrowotny - tak, ale składka do likwidacji

Finansowanie zdrowia

Finansowanie publicznej ochrony zdrowia w całości pochodziłoby z budżetu państwa z podatków powszechnych. Uprościłoby to znacznie cały mechanizm poboru składki, kontroli jej opłacania oraz potwierdzania uprawnień do korzystania ze świadczeń – uważa dr Krzysztof Bukiel, były przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia.

31.07.2024

Reklama aptek w Europie - jak funkcjonuje i co czeka Polskę

Farmacja

Biorąc pod uwagę cele, jakie zakaz reklamy ma realizować, można zasadnie zastanowić się, czy całkowity zakaz reklamy z wyjątkiem informacji o usługach apteki, jest proporcjonalny w świetle prawa konstytucyjnego. Przecież co najmniej część działań marketingowych ze strony aptek, niesie korzyści dla pacjentów, nie zaś ryzyka - piszą Bartosz Wielechowski i Jan Tarnowski z Praktyki Life Sciences kancelarii DZP.

27.07.2024

Jędrzejczak: Deficytu w NFZ nie można zmniejszyć, obniżając składkę zdrowotną

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Należy uznać za mało odpowiedzialne wszelkie pomysły zmierzające do zmniejszania wpływu środków do NFZ. Mam na myśli propozycję zmniejszania składek płaconych przez przedsiębiorców. Sposób ich poboru powinien być zdecydowanie bardziej jednolity. Dziś główny ciężar utrzymania publicznej ochrony zdrowia spoczywa na relatywnie najsłabszych grupach zawodowych i społecznych - uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

15.07.2024

Leszczyna: Chcemy poprawiać przepisy małymi krokami, nie burząc całego systemu

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Chcę zapewnić wszystkich, zwłaszcza pacjentów: opieka medyczna, świadczenia będą nadal opłacane i finansowane. Co więcej, będziemy pracować nad zwiększeniem dostępności, odwracać piramidę świadczeń. Spotkam się wkrótce z dyrektorami szpitali, by przedstawić im koncepcję dobrowolnego wejścia w proces transformacji leczenia szpitalnego - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

09.07.2024

Balicki: W sprawie dalszej reformy psychiatrii są tylko ogólne deklaracje

Pacjent

Na marcowym posiedzeniu Rady ds. Zdrowia Psychicznego Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło ani planu działania, ani harmonogramu, ani listy zaproszonych do współpracy ekspertów, a są to warunki niezbędne, żeby reforma psychiatrii mogła zakończyć się sukcesem -  podkreśla dr Marek Balicki, były minister zdrowia i były pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii.

18.04.2024

Robert Trzaskowski: Wspierane podejmowanie decyzji zamiast ubezwłasnowolnienia

Prawo cywilne Pacjent

Żaden z instrumentów, który ma zastąpić czy zająć miejsce ubezwłasnowolnienia, nie może pozbawiać osób z niepełnosprawnościami zdolności do czynności prawnych, ponieważ stanowi ona emanację podmiotowości człowieka. Kluczowa jest zatem realizacja woli osoby z niepełnosprawnością i jej preferencji – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Robert Trzaskowski, adwokat prowadzący własną kancelarię adwokacką Business&Law.

01.03.2024

Raulinajtys-Grzybek: Obniżanie ryzyka wystąpienia błędu leży po stronie zarządzających

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Włączenie do dyskusji o zarządzaniu jakością aspektów human factors pozwoli lepiej planować proces, bo obserwujemy go pod kątem tego, czy jest sprzyjający dla człowieka. Obecnie nie zastanawiamy się systemowo nad konsekwencjami tego, że pacjentów przyjmują przepracowani lekarze. Tymczasem błędy generują gigantyczne koszty - zarówno finansowe dla systemu, jak i koszty społeczne dla pacjentów i ich rodzin - mówi dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH.

28.02.2024

Kaźmierczyk: Jesteśmy w tyle względem unijnych regulacji danych medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Nie mamy polskiej ustawy o zarządzaniu danymi. W praktyce więc część przepisów unijnych, które umożliwiają wtórne wykorzystywanie danych zebranych w podmiotach leczniczych, jest martwa. Nie wykorzystujemy potencjału informacji gromadzonych w celach naukowych, badawczo-rozwojowych, analitycznych, bo nie mamy narzędzi prawnych - mówi dr Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Rymarz Zdort Maruta.

26.02.2024

Łodzińska: Pielęgniarki chcą uznania posiadanego wykształcenia

Zawody medyczne

W zawodach pielęgniarki i położnej musimy doceniać i doświadczenie, i wykształcenie. Bardzo ważne są obydwa te czynniki składowe kompetencji. Nie można bowiem nikogo dyskryminować ani  degradować - podkreśla Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Dodaje, że nie mniej ważny jest postulat uznania przy ustaleniu wynagrodzenia wykształcenia posiadanego, a nie wymaganego na danym stanowisku.

17.02.2024

Jędrzejczak: Łatanie dziur w systemie ochrony zdrowia już nie wystarczy

Pacjent Zawody medyczne

System opieki zdrowotnej w Polsce wyczerpał swoje zdolności do efektywnego rozwoju i adaptacji do zaspokajania potrzeb społecznych w tym zakresie. Cały mechanizm wymaga gruntownej zmiany i należałoby poważnie rozważyć powrót do zaniechanej, niesłusznie, reformy kas chorych. Kolejne pieniądze wpompowane w ten quasi system, bez jego gruntownej zmiany, tylko go utrwalą, nie zmienią istniejących patologii – podkreśla dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. 

19.01.2024

Zieliński: Opieka koordynowana to krótsze kolejki do specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Większość pacjentów nie wymaga leczenia specjalistycznego, a wiele z tych osób czeka w kolejce tylko po to, żeby dostać receptę na od dawna zażywany lek. Tymczasem ci, którzy naprawdę wymagają pomocy, czekają zbyt długo. Ten mechanizm trzeba odkręcić i opieka koordynowana w tym pomaga. Mamy nowe narzędzia i możemy pacjentowi zapewnić kompleksową opiekę - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, specjalista medycyny rodzinnej, współwłaściciel poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

22.12.2023

Prof. Pyrć: Szczepionka na nowy podwariant koronawirusa spóźniona o trzy miesiące

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Chociaż wariant delta statystycznie częściej powodował cięższą chorobę niż omikron, to pamiętajmy, że statystyka nie odnosi się do jednostek. Zakażenie każdym z wariantów koronawirusa wiąże się z bardzo dużym spektrum objawów. Może być to zakażenie bezobjawowe, ale może być to też ciężka, śmiertelna choroba i całe spektrum objawów pomiędzy tymi skrajnościami – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, twórca i kierownik Pracowni Wirusologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

06.12.2023

Prof. Wieczorowska-Tobis: Konieczne są nowe formy wsparcia pacjenta w opiece długoterminowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Niesamodzielny człowiek może być fizycznie sprawny. Dlatego obok skali Barthel kluczowa jest ocena funkcji poznawczych. Tylko szersza ocena całościowa da w rzeczywistości pełny obraz ograniczeń samodzielności pacjenta – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

30.10.2023
1  2  3  4  5    14