Problemów na SOR-ach nie rozwiąże sama ustawa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie uda się poprawić sytuacji związanej z dostępnością zespołów ratownictwa medycznego, jeśli nie będziemy patrzeć na nie systemowo - uważają eksperci, oceniając ostatni projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (SOR). Podobnie kształtuje się problem z przepełnionymi Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi. Nie wystarczy stworzyć ich więcej, jeśli wciąż będą na nie trafiać pacjenci, których powinni przyjąć specjaliści w poradniach.

03.07.2024

Samodzielność ratowników medycznych pod znakiem zapytania

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że ratownicy medyczni nie mogą samodzielnie podawać leków pacjentowi podczas triażu lub po nim, ale jeszcze przed kontaktem z lekarzem na szpitalnym oddziale ratunkowym. Środowisko ratowników upomina się o samodzielność w tym obszarze. Inaczej nie będą mogli samodzielnie prowadzić np. resuscytacji i wykonywać innych czynności zawodowych, do których uprawniają ich przepisy.

02.07.2024

1 lipca wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych

Pacjent Opieka zdrowotna

1 lipca wchodzi w życie zaktualizowana lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 31 nowych terapii, wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich. Status "polskiego leku" nadano kolejnym 143 lekom. Na lipcowej liście uwzględniono również wejście w życie bezpłatnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro.

01.07.2024

Ukarany podmiot leczniczy rejestruje się pod inną nazwą – konieczne zmiany

Pacjent Opieka zdrowotna

Nawet jeśli wiadomo, że dana osoba rejestruje nową działalność leczniczą pod inną nazwą, by kontynuować w ten sposób funkcjonowanie po nałożeniu kary, nie ma możliwości, by ukarać ją finansowo bez kolejnej decyzji i długiej procedury. Eksperci podkreślają, że do skutecznej kontroli rejestracji podmiotów leczniczych kompetencje powinny mieć urzędy wojewódzkie - to jednak nie takie proste.

01.07.2024

Obiekcje co do sposobu leczenia? Pacjent może złożyć aż trzy skargi

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent, który posiada zastrzeżenia co do sposobu jego leczenia lub w jego subiektywnej opinii doszło do naruszenia jego praw podczas pobytu w podmiocie leczniczym lub w czasie korzystania z jego usług, może poskarżyć się kierownikowi podmiotu leczniczego, zgłosić sprawę do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej izby lekarskiej lub dochodzić swoich praw z udziałem rzecznika praw pacjenta.

28.06.2024

Dłuższy pilotaż „Dobrego posiłku w szpitalu”

Pacjent Opieka zdrowotna

Pilotaż programu MZ „Dobry posiłek w szpitalu” został przedłużony do końca br. Pierwotnie miał zakończyć się w czerwcu. Poza tym resort nie wprowadza do programu żadnych innych zmian. 

28.06.2024

W zakładach opiekuńczych dla dorosłych będzie mógł pracować każdy lekarz

Pacjent Opieka zdrowotna

Umożliwienie bardziej optymalnego wykorzystania lekarskich zasobów kadrowych, a także ułatwienie organizacji opieki w ramach świadczeń, bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo pacjentów - taki jest główny cel zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Umożliwi ona m.in. zatrudnianie lekarzy dowolnej specjalizacji.

27.06.2024

Alarmująco wzrasta liczba recept wystawianych na oksykodon

Pacjent Opieka zdrowotna

O ile statystycznie od 2019 roku recepty na fentanyl wystawiane są coraz rzadziej, o tyle niepokojąco wzrasta częstotliwość przepisywania przez lekarzy oksykodonu, który również należy do grupy leków opioidowych. Coraz więcej lekarzy i pacjentów korzysta z tzw. receptomatów, jednak przepisywane w ten sposób leki zazwyczaj nie są refundowane. To najważniejsze wnioski, które przedstawiono podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

27.06.2024

Profilaktyka 40 Plus. Program przedłużony do końca 2024 r.

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze przekonują o skuteczności programu Profilaktyka 40 Plus, na który składają się podstawowe badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po pandemicznej wyrwie w dostępie do opieki zdrowotnej miał skłonić do powrotu do badania się. Skorzystało z niego jednak zaledwie 12 proc. uprawnionych. Miał zakończyć się w czerwcu. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło go do końca 2024 roku.

27.06.2024

Pełnomocnictwo medyczne jest potrzebne, ale powinno być proste

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Eksperci generalnie pozytywnie oceniają kierunek zmian dotyczący wprowadzenia instytucji pełnomocnictwa medycznego, które ma być zabezpieczeniem na wypadek utraty zdolności wyrażania woli, np. na skutek choroby czy w sytuacjach, w których szczególnie liczy się czas. Podstawową zaletą rozwiązania jest to, że sam pacjent wybierze osobę, która podejmie za niego decyzję. Prawnicy wskazują jednak, że procedurę warto jak najbardziej odformalizować.

27.06.2024

Będzie dekryminalizacja aborcji? Sejmowa komisja ds. projektów aborcyjnych poparła projekt

Pacjent Opieka zdrowotna

Sejmowa komisja ds. projektów aborcyjnych poparła we wtorek projekt ustawy dotyczący dekryminalizacji aborcji ze zmianami zaproponowanymi przez posłankę Lewicy Annę Marię Żukowską. Teraz projekt trafi do drugiego czytania w Sejmie. Komisja skończyła tym samym prace nad pierwszym z czterech skierowanych do niej projektów. W lipcu zacznie prace nad kolejnymi.

25.06.2024

Raport: Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - potrzebne zmiany systemowe

Opieka zdrowotna

UNICEF szacuje, że na świecie blisko 13 proc. nastolatków w wieku od 10 do 19 lat żyje ze zdiagnozowanymi zaburzeniami zdrowia psychicznego. W samej Unii Europejskiej liczba ta sięga 11,2 mln. Pomoc systemowa wciąż pozostawia jednak wiele do życzenia - nieustająco odczuwane są braki w zakresie nakładów finansowych i dostępności profesjonalnie przygotowanych lekarzy. Problemy dodatkowo pogłębiła pandemia koronawirusa.

24.06.2024

Karetka nie zawsze na sygnale. Decyduje kierujący akcją medyczną

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Choć przepisy nie precyzują, kto decyduje o włączeniu sygnałów świetlnych i dźwiękowych w karetce, w praktyce najczęściej robi to dyspozytor przyjmujący zgłoszenie. Decyzję tę może jednak zmienić dyspozytor wysyłający, a następnie kierownik zespołu ratowniczego. Przepisy dają też możliwość odwołania karetki z miejsca zdarzenia do innego priorytetowego wezwania, jednak w praktyce takie sytuacje się nie zdarzają.

24.06.2024

Powiat każe dyżurować, a dyżuruje człowiek nie budynek

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Po przemianach z 1989 r. liczba aptek lawinowo wzrosła. Liczba magistrów farmacji, czyli farmaceutów - już nie. Arytmetyka jest nieubłagana. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w statystycznej aptece liczba farmaceutów nie przekracza 2, z czego 83 proc. stanowią kobiety. Dlaczego powiaty i apteki nie są w stanie dogadać się w sprawie dyżurów - pisze Mariusz Politowicz z Pleszewa, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej.

22.06.2024

Fizycy bez specjalizacji medycznej zyskają więcej uprawnień w radioterapii

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Doprecyzowanie sposobów wykonywania zadań zastrzeżonych dla specjalistów w dziedzinie fizyki medycznej, przy jednoczesnym uporządkowaniu podziału zadań realizowanych w radioterapii pomiędzy specjalistów w dziedzinie fizyki medycznej oraz fizyków nieposiadających specjalizacji z tej dziedziny. To najważniejszy cel projektu zmiany rozporządzenia dotyczącego warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego, nad którym pracuje resort zdrowia.

21.06.2024

Podziemne szpitale na czas wojny. Rząd zapowiada miliardowe inwestycje

Opieka zdrowotna Wojsko

Szpitale, których organem założycielskim jest MSWiA i MON, mają zostać wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny odbywałyby się w nich operacje chirurgiczne. Szpital ma mieć pod ziemią możliwość prowadzenia intensywnej terapii, a także oddział łóżkowy, który zapewni bezpieczeństwo pacjentów i personelu w sytuacji skażenia. Wynika to z projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

20.06.2024

Żywienie w szpitalach. NIK wykrył nieprawidłowości w procedurach

Pacjent Opieka zdrowotna

Opolskie szpitale mają wykwalifikowanych dietetyków, którzy nadzorują żywienie w tych placówkach zgodnie z kompetencjami. Jednak więcej problemów szpitalom nastręczają postępowanie przetargowe na żywienie szpitalne. Nieprawidłowości miały charakter finansowy lub formalny.

19.06.2024

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Szykują się zmiany w Kodeksie pracy - nowela przyzna dodatkowy urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci, które po urodzeniu musiały być hospitalizowane. Obecnie brak jest odpowiednich regulacji - po zmianach rodzice będą mieli możliwość zapewnienia swoim dzieciom opieki bez konieczności rezygnowania z pracy albo wykorzystywania urlopów wypoczynkowych lub zwolnień lekarskich.

18.06.2024

Pierwsza kara finansowa za odmowę legalnej aborcji; szpital nie zgadza się z decyzją

Pacjent Opieka zdrowotna

13 czerwca zakończono postępowanie kontrolne w Pabianickim Centrum Medycznym, w wyniku którego na tego świadczeniodawcę nałożono karę w wysokości 550 tys. zł. Szpital nie zgadza się nie tylko z decyzją NFZ, ale też z ustaleniami kontroli w placówce. W tej chwili departament kontroli NFZ jest w końcowej fazie sprawdzania dwóch kolejnych podmiotów. - Obawiam się, że tam też nałożenie kary będzie zasadne - powiedziała w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna.

18.06.2024

Ile zarobią członkowie komisji odwoławczej funduszu kompensacyjnego?

Opieka zdrowotna

17 czerwca opublikowane zostało rozporządzenie, które określa wynagrodzenia członków Komisji Odwoławczej do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wiadomo już, ile dokładnie zarobi każdy z jej członków. Przepisy wejdą w życie 2 lipca.

18.06.2024