Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami określa standardy zatrudnienia. Zgodnie z tymi przepisami na stanowisko ordynatora wymagany jest tytuł specjalisty lub specjalizacja II stopnia w dziedzinie medycyny zgodnej z profilem oddziału lub w dziedzinie pokrewnej.

Ordynator innej specjalizacji

Projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego rozszerza możliwość kierowania oddziałem przez lekarzy innych specjalizacji niż medycyna ratunkowa, tj. specjalistów w dziedzinie: anestezjologii i intensywnej terapii, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii, pediatrii, neurologii lub kardiologii. Warunkiem jest doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w wymiarze co najmniej trzech tysięcy godzin nabyte w SOR, w ostatnich pięciu latach. Analogicznie zostały zmienione również wymagania dla lekarza dyżurnego SOR. Rozporządzenie zapewni ciągłość funkcjonowania tych SOR, które nie spełniają wymagań rozporządzenia w zakresie kwalifikacji lekarza kierującego oddziałem ratunkowym.

– Stanowisko ordynatora na oddziale o takim profilu i odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą funkcjonowanie SOR, powinno być zarezerwowane dla lekarzy posiadających wysokie kwalifikacje specjalistyczne. Niepokojący jest również fakt, iż minister zdrowia do tej pory nie podjął działań, które rozwiązałyby przyczyny braku zainteresowania lekarzy posiadających specjalizację z dziedziny medycyny ratunkowej obejmowaniem funkcji kierowniczych na SOR-ach – zaznacza PNRL.

Czytaj także: Brakuje lekarzy specjalistów medycyny ratunkowej. MZ wydłuża termin dla SOR­-ów

Praca wysokiego ryzyka

Zdaniem samorządu lekarskiego do przyczyn tego stanu należy niewdrożenie klauzuli wyższego dobra, która ograniczałaby zakres odpowiedzialności prawnej lekarzy w przypadkach nieumyślnego wyrządzenia szkody. Praca na oddziałach ratunkowych jest obciążona szczególnym ryzykiem, a brak odpowiednich regulacji prawnych sprawia, że lekarze ponoszą zbyt wysokie ryzyko odpowiedzialności prawnej za decyzje podejmowane w warunkach dużej presji i krótkiego czasu na działanie.

Ponadto lekarze systemu państwowego ratownictwa medycznego, w tym SOR-ów, narażeni są na zachowania, które zagrażają ich zdrowiu i nietykalności cielesnej, czci i dóbr osobistych, a obecna ochrona prawna, która im przysługuje nie jest wystarczająca. Zdaniem lekarzy władze publiczne powinny raczej podjąć pilne działania zmierzające do pozyskania lekarzy o odpowiednio wysokich kwalifikacjach do pełnienia funkcji ordynatorów, zamiast stopniowego obniżania wymogów kwalifikacyjnych niezbędnych do pełnienia tego stanowiska.

Czytaj w LEX: Postępowanie z pacjentem w SOR - warianty przebiegu wizyty i jej dokumentowanie >

Rozwiązanie czas kryzysu

Dostrzegając trudną sytuację kadrową w niektórych obszarach ochrony zdrowia, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaznacza, że rozumie potrzebę bieżącego pozyskiwania osób gotowych do pełnienia funkcji kierowniczych, jednakże proponowane w projekcie rozporządzenia rozwiązanie może być dopuszczalne wyłącznie jako tymczasowe, a nie jako docelowe, tak jak przewiduje projekt rozporządzenia. Ich zdaniem trudno natomiast zaakceptować je jako rozwiązanie stałe, które de facto znosi wymóg posiadania specjalizacji II stopnia przez ordynatora SOR.

 

Cena promocyjna: 33.6 zł

|

Cena regularna: 42 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 37.8 zł