Dlatego Onkofundacja Alivia we współpracy z Harmonią – Poradnią Zdrowia Psychicznego LUX MED, umożliwia pacjentom onkologicznym i ich bliskim dostęp do darmowych konsultacji online. Jest to jednorazowa konsultacja, która może potem być kontynuowana ze specjalnym rabatem. - Pacjent korzystający z pomocy psychoonkologa uczy się m.in. akceptować swoje emocje, poznaje strategie pomagające radzić sobie ze stresem. Uczy się także rozpoznawać swoje potrzeby i lepiej komunikować zarówno z bliskimi, jak i personelem medycznym - mówi Magdalena Tereszkiewicz-Mosek, psychoonkolog z Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA - Grupa LUX MED.

Podkreśla, że dla pacjenta jest to szansą na poprawę jakości życia i odzyskanie poczucia kontroli i motywacji. - Z pomocy psychoonkologa korzystają także rodziny pacjentów, uczą się, jak wspierać bliską osobę, a także jak zadbać o własne samopoczucie i dobrostan – dodaje specjalistka. Wsparcie może być pomocne na każdym etapie choroby – od diagnozy, przez leczenie, po wyzdrowienie lub ewentualną wznowę.

Psycholog na NFZ trudno dostępny

W Polsce wizyta na NFZ u psychologa jest wciąż trudno dostępna ze względu na długi czas oczekiwania. Niekiedy trwa to nawet rok lub dwa lata.

Czytaj więcej: Pacjent na psychoterapię „na NFZ” czeka nawet dwa lata

Co prawda MZ planuje wprowadzić brak wymogu posiadania skierowania do psychologa, ale eksperci nie mają pewności, że to udrożni kolejki do psychologa finansowanego przez NFZ. Zmiana ta zaprojektowana jest w nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (UD 71).

Czytaj: Do psychologa bez skierowania, ale kolejek to nie skróci

Jak zapisać się na bezpłatną wizytę do psychoonkologa

Dagmara Dyba, koordynatorka ds. programów pomocowych z Onkofundacji Alivia, podkreśla, że fundacja stara się uświadamiać pacjentom, jak istotne mogą być dla nich konsultacje psychologiczne. - W naszej codziennej pracy spotykamy się z bardzo pozytywnymi opiniami od osób, które skorzystały z tego rodzaju wsparcia. Chcemy, aby każdy pacjent wiedział, że ma możliwość odbycia konsultacji w prosty i wygodny sposób – bezpłatnie i z domu, bez konieczności wychodzenia czy dojazdu – mówi.

Aby umówić się na bezpłatną wizytę, należy zarejestrować się na portalu moja.alivia.org.pl. Konsultacje dostępne są online, co ułatwia pacjentom dostęp do pomocy bez względu na miejsce zamieszkania. Można z nich skorzystać do końca tego roku, choć jak zapowiada Onkofundacja Alivia, podejmie działania, aby była kontynuacja takiej możliwości. Dotąd z tego rodzaju wsparcia skorzystało 90 osób.

Zobacz w LEX: Sytuacja administracyjnoprawna człowieka w stanie terminalnym >