Polacy niewiele wiedzą o antykoncepcji i rzadko ją stosują. Potrzebujemy sieci poradni

Pacjent Opieka zdrowotna

Jednym z pomysłów powołanej niedawno Koalicji Prawo do Antykoncepcji jest stworzenie sieci poradni, gdzie pacjentki i pacjenci uzyskaliby nie tylko receptę, ale też rzetelną wiedzę na temat metod zapobiegania ciąży, płodności oraz informacji z zakresu seksuologii. Obecnie lekarze mają problem, by przy ściśle ograniczonym czasie wizyt pomóc w tym zakresie pacjentkom - choć zgodnie z nowym kodeksem etyki powinni. Problemem jest też wciąż brak dostępu do ginekologów.

30.11.2024

W resorcie zdrowia trwają prace nad podwyższeniem standardów okołoporodowych

Opieka zdrowotna

- Chcemy, aby nowe standardy zwiększały bezpieczeństwo i komfort dla rodzących kobiet i ich nowonarodzonych dzieci - podkreśla Izabela Leszczyna, ministra zdrowia. Nowelizacja standardów wkrótce zostanie przekazana do uzgodnień i konsultacji publicznych. W prace nad rozporządzeniem włączył się też Rzecznik Praw Pacjenta. Mimo istotnej poprawy sytuacji na polskich porodówkach w ostatnich latach, wiele obszarów wymaga dalszych zmian.

29.11.2024

Więcej czasu na wprowadzenie nowych standardów dla oddziałów anestezjologii i OIOM-ów

Opieka zdrowotna

Do końca tego roku część oddziałów i przychodni anestezjologii i intensywnej terapii nie zdąży wprowadzić nowych standardów organizacyjnych dotyczących personelu, warunków lokalowych i wyposażenia. Ministerstwo Zdrowia obawia się, że część z nich musiałaby się zamknąć. - Stwarza to ryzyko ograniczenia poziomu zabezpieczenia dostępu do świadczeń i spadek bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów - argumentuje resort zdrowia i przedłuża termin do czerwca przyszłego roku.

28.11.2024

NIK: Mamy systemowy problem ze szczepieniami ochronnymi dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Ustalenia kontroli Najwyższej Izby Kontroli wskazują na poważne problemy z realizacją obowiązku szczepień ochronnych dzieci i młodzieży. Mimo jasno określonych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS), związanych z nadzorem nad wykonaniem tego ustawowego obowiązku oraz zadaniami w zakresie profilaktyki, wzrosła liczba odmów szczepień, a skontrolowane organy PIS oraz placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie zapewniły odpowiedniego poziomu wyszczepienia.

28.11.2024

Ustawa o ratownictwie będzie znowelizowana, ale wiele problemów bez zmian

Pacjent Opieka zdrowotna

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym trafił właśnie do rozpoznania przez Stały Komitet Rady Ministrów. Po zakończonym opiniowaniu resort zdrowia zdecydował się na modyfikacje, nie wszystkie problemy zostaną jednak rozwiązane. Eksperci wskazują szczególnie na dysponowanie podstawowych i specjalistycznych zespołów, bez rozróżniania powagi zdarzeń - na razie nie ma planów, by to zmienić. Powraca też propozycja dotycząca likwidacji numeru 999.

28.11.2024

Szybko rośnie zachorowalność na krztusiec. Ministerstwo Zdrowia zapewnia o działaniach

Pacjent Opieka zdrowotna

- Z wielkim niepokojem obserwujemy dramatyczny wzrost przypadków krztuśca - zaznacza w interpelacji posłanka na Sejm RP Sylwia Bielawska i pyta, co resort zdrowia robi w tej sprawie. W listopadzie odnotowano 35-krotnie więcej zachorowań w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. W niektórych województwach sytuacja jest jeszcze trudniejsza, np. w lubelskim - skok jest niemal 70-krotny. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że reaguje na sytuację i wylicza co już udało się zrobić.

27.11.2024

Czy Krajowa Sieć Kardiologiczna uzdrowi system? Jest nowa wersja projektu

Opieka zdrowotna

Zakończyły się konsultacje projektu ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej - ostatecznie resort zdrowia zdecydował się na przedstawienie nowej wersji propozycji. Usunięto z niej część wyśrubowanych wymogów, które miały spełniać szpitale, aby mieć szansę na kwalifikację do sieci - na przykład posiadanie hybrydowych sal operacyjnych. Obawy budzą jednak przepisy, które potencjalnie mogą ograniczyć dostęp do świadczeń w ramach kardiologii interwencyjnej.

27.11.2024

Jakie przepisy do zmiany w obszarze zdrowia? Czekamy na zgłoszenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja Poprawmy prawo

Jakie przepisy dotyczące szeroko rozumianego zdrowia powinno się jak najszybciej zmienić, poprawić? Gdzie ustawodawca powinien interweniować, bo przepisów w ogóle nie ma? Zachęcamy do przesyłania propozycji w ramach piątej edycji akcji "Poprawmy prawo" - czekamy na nie do końca roku. Do wygrania są atrakcyjne nagrody.

26.11.2024

Rozpatrywanie skarg pacjentów - rekomendacje mają pomóc w usprawnieniu procesu

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta powołał zespół ekspertów z różnych podmiotów leczniczych, aby stworzyć praktyczne wskazówki dotyczące sposobu procedowania skarg i wniosków pacjentów. Powstała publikacja „Dobre praktyki dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie postępowania ze skargami i wnioskami”, która ma ułatwić pracownikom placówek medycznych proces zarządzania zgłoszeniami, zgodne z obowiązującymi standardami oraz przepisami prawa.

23.11.2024

Narodowa Strategia Onkologiczna – więcej niż połowa wciąż do zrobienia

Pacjent Opieka zdrowotna

O trzy lata opóźnione jest wdrożenie nowego modelu organizacyjnego opieki nad pacjentami („Cancer Units”) dla kluczowych nowotworów w tym płuca, nowotworów ginekologicznych i urologicznych, zaplanowane w Narodowej Strategii Onkologicznej. Zgłaszalność na badania przesiewowe np. mammografię, zwiększyła się mniej niż o połowę zaplanowanego wskaźnika – to niektóre wnioski z raportu Onkofundacji Alivia na temat realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej.

22.11.2024

Polacy na potęgę uzależniają się od benzodiazepin. Brakuje skutecznych rozwiązań

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Leki uspokajająco-nasenne z grupy benzodiazepin mają wysoki potencjał uzależniający. Ich nadużywanie jest zdecydowanie bardziej rozpowszechnione niż na przykład fentanylu. Naczelna Rada Lekarska oraz eksperci postulowali, żeby przy okazji procedowania rozporządzenia w sprawie przepisywania leków o potencjale uzależniającym, głównie opioidów, ująć w nim również benzodiazepiny. Resort zdrowia nie zdecydował się jednak na taki krok. Problem pozostaje nierozwiązany.

20.11.2024

Polio w warszawskich ściekach - eksperci apelują o szczepienie dzieci

Opieka zdrowotna

W listopadzie 2024 r. w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie ujawniono obecność wirusa polio typu 2 - poinformował Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski. Jak podkreślił, nie świadczy to o zachorowaniach wśród ludzi, ale zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych. Najistotniejsze są szczepienia profilaktyczne dzieci i nastolatków.

18.11.2024

RPO: Prawa ciężarnych i rodzących kobiet wciąż nie są respektowane

Pacjent Opieka zdrowotna

Przeprowadzanie interwencji medycznych bez zgody kobiety, brak swobody ruchu w porodzie, przerywany kontakt ,,skóra do skóry” i naruszanie godności rodzących - to, jak wskazuje Fundacja Rodzić po Ludzku, wciąż najczęściej identyfikowane problemy związane z opieką zdrowotną nad kobietą ciężarną i rodzącą. Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny o przedstawienie działań dla poprawy opieki okołoporodowej.

18.11.2024

Diagnostyka molekularna kuleje, a to zmniejsza szanse na skuteczne leczenie onkologiczne

Pacjent Opieka zdrowotna

W Polsce mamy dostęp do nowoczesnych terapii onkologicznych, ale nie wykorzystujemy tego potencjału, ponieważ zbyt rzadko wykonywane są badania molekularne. W 2023 r. jedynie 22 proc. pacjentów onkologicznych przeszło w Polsce diagnostykę genetyczną – wynika z raportu Modern Healthcare Institute. Zespół ekspertów opracował listę rekomendacji, które mogą poprawić dostęp oraz usprawnić przebieg badań molekularnych.

18.11.2024

Zakazać sprzedaży gumy do żucia w kształcie papierosa

Rynek Opieka zdrowotna

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży gum do żucia w kształcie papierosów, bo to wywołuje szkodliwe nawyki. Jednak dopóki w tych produktach nie ma tytoniu lub nikotyny, przeforsowanie takiego rozwiązania będzie trudne. - Wypełniając misję zdrowia publicznego, w pierwszej kolejności należy ustalić ustawowo, kto i jak powinien kontrolować rynek produktów zakazanych do sprzedaży dla dzieci i młodzieży – uważają eksperci.

16.11.2024

Nowe substancje na liście narkotykowej - projekt trafił do opiniowania

Prawo karne Opieka zdrowotna

Szybkie tempo pojawiania się na rynku nowych narkotyków, które są coraz częściej substancjami o ostrej toksyczności, oraz ich łatwa dostępność w internecie - to główne powody, dla których zaistniała konieczność uzupełnienia listy substancji psychoaktywnych i nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. Projekt trafił właśnie do opiniowania.

14.11.2024

PNRL negatywnie ocenia zmianę warunków zatrudnienia ordynatorów SOR-ów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dyrektorzy szpitali zgłaszają problemy z zapewnieniem w SOR-ach specjalistów medycyny ratunkowej. Ministerstwo Zdrowia dopuszcza możliwość zatrudnienia lekarzy innych specjalizacji na stanowisku ordynatora. Takie rozwiązanie budzi niepokój Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. W opinii podkreśla, że stanowisko ordynatora powinno być zarezerwowane dla lekarzy posiadających wysokie kwalifikacje specjalistyczne.

14.11.2024

Sieć szpitali: Według nowej wersji kryterium zabiegowe nie będzie sztywne

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W środę rząd nie zajął się projektem dotyczącym tzw. sieci szpitali, przedstawiono już jednak najnowszą wersję propozycji oraz część aktów wykonawczych. Jedną z kwestii, która wzbudziła obawy środowiska medycznego, było sztywne ustalenie kryterium minimalnego udziału świadczeń zabiegowych jako warunku kwalifikacji oddziałów zabiegowych. Resort zdrowia wycofał się jednak z tego pomysłu, a o kwalifikacjach decydować mają eksperckie zespoły.

14.11.2024

Bezpłatna konsultacja z psychoonkologiem dla pacjentów i ich bliskich

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci z całej Polski, ale też ich bliscy, mogą jednorazowo bezpłatnie skorzystać z konsultacji psychoonkologicznej online – informuje Onkofundacja Alivia. Wsparcie psychoonkologiczne to integralna część nowoczesnego podejścia do leczenia nowotworów. Dzięki niemu pacjent i jego najbliższe otoczenie mogą łatwiej przejść przez różne etapy choroby. To potrzebna inicjatywa, bo w Polsce na wizytę u psychologa „na NFZ” trzeba czekać nawet dwa lata.

13.11.2024

Profilaktyka 40 Plus - z badań można skorzystać jeszcze do końca grudnia

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze przekonują o skuteczności programu Profilaktyka 40 Plus, na który składają się podstawowe badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po pandemicznej wyrwie w dostępie do opieki zdrowotnej miał skłonić do powrotu do badania się. Skorzystało z niego jednak zaledwie 12 proc. uprawnionych. Miał zakończyć się w czerwcu, ale Ministerstwo Zdrowia przedłużyło program do końca 2024 roku.

12.11.2024
1  2  3  4  5    153