Karetki wożą pacjentów "covidowych" i nie ma ich dla innych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

System ratownictwa medycznego jest już coraz mniej wydolny. Karetki przewożą pacjentów z podejrzeniem COVID-19, grzęzną w kolejkach pod szpitalami i tym samym nie ma ich dla pacjentów z zawałami czy udarami. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia twierdzi, że pacjentom podejrzanym o zakażenie, przewóz do właściwej placówki powinien zapewnić lekarz rodzinny.

12.11.2020

UE: Umowa na szczepionki od Pfizer-BioNTech zatwierdzona

Opieka zdrowotna Koronawirus

Komisja Europejska zatwierdziła w środę umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, przewidującą zakup do 300 mln dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Gdy badania dowiodą, iż szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, Komisja będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek, a także opcję zakupu kolejnych 100 mln dawek

11.11.2020

Publikacja ustawy covidowej opóźniana z powodu pomyłki posłów w głosowaniu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Prezydent podpisał w ubiegłym tygodniu tzw. ustawę covidową, ale nie jest ona publikowana, ponieważ Sejm pomylił się w głosowaniach. Jej wejście w życie oznaczałyby konieczność wypłacenia dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim pracownikom służby zdrowia, a korygująca ten błąd nowelizacja czeka dopiero na rozpatrzenie przez Senat.

11.11.2020

Żołnierze WOT liczą wolne łóżka w szpitalach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły wspieranie szpitali zajmujących się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem w aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Monitoring będzie całodobowy. Rozwiązanie to jest krytykowane przez personel medyczny i samorządy. - To fatalny sygnał braku zaufania - ocenił prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

11.11.2020

Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowania uczestnikom badań klinicznych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Nowy projekt ustawy o badaniach klinicznych przewiduje m.in. uregulowanie finansowania ze składek sponsorów Funduszu Gwarancyjnego wypłacającego odszkodowania uczestnikom badań klinicznych, przejrzyste zasady podziału obowiązków sponsora, a także NFZ w zakresie finansowania świadczeń oraz powołanie Naczelnej Komisji Bioetycznej.

10.11.2020

Lekarze kierowani do walki z pandemią muszą porzucać pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze rodzinni, prowadzący samodzielnie praktyki, są oddelegowani przez wojewodów do zwalczania epidemii. Resort zdrowia nie wskazuje jednak, jak mają oni zapewnić funkcjonowanie przychodni podczas nieobecności i kto ma się zająć ich pozostawionymi pacjentami. Nie wiadomo też, czy to oni sami mają zapewnić zastępstwa.

10.11.2020

Morawiecki: Szczepionka na koronawirusa będzie dla chętnych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w pierwszej kolejności dla seniorów i medyków. Nie będzie jednak obowiązkowa. Umowa na dostawę szczepionek ma zostać podpisana w środę – zapowiedział na poniedziałkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

09.11.2020

Pacjenci korzystający z wentylacji domowej domagają się stanowiska MZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Komitet założycielski Stowarzyszenia Pacjentów na rzecz Wentylacji Domowej JEDNYM TCHEM! apeluje o poprawę jakości i dostępu do wentylacji domowej. Ze względu na nierozliczone kontrakty świadczeniodawców z NFZ, chorzy obawiają się, że będą zmuszeni do powrotu na oddziały szpitalne, gdzie obecnie brakuje łóżek i respiratorów.

09.11.2020

Oddasz osocze jeśli zapłacisz za test potwierdzający przebycie COVID-19

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Osoby, które łagodnie przeszły zakażenie koronawirusem, ale nie mają na to potwierdzenia, bo nie nie były w szpitalu i nie mogły się dodzwonić do lekarza rodzinnego czy sanepidu po skierowanie na test, nie mogą oddać osocza. Aby wziąć udział w donacji, muszą na własny koszt wykonać sobie test na istnienie przeciwciał. Tymczasem służby medyczne apelują o oddawanie osocza.

09.11.2020

Premier apeluje do ozdrowieńców - oddawajcie krew i osocze

Opieka zdrowotna

Podczas zmagań z koronawirusem bardzo potrzebujemy codziennej ludzkiej solidarności. Mam wielką prośbę do wszystkich ozdrowieńców - oddawajcie krew i osocze, pomóżcie ocalić czyjeś życie - zaapelował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

07.11.2020

Pulsoksymetry mają monitorować zagrożenie koronawirusem - Polacy rzucili się do sklepów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pulsoksymetry, czyli urządzenia do domowego monitorowania pacjentów z dodatnim wynikiem testu na COVID-19, to nowa strategia Ministerstwa Zdrowia do walki z pandemią. Lekarze POZ mają obawy co do tego, jak poradzą sobie z monitoringiem pacjentów używających ich, a Polacy nagminnie wykupują urządzenia ze sklepów medycznych

07.11.2020

Szpitale tymczasowe szukają personelu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W Małopolsce będzie działać pięć szpitali tymczasowych: cztery w Krakowie oraz jeden w Krynicy-Zdroju. Zgłaszają się chętni, by w nich pracować. Potrzeba do tego 1000 osób spośród personelu medycznego - m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy i opiekunowie medyczni, salowe.

06.11.2020

RPO: Koronawirus dziesiątkuje psychiatrię dziecięcą

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Dzieci w kryzysie psychicznym, np. po próbach samobójczych, muszą opuszczać oddziały psychiatrii dziecięcej, by zrobić miejsce chorym na COVID-19. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje ministra zdrowia, że wypis do domu lub nieoczekiwana zmiana oddziału w trakcie terapii, oznacza utratę dotychczasowych wyników terapeutycznych.

06.11.2020

Dochodzą nowe testy - mogą zafałszować statystyki epidemii

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Laboratoria muszą raportować do centralnego systemu także pozytywne wyniki testów PCR, które obywatele wykonali sobie komercyjnie, ale nie będą podawały liczby wykonanych badań. To może dawać fałszywy obraz epidemii, na który będą wpływały też fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne wyniki testów antygenowych.

06.11.2020

Po propozycji prezydenta, projekt o hospicjach perinatalnych

Prawo karne Opieka zdrowotna

Solidarna Polska ma przedstawić na najbliższej Radzie Koalicji projekt ustawy o hospicjach perinatalnych, zawierający również definicję wady letalnej. Celem jest uregulowania kwestii opieki nad kobietami w ciąży, w takich sytuacjach. Michał Wójcik, wiceszef SP i minister w KPRM zapewnia, że regulacja zyskała poparcie posłów ugrupowania.

05.11.2020

MZ wyjaśnia zasady kwarantanny i obowiązki w jej trakcie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia przypomina, że zazwyczaj kwarantanna trwa trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. Za czas kwarantanny należy się zasiłek chorobowy, który ZUS wypłaca automatycznie bez konieczności dostarczania zwolnienia od lekarza.

05.11.2020

Szpitale tymczasowe lepiej wynagradzane przez NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpitale nowobudowane dla pacjentów z COVID-19 dostaną za dzień hospitalizacji jednego pacjenta wymagającego wentylacji mechanicznej prawie 4,4 tys zł. Zaś za dobową gotowość do udzielania świadczeń prawie 19 tys. zł. NFZ podał też wycenę procedury testowania testem antygenowym pacjentów w szpitalach.

05.11.2020

Kwarantanna po nowemu - 30 tysięcy medyków wraca do szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni pracujący przy pacjentach z COVID-19 nie będą automatycznie wysyłani na kwarantannę w przypadku podejrzenia zakażenia. Będą normalnie pracować i przez 7 dni poddawać się testom antygenowym. Wyizolują się dopiero, gdy któryś test da wynik pozytywny.

05.11.2020

Kolejne ograniczenia, bo system opieki zdrowotnej staje się niewydolny

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Nowe ograniczenia epidemiczne spowodowane są dynamicznym wzrostem zachorowań na koronawirusa. Kolejne ograniczenia w gospodarce i życiu publicznym minister zdrowia uzasadnia koniecznością absolutnego izolowania się społeczeństwa, bo system opieki zdrowotnej staje się niewydolny. A premier sugeruje, że może być jeszcze gorzej i nie wyklucza narodowej kwarantanny.

04.11.2020

Coraz mniej polskich leków w aptekach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Tylko co trzeci lek kupowany w polskiej aptece pochodzi z krajowej produkcji. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego alarmuje: grozi nam uzależnienie od dostaw leków z zagranicy. I podkreśla, że spada udział rodzimego przemysłu farmaceutycznego w polskim PKB.

04.11.2020