- Od pewnego czasu jako Solidarna Polska pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi hospicjów perinatalnych. Chodzi nam o to, żeby chronić kobiety i dzieci, aby pomóc im, żeby kobiety nie zostawały same, kiedy dowiadują się, że ich dziecko jest obarczone wadą letalną. Chcemy, żeby kobiety miały wówczas możliwość skorzystania z profesjonalnej kadry lekarzy, pielęgniarek, żeby nie pozostawały same - wskazując minister. Jak informuje PAP, chodzi o część ustawy "Za Życiem". 

Czytaj: Propozycja prezydenta ws. aborcji trudna do stosowania - lekarze i prawnicy mają wątpliwości>>

Przypomnijmy, 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z konstytucją jedną z przesłanek legalnego przerwania ciąży. Chodzi o sytuację gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej)". Wyrok do tej pory nie został opublikowany. Tydzień temu prezydent Andrzej Duda wniósł do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z nim przerwanie ciąży byłoby też możliwe w sytuacji gdy: badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne. 

Od wyroku TK nieprzerwanie trwają protesty w całym kraju.  

Czytaj: Przerwanie ciąży przed i w trakcie publikacji wyroku TK legalne - ważna godzina>>

W projekcie definicja wady letalnej, opieka psychologa

Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy składa się z przedstawicieli trzech koalicjantów: PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski. Powstała w wyniku porozumienia koalicyjnego podpisanego po wyborach prezydenckich.

Minister Wójcik zapowiedział, że opracowywany projekt ustawy będzie zawierał definicję wady letalnej. 

 

- Hospicja perinatalne są finansowane przez NFZ, ale często pracują tam profesjonaliści na zasadach wolontariatu. Nasza propozycja jest natomiast taka, aby w momencie, gdy lekarz stawia rozpoznanie, że dziecko ma wadę letalną, skierował obowiązkowo kobietę w dwa miejsca - do hospicjum perinatalnego i poradni psychologicznej. Często w takich sytuacjach lekarze nie wydają takich skierowań, rodzice w ogóle nie wiedzą, że są takie miejsca - wskazuje. 

Czytaj: Wyrok TK szybko "wytnie" część legalnych aborcji i uruchomi karanie lekarzy>>

Regulacja ma też uregulować kwestie opieki nad kobietą w takiej sytuacji, przez cały okres ciąży - do porodu. Propozycja poza opieką w hospicjum perinatalnym, zakłada też konsylia w szpitalach drugiego i trzeciego stopnia referencji, w skład których będą wchodzić m.in. lekarze różnych specjalizacji i psycholog. Ich zadaniem byłoby wskazywanie sposobu postępowania. 

- Chodzi o to, gdzie kobieta ma urodzić, jaką ma mieć opiekę w tym zakresie po to, żeby czuła się bezpiecznie. Chcemy też wprowadzić możliwość przebywania w osobnych salach kobiet w ciąży obarczonej wadą letalną, także po porodzie, żeby zadbać o ich komfort i możliwość kontaktu z osobami bliskimi, psychologiem czy osobą duchowną, jeśli będzie tego chciała - dodaje minister.