Spada udział rodzimego przemysłu farmaceutycznego w polskim PKB, rośnie import. Następstwa tej tendencji mogą być poważne - pandemia udowadnia, że nieprzerwany dostęp do leków gwarantuje tylko ich produkcja w kraju. W opinii producentów leków, wyłącznie produkcja leków w kraju może zagwarantować stały dostęp do terapii.
Ograniczenia rozwoju krajowej branży farmaceutycznej, są przede wszystkim efektem niskiej oraz malejącej stopy zysku, co wynika z presji regulacyjnej na cennik polskich produktów.
Polskie leki w aptekach
Gwałtowne obniżenie rentowności przemysłu farmaceutycznego nastąpiło w 2012 roku, po wejściu w życie ustawy refundacyjnej, a wraz z nią nakłady na inwestycje polskich firm z branży. Sytuacja polepszyła się nieco w latach 2015 - 2017, nastąpił wtedy krótkoterminowy wzrost. Zdaniem ekspertów było to efektem opublikowania „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” premiera Mateusza Morawieckiego i zachęcenia producentów do inwestowania w kraju. W 2018 roku wartość sprzedaży ponownie się obniżyła. Wzrost kosztów wytwarzania przy równoczesnej obniżce urzędowych cen zbytu leków doprowadziły do erozji zysku netto. Potwierdza to istotny spadek rentowności produkcji wyrobów farmaceutycznych w kraju, co skutkuje ograniczeniem nakładów inwestycyjnych. W opinii ekspertów taki trend, to duża strata dla gospodarki. Polskie firmy farmaceutyczne charakteryzuje duża innowacyjność. Funkcjonowanie ich, wpłynęłoby w niedługim czasie na rozwój branż skonsolidowanych z tym sektorem.
Racjonalna polityka lekowa
Sektor farmaceutyczny należy do najbardziej rozwojowych branż na świecie i stanowi istotny elementem gospodarek państw rozwiniętych. Wynika to ze starzenia się społeczeństw i wzrostu popytu na leki, odporności sektora na kryzysy ekonomiczne, a także dużego zaangażowania w badania oraz rozwój. Branża zapewnia też ponadprzeciętne płace przy zachowaniu wysokiej rentowności. Jako wysoko wyspecjalizowana gałąź przemysłu może dawać impuls dla rozwoju innowacyjności także w innych sektorach (m.in. przemysł chemiczny, rolno - spożywczy)
W Polsce tempo wzrostu wartości dodanej przemysłu farmaceutycznego jest niższe niż przeciętne w gospodarce. Malejąca zyskowność wpływa na ograniczanie głównego źródła finansowania nakładów inwestycyjnych, które stanowią podstawę do uzyskania przewag konkurencyjnych na rynku europejskim i wykorzystania potencjału sektora. -W związku z tym, że znaczna część rynku farmaceutycznego jest silnie regulowana, sytuację sektora może poprawić stabilna i sprzyjająca rozwojowi branży polityka lekowa Państwa, wyjaśnia prof. Michał Przybyliński, współautor raportu „Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę” przygotowanego przez Katedrę Teorii i Analiz Systemów Ekonomicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Import uszczupli zasoby finansowe państwa
W przypadku, gdy produkty farmaceutyczne pochodzić będą tylko z importu - zasoby finansowe państwa zostaną uszczuplone o niemal 4,35 mld zł wpływów rocznie (tyle wynosi wkład branży do budżetu państwa).