Niemal 70 żołnierzy Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspiera w aktualizacji informacji o wolnych łóżkach 21 szpitali z województwa pomorskiego zajmujących się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem. Władze Sopotu zorganizowały konferencję przed Sopockim Sanatorium "Leśnik", przyjmującym pacjentów chorych na COVID-19, ośrodek został przekształcony w izolatorium na 120 osób. Brifing został poświęcony sytuacji personelu medycznego oraz skierowaniu żołnierzy WOT na oddziały covidowe. - Nie rozumiemy braku zaufania do lekarzy i Polaków. Apelujemy o cofnięcie tej głupiej i bezdusznej decyzji - mówił prezydent.
Monitorowanie wolnych łóżek
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od 4 listopada bm. wspierają szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem w aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Monitoring jest całodobowy. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3 - 4 godziny. Dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych. Jak podkreśla NFZ - precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji jest kluczowe - pozwala to na szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie.
Czytaj w LEX: Wsparcie dla świadczeniodawców z funduszu medycznego - kto otrzyma środki? >
NFZ przeszkala żołnierzy
Sprawdzanie, jak i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionemu przez Centrum e-Zdrowia. Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajmą się Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy Funduszu będą też pomagać żołnierzom w kontaktach z placówkami i służyć swoją wiedzą o systemie ochrony zdrowia.
Porozumienie Chirurgów Skalpel w mediach społecznościowych pisze, że wprowadzenie żołnierzy do placówek szpitalnych jest niczym innym, jak "ściemą". Medycy podkreślają, że systemy informatyczne wprowadzone z początkiem roku 2020 w każdym szpitalu umożliwiają między innymi raportowanie na bieżąco ilości wolnych łóżek. - Czy aby nie chodzi tu o wprowadzenie po cichu zarządów komisarycznych do szpitali? - pyta Porozumienie wprost.
Czytaj w LEX: Nowe zasady prowadzenia dokumentacji medycznej - jak wdrożyć zmiany w placówce? >
Żołnierze WOT pomagają szpitalom
Żołnierze Wojskowej Obrony Terytorialnej i już od jakiegoś czasu pomagają przy opiece nad pacjentami chorymi na COVID-19. Ich zadaniem jest przejęcie części obowiązków pracowników placówek medycznych, celem odciążenia wykwalifikowanego personelu, by mógł skupić się na pomocy chorym pacjentom. Do zadań żołnierzy należy mierzenie temperatury, wstępny triaż, kierowanie ruchem pacjentów, pomoc w wypełnianiu ankiet, a także pobieranie wymazów. Tak jest m.in. w przypadku żołnierzy Lubelskiej Brygady OT, którzy działają w ponad 40 placówkach medycznych w województwie lubelskim.
Czytaj w LEX: Bądź na bieżąco ze zmianami w ochronie zdrowia! >
W łukowskim szpitalu żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady OT pracują na oddziałach w 12 - godzinnym systemie zmianowym. Zajmują się m.in. karmieniem pacjentów, zmianą pościeli, czy pracami porządkowymi. - Mamy świadomość, że dzięki naszej służbie odciążamy personel medyczny, który może ten czas poświęcić pacjentom - mówi szer. Sandra Wajszczuk z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej.
W województwie lubelskim w walkę z pandemią zaangażowanych jest około 350 żołnierzy 2 LBOT. W całym kraju już ponad 1000 żołnierzy WOT wspiera niemal 370 szpitali i innych placówek medycznych.