Prawo.pl
Nawet jeśli policjanci mają podejrzenie, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa, muszą trzymać się przepisów wynikających z kodeksu postępowania karnego i z ustawy o Policji. Z kolei podejmując czynności wobec określonej osoby takie jak np. przeszukanie, muszą kierować się zasadą proporcjonalności i minimalizować ryzyko naruszania dóbr osobistych - podkreślają prawnicy, nawiązując do sprawy pacjentki z Krakowa, która, jak sama przyznała, przyjęła tabletkę poronną.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.07.2023
Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Do końca 2024 r. firmy zaopatrujące pacjentów w wyroby medyczne na zlecenie np. sklepy medyczne będą musiały dostosować swoje siedziby do potrzeb pacjentów, szczególnie osób z niepełnosprawnością ruchu. Nowy sprzęt będą musiały też zakupić podmioty realizujące zlecenia na wyroby medyczne z zakresu protetyki słuchu oraz optyki okularowej.
Beata Dązbłaż
20.07.2023
Pacjent Niepełnosprawność
Kobieta, która zażywa tabletkę poronną, nie popełnia przestępstwa. Lekarz nie ma podstaw, by w takiej sytuacji zawiadomić policję. Co więcej, stanowiłoby to naruszenie tajemnicy zawodowej. Tym bardziej policja nie ma podstaw, by rekwirować w takich przypadkach rzeczy osobiste. Ze sprawy pani Joanny policja jednak aborcję „gumkuje”. Twierdzi, że musiała zabezpieczyć sprzęt, z którego kupowano substancje niewiadomego pochodzenia.
Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
20.07.2023
Pacjent
Leki, które można kupić w aptekach, ale także w hipermarkecie, na stacji benzynowej czy przez internet, mają być refundowane. Dzięki temu za darmo będą mogli otrzymać je między innymi seniorzy od 65. roku życia i dzieci. Zmiana nie była jednak konsultowana i wywołuje szereg pytań, chociażby o to, czy leki OTC (dostępne bez recepty) będzie można reklamować i sprzedawać przez internet. Producenci leków obawiają się, że minister zdrowia, regulując ceny, zachwieje rynkiem.
Katarzyna Nocuń
19.07.2023
Pacjent Farmacja
Obwiniony został zawieszony w prawie wykonywania zawodu, ponieważ sporządził opinię psychiatryczną bez osobistego zbadania pacjentki. Sąd Najwyższy wskazał, że lekarz opierał się wyłącznie na nagraniach i stenogramach, które nie mogą zostać uznane za substytut osobistego badania lub dokumentacji medycznej. Tym samym materiały te nie mogły stanowić samoistnej podstawy do sporządzenia opinii psychiatrycznej.
Dorian Lesner
18.07.2023
Pacjent Zawody medyczne
Dzięki karcie EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego) można otrzymać podstawową opiekę w krajach unijnych, a także na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii czy Szwajcarii (państwa EFTA). Jednak za niektóre świadczenia, które w Polsce są refundowane, za granicą trzeba zapłacić. Karta działa wyłącznie w państwowych placówkach i wówczas, gdy lekarz uzna, że świadczenie jest niezbędne.
Katarzyna Nocuń PAP
17.07.2023
Pacjent
Jeszcze w poniedziałek szpitale dostaną nowe wyliczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące wyceny świadczeń - zapowiedział w Kozienicach minister zdrowia Adam Niedzielski. Podwyżka wycen ma zapewnić pieniądze na podniesienie płac minimalnych w ochronie zdrowia: pracowników medycznych i niemedycznych, od 1 lipca tego roku. Minister dodał, że średnio w tym roku w każdej grupie płace wzrosły średnio o 12 proc.
Katarzyna Nocuń
17.07.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Kursy, w tym specjalizacyjne, dla pielęgniarek będą pod ściślejszym nadzorem. Zwłaszcza te, które są dofinansowywane ze środków publicznych, bo ich operatora wybierze rektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). To długo oczekiwana przez środowisko zmiana. Obecnie zdarza się, że jeszcze podczas trwającego szkolenia firma ogłasza upadłość, a pielęgniarka zostaje bez specjalizacji, ale za to kredytem.
Beata Dązbłaż
17.07.2023
Zawody medyczne
Zwolennicy kominków jako drugiego źródła ogrzewania wygrali przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Sąd uwzględnił ich skargę, która dotyczyła zakazu palenia w takich urządzeniach w dni smogowe, zapisanego w mazowieckim programie ochrony powietrza. Wyrok może być powodem do tego, aby przepisy antysmogowe zaostrzyć.
Zofia Jóźwiak
17.07.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Węgiel
Szpitale i lekarze muszą mieć ubezpieczenie OC. Nie widnieją one jednak w żadnym publicznym rejestrze, tak jak OC samochodów. To problem dla poszkodowanego pacjenta, który, zanim wejdzie na ścieżkę postępowania karnego, chce sprawdzić, czy polisa może pokryć jego szkodę. I chociaż ma prawo do tych danych, to - przez bałagan w administracji, opieszałość czy zaniedbanie - nie zawsze je dostaje.
Katarzyna Nocuń
15.07.2023
Pacjent Zawody medyczne
Stan zdrowia studenta nie zwalnia go od przestrzegania regulaminu uczelni. Jeżeli korzystanie z telefonu podczas egzaminu pisemnego warunkowane jest stanem zdrowia, fakt ten musi być uprzednio znany władzom uczelni. Inaczej stanowi poważne wykroczenie w obowiązkach studenta. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Marek Sondej
15.07.2023
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Zgodnie z polskim prawem apteki mogą przekazywać do wiadomości publicznej jedynie ograniczone informacje dotyczące ich lokalizacji oraz godzin otwarcia. W związku z tym nie mogą korzystać z internetu ani innych elektronicznych i nieelektronicznych środków na potrzeby komunikacji handlowej. W związku z tymi ograniczeniami Komisja Europejska (KE) pozwała w piątek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).
Katarzyna Nocuń PAP
14.07.2023
Farmacja
94 proc. karetek podstawowych jeździ do pacjentów w składzie dwuosobowym. Od lat postępuje proces zmniejszania załóg. Jeszcze cztery lata temu ponad 40 proc. zespołów karetek jeździło w składzie trzyosobowym lub większym. Ratownicy medyczni alarmują, że zagraża to bezpieczeństwu pacjentów. Takiego zagrożenia nie widzi resort zdrowia, argumentując, że jego rolą jest tylko wyznaczenie progu minimalnego, a decyzja o załodze należy do szpitala.
Beata Dązbłaż
14.07.2023
Pacjent Zawody medyczne
Do rekompensat za zdarzenia niepożądane wypłacanych przez Rzecznika Praw Pacjenta nie będą miały prawa osoby korzystające ze świadczeń komercyjnych oraz ambulatoryjnych - finansowanych ze środków publicznych. Przepisy te należy uznać za sprzeczne z konstytucją, bo wszyscy są równi wobec prawa oraz każdy ma prawo do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych - podkreśla dr hab. Justyna Król-Całkowska, prof. Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
14.07.2023
Pacjent
Przepisy o systemie kaucyjnym, wyższy limit zużycia prądu z zamrożoną ceną dla obywateli, bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65 plus, przepisy zwane "lex knebel' i "lex Kamilek", kontrowersyjne regulacje dotyczące rewitalizacji Odry, zakaz sprzedaży "energetyków" młodzieży, kolejny pakiet ustaw skierowanych do rolników uchwalił Sejm podczas wieczornego głosowania 13 lipca.
Robert Horbaczewski
13.07.2023
Samorząd terytorialny Odpady
Dentyści nie wykazali się należytą starannością w prowadzeniu dokumentacji medycznej pacjenta. Sąd lekarski ostatecznie uznał jednak, że było to przewinienie mniejszej wagi i umorzył postępowanie. Sąd Najwyższy podzielił tę ocenę i wskazał, że sam fakt prowadzenia długotrwałego postępowania dyscyplinarnego stanowił dostateczną dolegliwość.
Dorian Lesner
13.07.2023
Zawody medyczne
Wprowadzenie nowej dziedziny szkolenia specjalizacyjnego: psychoterapii, nie wpłynie na możliwość uzyskania certyfikatu na rynku komercyjnym - zaznacza Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi udzielonej Prawo.pl. Resort wyjaśnia też, że obecnie nie planuje zmian w zakresie wymagań wobec psychoterapeutów określonych w koszyku świadczeń gwarantowanych. Chodzi o psychoterapię refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Katarzyna Nocuń
12.07.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Samodzielne funkcjonowanie uczestnika postępowania w społeczeństwie wskazuje, że nie ma konieczności przymusowego leczenia w zakładzie psychiatrycznym – orzekł Sąd Najwyższy. Sady dwóch instancji nie przeprowadziły wnikliwego postępowania dowodowego, a wniosek córek, by zamknąć matkę w zakładzie psychiatrycznym nie uwzględniał podstawowych praw człowieka do wolności osobistej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.07.2023
Prawo cywilne
Sejmowe Komisje: Polityki Senioralnej oraz Zdrowia we wtorek na wspólnym posiedzeniu pozytywnie zaopiniowały prezydencki projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Regulacja zakłada zapewnienie szczególnej opieki geriatrycznej osobom, które ukończyły 75 lat. Za projektem ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej opowiedziało się 35 posłów komisji polityki senioralnej i zdrowia, przeciw była jedna osoba, nikt się nie wstrzymał. Sejm ma zająć się projektem w czwartek.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Utrzymanie recepty rocznej, poprawki dotyczące produkcji leków generycznych przed wygaśnięciem patentu i dyżurów aptecznych to tylko niektóre poprawki, jakie zostały zgłoszone we wtorek w Sejmie do rządowego projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Z tego też powodu projekt został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Zdrowia.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2023
Prawo gospodarcze Farmacja
Od 1 sierpnia nowym świadczeniem gwarantowanym z zakresu leczenia szpitalnego będzie operacja raka jelita grubego i raka błony śluzowej macicy systemem robotycznym da Vinci. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że 19 ośrodków będzie mogło wykonywać takie operacje, a około 17 proc. operacji przeprowadzanych dotąd metodą tradycyjną będzie mogło być wykonanych robotem.
Beata Dązbłaż
11.07.2023
Pacjent
Nie ma epidemii, odwołano stan zagrożenia epidemicznego, a jednak Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 działa. Jest wygodny dla rządu, bo wydatki z niego nie podlegają kontroli. Z funduszu finansowano szczepionki, ale także dodatek węglowy czy samorządowe inwestycje w ścieki. Początkowo zasilany z emisji obligacji, teraz pochłania pieniądze na leczenie pacjentów i zyski NBP.  I nic nie zapowiada, żeby wkrótce nadzór nad tymi wydatkami miał się zwiększyć.
Katarzyna Nocuń
11.07.2023
Finanse publiczne Koronawirus a prawo
Podróż na drugi koniec Polski lub za granicę – przed takim wyborem stoją pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy leczą zęby w znieczuleniu ogólnym. Tylko kilkadziesiąt placówek w całym kraju ma bowiem w tym zakresie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Nie pomogły ostatnie zmiany w kontraktach stomatologicznych, które ustanawiają limity świadczeń. W efekcie dostęp do dentysty „na NFZ” jest jeszcze trudniejszy.
Beata Dązbłaż
10.07.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Do Fundacji Praw Medyka wpływają prośby pracowników szpitali i innych jednostek leczniczych, których pracodawcy niewłaściwie wywiązują się z obowiązku dostarczenia załodze odzieży i obuwia ochronnego. Szpitale zasłaniają się brakiem pieniędzy. Tymczasem personel placówki ochrony zdrowia – od największego szpitala, po najmniejszą przychodnię – nie może wykonywać pracy we własnej odzieży i obuwiu.
Konrad Dyda
08.07.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) otrzymają wyższą wycenę za udzielenie świadczeń pacjentowi z wielochorobowością z zakresu: diabetologii, kardiologii, endokrynologii i pulmunologii. Mają na tym skorzystać sami pacjenci. Wzrosła wycena niektórych świadczeń udzielanych w zakresie opieki koordynowanej w POZ oraz stawek kapitacyjnych. Zmiany obowiązują od 1 lipca.
Beata Dązbłaż
07.07.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Nawet ponad trzy tysiące złotych wynoszą różnice w realnych miesięcznych zarobkach dwóch pielęgniarek, które w jednym szpitalu, pracując w jednym zespole, wykonują te same zadania. To nierówne traktowanie – uznają sądy. Pielęgniarki sądzą się także wówczas, gdy szpital przestaje uwzględniać ich magisterium i specjalizację, czyli degraduje je w tabeli płac. Są orzeczenia, w których sądy przyznają im rację. Dysproporcje w zarobkach i frustracja w środowisku będą tylko rosnąć.
Katarzyna Nocuń
07.07.2023
Zawody medyczne
Ponad tysiąc placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) realizuje obecnie opiekę koordynowaną nad pacjentami z cukrzycą. Model takiej opieki to znaczne ułatwienie dla chorych, gdyż są oni objęci kompleksową opieką z indywidualnym planem opieki medycznej. Jednak problemem, który hamuje rozwój tej ścieżki opieki dla pacjentów z cukrzycą bywa brak specjalistów.
Beata Dązbłaż
06.07.2023
Pacjent

Kontrowersyjne zmiany w przepisach refundacyjnych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja
Ministerstwo Zdrowia chce ukrócić zawyżanie cen surowców służących do wytwarzania leków recepturowych. Zauważa, że wartość refundacji tych leków w niektórych województwach wzrosła nawet dwukrotnie. To nie jedyne zmiany wprowadzone przez resort zdrowia do projektu tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej autopoprawką na ostatnią chwilę.
Katarzyna Nocuń
06.07.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja
- W dwa dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów w ciągu tylko 10h swojej pracy. Większość to pracownicy tak zwanych receptomatów. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski z kolei pyta ministra zdrowia o podstawę prawną wprowadzenia limitów, które ograniczają prawa pacjentów. 
Katarzyna Nocuń
05.07.2023
Pacjent
Jedną z prawdopodobnych dróg transmisji wirusa grypy A H5N1 z ptaków na koty domowe jest pokarm – wskazuje prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, lider Laboratorium Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Źródłem może być surowe mięso, jak wykazały badania przeprowadzone przez trzy zespoły badawcze.
Beata Dązbłaż
04.07.2023
Środowisko