Jak informuje Ministerstwo Zdrowia opublikowany dokument "nie stanowi jego ostatecznej wersji, bowiem nadal trwają prace administracyjne nad finalnym wykazem refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązującym od 1 stycznia 2024 r". Pomimo tego zastrzeżenia można stwierdzić, że tak jak w przeszłości ostateczna lista nie będzie się zbytnio różnić od projektu.

 

Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 10 cząsteczek (w konkretnych wskazaniach) stosowanych w chorobach rzadkich (są to bardzo rzadko występujące schorzenia uwarunkowane najczęściej genetycznie, o przewlekłym i często ciężkim przebiegu), 11 we wskazaniach nieonkologicznych (najwięcej, bo po dwie w okulistyce, nefrologii oraz neurologii) i 8 stosowanych w onkologii – najwięcej, bo 5 w hematoonkologii.

Jakie zmiany są ważne dla pacjentów?

Po dwumiesięcznej przerwie i związanym z tym zamieszaniem, na listę wracają popularne flozyny  - w trzech wskazaniach refundacyjnych wpisano dapagliflozynę:

  1. Cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥ 7,5% oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym,
  2. Przewlekła niewydolność serca u dorosłych pacjentów z LVEF ≤ 50% oraz utrzymującymi się objawami choroby w klasie II-IV NYHA. Powrót do refundacji z rozszerzeniem wskazania do stosowania dapagliflozyny u chorych z niewydolnością serca, zmiana wymaganej frakcji wyrzutowej z ≤ 40% na ≤ 50%.
  3. Przewlekła choroba nerek u dorosłych pacjentów z eGFR

Z innych ważnych zmian, o które zabiegali specjaliści,  wymienić należy wpisany na listę relugoliks, nową substancję czynną we wskazaniu refundacyjnym - zaawansowana postać hormonozależnego raka gruczołu krokowego u pacjentów dorosłych, a także szczepionkę przeciwko półpaścowi – będzie to pierwsza taka w refundacji dla pacjentów powyżej 65 roku życia z wyższym ryzykiem zachorowania.

Wysłuchano argumentów towarzystw naukowych – wakcynologii, medycyny rodzinnej, dermatologicznego, badania bólu i neurologicznego, argumentujących, że wraz z wiekiem wzrasta zagrożenie zachorowania na półpasiec.

Czytaj także na Prawo.pl: Podrożały leki refundowane, więcej dopłacą pacjenci

W wielu przypadkach, jak na każdej nowej liście leków refundowanych, odnotowujemy obniżki i podwyżki cen netto, podwyżki lub obniżki dopłat pacjentów lub zmiany cen detalicznych.