W Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych (stan na styczeń 2023 r.) zarejestrowanych jest 315 670 pielęgniarek i 41 719 położnych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są czynne w zawodzie. Pracujących jest ok. 74 proc. pielęgniarek i 70 proc. położnych.
Najwięcej pielęgniarek w południowo-wschodniej Polsce
Z „Raportu o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”, opracowanego na zlecenie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych przez MedMedia Consulting wynika, że na 10 tys. Polaków przypadają średnio 62 pielęgniarki aktywne zawodowo. Najwyższym wskaźnikiem charakteryzują się województwa Polski południowo-wschodniej, zaś najniższym województwa północno-zachodnie. Ponad 66 pielęgniarek przypada na 10 tys. mieszkańców województwa śląskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, a w województwach lubuskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim wskaźnik ten nie przekracza 55.
Czytaj też w LEX: Coaching w pielęgniarstwie >
Czytaj także na Prawo.pl: Ile zarabia pielęgniarka? Niespójne przepisy zarzewiem sporów
Najmniej położnych na Pomorzu i w lubuskim
Natomiast położnych w skali kraju na 10 tys. mieszkańców przypada mniej niż 8 (średnio 7,7). Najwyższy wskaźnik jest w województwie: wielkopolskim, podkarpackim, śląskim, lubelskim i podlaskim (ponad 8), zaś poniżej 6 położnych przypada na 10 tys. mieszkańców województw lubuskiego i pomorskiego.
Polecamy nagranie szkolenia: Jak uniknąć naruszeń praw pacjenta w placówce - wskazówki dla personelu i kadry zarządzającej >
Pielęgniarki najczęściej pracują w szpitalach
Najwięcej pielęgniarek (60 proc.) pracuje w szpitalach, a także w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (17,4 proc.). W domach pomocy społecznej pracuje zaledwie 1,6 proc. pielęgniarek. - W większości DPS-ów nie ma personelu medycznego, a w niektórych nie ma już ani jednej pielęgniarki – potwierdza Sylwia Kamińska-Tereszkiewicz, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy Społecznej, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewie.
Sprawdź w LEX: Czy pielęgniarka i położna mogą samodzielnie podać zamiennik leku? >
Badanie przeprowadzone było w styczniu 2023 r. wśród 16 518 pielęgniarek i 3 051 położnych.
Cały raport dostępny na stronie NRPiP.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.