Już we wrześniu alarmowaliśmy o coraz dłuższym oczekiwaniu na zebranie się składu orzekającego w miejskich i powiatowych zespołach orzeczniczych. Wynika to z kilku powodów, m.in. większej liczby osób ubiegających się o orzeczenie o niepełnosprawności, w tym seniorów, ale także kończących się terminów orzeczeń tzw. covidowych. Przeczytaj więcej: Od 6 sierpnia obowiązują przepisy o terminach upływu ważności orzeczeń o niepełnosprawności.

Terminy upływu ważności orzeczeń w przyszłym roku mogą się zmienić. Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Zakłada on wydłużenie terminu ważności orzeczeń do 30 września 2024 r., których ważność upłynęłaby do 30 czerwca 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Zobacz również: Orzeczenia o niepełnosprawności ważne do września 2024 roku - jest projekt

Więcej osób może orzekać się także z powodu uruchomienia nowego świadczenia wspierającego od nowego roku, do którego jest potrzebne orzeczenie o niepełnosprawności.

 

Trzeba złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej

Grzegorz Rajski, radca prawny, który specjalizuje się w przepisach z zakresu pomocy społecznej, przypomina, że kwestie związane z zapewnieniem ciągłości wypłaty świadczeń rodzinnych i z pomocy społecznej w czasie oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia, zostały uregulowane w odmienny sposób. W pomocy społecznej ustawodawca zagwarantował możliwość otrzymywania zasiłku okresowego w czasie, w którym oczekujemy na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. - Procedura ta dotyczy tylko zasiłku stałego. Także w tym przypadku, jak najszybciej po zaprzestaniu realizacji świadczeń powinniśmy złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej lub centrum usług społecznych o kontynuację wypłaty zasiłku stałego wraz z potwierdzeniem złożenia wniosku o wydanie nowego orzeczenia – mówi mecenas Rajski w rozmowie z Prawo.pl. Przeczytaj całą rozmowę.

Na czas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności, postępowanie administracyjne zostanie zawieszone. - W czasie zawieszenia będziemy mogli korzystać z zasiłku okresowego. Po uzyskaniu orzeczenia będziemy mogli liczyć na przyznanie zasiłku stałego z ewentualnym wyrównaniem różnicy pomiędzy wysokością uzyskanego już zasiłku okresowego a przewidzianą prawem wysokością zasiłku stałego, jeśli taka będzie.

 

Konieczny wniosek o kontynuację lub przyznanie świadczenia rodzinnego

Inne regulacje stosuje się w przypadku ciągłości realizacji świadczeń rodzinnych. Zapewni ją wniosek o przyznanie (kontynuację) świadczenia rodzinnego, który należy złożyć w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności. - Wtedy prawo do świadczeń rodzinnych zostanie przyznane wstecz, począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności. W tym przypadku może nastąpić przerwa w realizacji świadczenia, a ewentualna późniejsza wypłata będzie wyrównywać nam świadczenia za okresy wsteczne – przypomina mec. Rajski.

Wniosek o orzeczenie można złożyć wcześniej

Na wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jest informacja, że można go złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia. Przykładowo, jeśli orzeczenie o niepełnosprawności jest ważne do 30 września, to – zgodnie z tą informacją - wniosek najwcześniej można złożyć 31 sierpnia. Co ciekawe, wbrew informacji na wzorze wniosku, powiatowe i miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności przyjmują wnioski wcześniej. Nie mają innego wyjścia, ale nie każdy wnioskujący ma tego świadomość. Przeczytaj także: Orzeczenie o niepełnosprawności - kluczowy jest wniosek i dokumentacja.

- Jeśli osoba złoży wniosek na trzy miesiące przed upływem daty ważności jej orzeczenia, to i tak musimy ten wniosek przyjąć, gdyż nie ma podstawy prawnej, na której moglibyśmy tego nie zrobić - mówi jedna z przewodniczących powiatowego zespołu ds. orzekania. - Takie opisane wnioski czekają, a termin 30 dni biegnie od daty zakończenia ważności orzeczenia - dodaje. W tym czasie urzędnicy mogą uzupełniać dokumentację czy braki formalne, kierować na badanie. - Na komisję osobę możemy wezwać najwcześniej dzień po upływie ważności orzeczenia - wskazuje.