Dotąd zaledwie 500 lekarzy z tą specjalizacją ukończyło kurs z medycyny rodzinnej. Tymczasem od 2025 r. jest to warunek pracy w podstawowej opiece zdrowotnej dla internistów i pediatrów. Obowiązek taki wprowadziła ustawa z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej. Określa ona, kim jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Wynika z niej, że jest to lekarz, który:
- posiada tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej albo
- odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, albo
- posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, albo
- posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej
- z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej albo który wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, wybrany przez świadczeniobiorcę zgodnie z art. 9.
Lekarzem POZ jest także lekarz:
- posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub
- posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych
- udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przed dniem 31 grudnia 2024 r., pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej (z zastrzeżeniem art. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw).
Kurs dla internistów i pediatrów zbyt obciążający
- Zamysł sprzed kilku lat, który towarzyszył zapisom ustawy dotyczył tego, by pediatrzy i interniści uzupełnili poprzez kurs wiedzę, aby w całości spełniać warunki pracy w POZ, gdzie zajmujemy się od dzieci po dorosłych, czyli wszystkimi pacjentami – mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. Jak zauważa, odroczenie w czasie obowiązku ukończenia kursu miało pomóc w organizacji tych kursów. Przeszkodziła w tym jednak m.in. pandemia. Jak podkreśla Tomasz Zieliński, kurs jest długi, stacjonarny i dość obciążający czasowo, tymczasem lekarze z doświadczeniem pracy w POZ potrzebowaliby tylko uporządkowania wiedzy. Kurs obejmuje 92 godziny zajęć dydaktycznych z czego 60 godzin zajęć teoretycznych i 32 godziny w formie zajęć praktycznych. Także NRL uważa, że termin wejścia w życie nowych przepisów od 1 stycznia 2025 r. jest nierealny. – Sądzimy, że przepisy będą modyfikowane w kierunku przesunięcia w czasie albo zwiększenia liczby kursów – mówi Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy NIL.
Pediatra i internista w POZ tylko po kursie medycyny rodzinnej
Kurs dla internistów i pediatrów w formule online
MZ informuje nas, że zmiany będą – zmieni się formuła kursu.
- Pracujemy nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej. Forma szkolenia zmieni się ze stacjonarnej na online – informuje nas resort zdrowia. Równocześnie zaznacza, że nie jest planowane wydłużenie czasu, w którym lekarze POZ będą mogli odbyć kurs z medycyny rodzinnej. - Taka zmiana wymagałaby nowelizacji ustawy z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej – art. 6 ust. 2. Zmieniamy formę szkolenia ze stacjonarnej na online, co zmniejszy koszt kursu – zaznacza jeszcze raz resort.
Czytaj też w LEX: Szczególna opieka geriatryczna - tworzenie, organizacja i finansowanie >
Kurs dla lekarzy zatrudnionych w POZ po 29 września 2007 r.
Jak podaje, według stanu na 31 grudnia 2022 r., w podstawowej opiece zdrowotnej (w ramach umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia) pracowało:
- 12 401 lekarzy z tytułem specjalisty, specjalizacją I stopnia i II stopnia z chorób wewnętrznych i specjalizacją I stopnia z medycyny ogólnej,
- 8 692 lekarzy ze specjalizacją I lub II stopnia lub tytułem specjalisty w dziedzinie pediatrii.
- Odbycie kursu dotyczy lekarzy, którzy zostali zatrudnieni w POZ po 29 września 2007 r. i dotychczas go nie odbyli – podkreśla resort zdrowia. Jak zauważa, liczba lekarzy, którzy muszą odbyć kurs z medycyny rodzinnej w rzeczywistości jest mniejsza, niż wyżej wymienione liczby. Dlatego, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – czyli po 29 września 2007 r. – bezterminowe prawo do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie POZ mają lekarze:
- którzy mieli specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, lub specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii;
- inni lekarze, którzy przed 29 września 2007 r. udzielali nieprzerwanie, przez co najmniej 10 lat, świadczeń zdrowotnych w zakresie POZ.
Czytaj też w LEX: Indywidualny Plan Opieki Medycznej - jak prowadzić? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.