Prawo.pl
Do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 miliony osób. Jutro przekroczymy milion zaszczepionych pierwszą dawką. Trzymamy się zatem harmonogramu, który ogłaszaliśmy - powiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień podczas poniedziałkowej konferencji.
Jolanta Ojczyk
01.02.2021
Koronawirus a prawo
Od 1 lutego otwarte mogą być sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki. Młodsi klienci sklepów i aptek będą mogli zrobić zakupy przez cały dzień, bo rząd zdecydował również o zniesieniu godzin dla seniorów. Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały do tej pory, pozostają bez zmian. Zamknięte więc pozostaną m.in. lokale gastronomiczne, hotele, stoki narciarskie.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
01.02.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Podatnicy cały czas nie mają pewności, jak dla potrzeb VAT, rozliczać usługi medyczne. Przepisy ustawy nie są precyzyjne. W efekcie prowadzi to do licznych sporów ze skarbówką. Najnowszy przykład dotyczy badań profilaktycznych kierowców. Usługa ta może być zwolniona z podatku, ale tylko jeśli na badanie kieruje pracodawca.
Krzysztof Koślicki
01.02.2021
VAT Opieka zdrowotna
Celem rządu jest zaszczepienie na COVID -19, w jak najkrótszym czasie jak największe liczby osób. Dostawy szczepionek - z powodu decyzji producentów - są jednak - z powodu decyzji producentów ograniczone. W grupach priorytetowych nie można więc umieścić przedstawicieli wszystkich grup zawodowych, które o to postulują - to odpowiedź jaką od rządu dostali kuratorzy sądowi.
Patrycja Rojek-Socha
30.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kryteria pierwszeństwa w szczepieniach są tak nieprecyzyjne, a system informatyczny dziurawy, że znajomości, spryt i przypadek pozwalają wielu osobom zaszczepić się poza kolejnością, gdy inni nie dostają terminu. W efekcie część medyków wciąż czeka na drugą dawkę, a wielu 80-latków nie ma wyznaczonego terminu. Gdy dojdą kolejne grupy osób, będzie jeszcze większy bałagan.
Jolanta Ojczyk Robert Horbaczewski
30.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Prowadzenie szczepień w aptekach przez farmaceutów będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu zmian prawno-organizacyjnych – poinformował w piątek Łukasz Szmulski, p.o. dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia. Jak stwierdził, będzie to możliwe tylko w tych aptekach, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe.
Krzysztof Sobczak
29.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulującej funkcjonowanie hospicjów perinatalnych. Za jej sprawą w szpitalach mają się pojawić koordynatorzy opiekujący się ciążą obarczoną wadą letalną. Lekarz ma mieć obowiązek poinformowania matki, że może skorzystać z opieki w hospicjum. Koalicjant PiS liczy, że trafi on pod obrady Sejmu tak szybko, jak to możliwe.
Jolanta Ojczyk
29.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

Powiaty: Reforma szpitali musi uwzględnić głos samorządów i podmiotów leczniczych

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Powiaty z kolejnych województw zabierają głos w sprawie ministerialnych planów centralizacji szpitali. Ich zdaniem w zespole przygotowującym propozycje przepisów o restrukturyzacji nie powinno się pomijać przedstawicieli samorządów i szpitali. Te podmioty podejmowały decyzje finansowe i organizacyjne oraz rozwiązywały problemy, powinny więc być włączone do dyskusji.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.01.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyłączający ciężkie wady lub nieuleczalne choroby płodu z przesłanek legalnej aborcji już obowiązuje. I choć część osób ratunku szuka we fragmencie uzasadnienia dotyczącym zagrożenia życia matki, prawnicy mówią wprost - to nie ma znaczenia. Co więcej - ich zdaniem - ten wyrok i jego uzasadnienie otwierają drogę do wprowadzenia całkowitego zakazu.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
29.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Mamy stopniowy spadek dziennej liczby zakażeń, który nieco wyhamował w styczniu, a w ostatnim tygodniu sytuacja wygląda trochę lepiej. Jest to zasługa dyscypliny społecznej. Do końca stycznia planujemy, że dla chorych na Covid-19 zarezerwujemy 26 tys. łóżek szpitalnych. Spada też liczba zgonów - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Jolanta Ojczyk
28.01.2021
Koronawirus a prawo
Teleporada nie będzie musiała być udzielona w dniu następnym po zgłoszeniu się pacjenta, a inny termin musi być z nim uzgodniony. Takie zmiany wprowadza minister do nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady. Zabiegali o nie lekarze, którzy uważają, ze to oni powinni decydować o terminie porady, bo nie każda musi być udzielona tak szybko. Do kolejnej zmiany też mają uwagi.
Jolanta Ojczyk
28.01.2021
Opieka zdrowotna
Pracownikom w punkcie pobrań typu drive-thru, jeśli nie należą do jednej z grup, o których mowa w poleceniu Ministra Zdrowia, pomimo że mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie należy się tzw. dodatek covidowy - wyjaśnia Monika Kwiatkowska z LEX Ochrona Zdrowia.
Monika Kwiatkowska
28.01.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Coraz więcej bubli i absurdów - fatalnie tworzone prawo

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze
W akcie urodzenia można mieć wpisanych trzech ojców, a przerwa na karmienie piersią przysługuje nawet matce... nastolatka. To tylko niektóre absurdy prawne, wymagające poprawy. Pilne zmiany są potrzebne w przepisach dotyczących m.in. darowizn, spadków, pracy zdalnej czy zakazu handlu. Zmiana goni zmianę, niestety nie zawsze na lepsze. Ustawa covidowa była nowelizowana aż 66 razy - wynika z raportu „Poprawmy prawo”,
Krzysztof Koślicki
28.01.2021
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dowóz na szczepienia wymaga zmian – 100 km to za daleko, a ryczałt za niski

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Transport pacjentów na szczepienia nie jest możliwy bez ograniczeń odległości. Ryczałt proponowany gminom jest za niski, bo koszty transportu są różne w zależności od rodzaju samorządu. Rząd obiecuje zweryfikować stawki, ale kryteria zasięgu usługi trudno ustalić. A często brakuje terminu szczepienia w przychodniach na terenie gminy. Samorządy postulują też umożliwienie im odmawiania usługi.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.01.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Wyrok w sprawie aborcji opublikowany i wchodzi w życie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Wyrok tego samego dnia został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Brakiem uzasadnienia premier uzasadniał zwłokę w publikacji.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Pozostało ponad 7000 szczepionek przeciw grypie, które są dostępne w aptekach - informuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Przychodnie POZ, jak i inne podmioty lecznicze, posiadające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia nadal mają możliwość zamawiana szczepionek tylko do 29 stycznia br. do godziny 15 - tej. Po tym terminie złożenie zapotrzebowania nie będzie możliwe.
Katarzyna Redmerska
27.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Polska Federacja Szpitali stanowczo sprzeciwia się próbie przerzucenia na poszczególnych pracodawców, a w szczególności na szpitale, odpowiedzialności za działania i finansowanie systemu ochrony zdrowia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i położnych popodkreśla, że ma ustawowe gwarancje dotyczące możliwości wszczynania sporów zbiorowych
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
27.01.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Samorządy: Rząd chce przejąć powiatowe szpitale, a swoimi źle zarządza

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Podlegające ministrowi zdrowia instytuty badawcze borykają się z podobnymi problemami jak inne podmioty lecznicze prowadzące szpitale, czyli mają zbyt niskie przychody w stosunku do kosztów działalności operacyjnej, są także bardzo zadłużone - wynika z analizy Związku Powiatów Polskich, przygotowanej w związku z zapowiedzią centralizacji szpitali.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Bez ogłoszenia któregoś z wymienionych w Konstytucji stanów nadzwyczajnych, nie ma możliwości przenoszenia kompetencji do ograniczania praw i wolności w drodze rozporządzenia. W tym kontekście nadal jest to niekonstytucyjne - komentuje sposób wprowadzenia kolejnych obostrzeń epidemicznych prof. Robert Suwaj, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal.
Monika Sewastianowicz
27.01.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Wielu medyków, którzy mają kontakt z pacjentami covidowymi nie dostaje dodatku w pełnej wysokości albo w ogóle. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zachęca ich do skorzystania z pomocy prawnika, a jak trzeba pójścia do sądu. Pozwy szykują już m.in. lekarze z Chrzanowa i Krakowa. Szykuje się też pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa za opóźnienie publikacji ustawy
Beata Lisowska
27.01.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Blisko 4,3 tys. farmaceutów zadeklarowało chęć wykonywania szczepień przeciw COVID-19 - poinformowała we wtorek Naczelna Izba Aptekarska, na podstawie danych zebranych z całej Polski. Najwięcej w województwie mazowieckim (ponad 0,6 tys.), wielkopolskim, małopolskim i śląskim (ponad 0,4 tys.).
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od dziś honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddał on krew lub jej składniki oraz w dniu następnym. We wtorek weszły bowiem w życie przepisy, które zagwarantowały mu także 33-proc. ulgę na przejazdy w komunikacji zbiorowej
Grażyna J. Leśniak
26.01.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyjaśniło, że Personel medyczny uprawniony do szczepień przeciwko COVID-19 w ramach grupy zero może zapisać się na szczepienie w wybranym przez siebie punkcie i terminie. W związku z tym osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły mogą zapisać się na zabieg w wybranym przez siebie punkcie i zarezerwować wolny termin.
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Michał Dworczyk, szef KPRM zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane. Jednak zdaniem prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID-19, to nie jest jeszcze czas na luzowanie obostrzeń.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni od dziś mają prawo wykonywania szczepień ochronnych przeciwko Covid-19 w sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Takie uprawnienie przewiduje nowelizacja ustawy antycovidowej.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
26.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo

SN odrzuca skargi w sprawie wynagrodzeń za dyżury w szpitalu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Ustalając wynagrodzenie lekarza lub pielęgniarki, którzy podpisali umowy na dodatkowe dyżury w macierzystym szpitalu, powinno się zsumować wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z wynagrodzeniem ze stosunku pracy - taka jest linia orzecznicza Sądu Najwyższego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkie te umowy są finansowane z pieniędzy publicznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.01.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Na razie znany jest w Polsce tylko jeden przypadek śmierci niedługo po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19. Przyczyny zgonu nie są znane. Gdyby to jednak był efekt szczepienia, to projekt w sprawie Funduszu Kompensacyjnego nie przewiduje rekompensat dla najbliższych członków rodziny. Zdaniem prawników to błąd, i do tego nie jedyny w rządowym dokumencie.
Jolanta Ojczyk
26.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Właścicielem szczepionek przeciw COVID-19 jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Zdrowia. Skarb Państwa pozostaje ich właścicielem w całym łańcuchu dystrybucji i przez cały okres, włączając w to czas, kiedy szczepionki pozostają w podmiocie, gdzie mają być wykorzystane, aż do momentu zaszczepienia – podało Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym na swoich stronach komunikacie.
Grażyna J. Leśniak
25.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prezydent popisał w poniedziałek kolejną nowelizacją tzw. ustawy covidowej. Wprowadza ona między innymi zmiany ważne dla przewoźników, pracodawców, którzy prowadzą zakłady aktywności zawodowej czy samorządów prawniczych. Posłowie zgodzili się też na poprawkę Senatu, która wydłuża ważność skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 z 60 do 90 dni.
Jolanta Ojczyk
25.01.2021
Koronawirus a prawo
Za kilka tygodni minie rok, odkąd większość lekarzy dentystów prowadzących gabinety szkolne opuściła je z powodu epidemii i praktycznie do nich już nie wróciła - alarmuje Naczelna Izba Lekarska. I przewiduje, że to może skończyć się zapaścią opieki stomatologicznej w szkołach. Samorząd ubolewa też, że tych lekarzy nie objęła żadna tarcza pomocowa.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna