Waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych i ekstra-dodatki

Administracja publiczna

Waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji wejdzie w życie 1 marca 2023 r. Niezależnie od tego w ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają waloryzację w kwocie przeznaczonej na pełny rok - zapewnia resort. Ponadto zapowiada dodatek dla policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, pełniących służbę na terenie m.st. Warszawy.

24.10.2022

Maląg: Polska nie planuje ratyfikacji Protokołu Fakultatywnego do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ratyfikacja Protokołu Fakultatywnego do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych nie jest przez Polskę planowana – przekazała w odpowiedzi na wystąpienie RPO Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Według niej, brak ratyfikacji protokołu przewidującego procedurę skargową w najmniejszym stopniu nie oznacza, że Polska nie przestrzega Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, bądź że może odstąpić od gwarantowania praw przez nią przewidzianych.

24.10.2022

Polska otrzymała prawie 700 mln zł z UE na wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

Administracja publiczna Ukraina

Dzięki umowom grantowym Polska otrzymała od Komisji Europejskiej łącznie blisko 700 mln zł na wsparcie działań związanych z masowym napływem osób uciekających przed wojną w Ukrainie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort złożył już wniosek o kolejne środki w wysokości ponad 200 mln złotych.

19.10.2022

Müller: Zablokowanie funduszy spójności to sygnał od złych elit

Administracja publiczna Prawo europejskie

Przedstawiciele polskiego rządu twierdzą, że tylko przeszkody o charakterze technicznym utrudniają wypłaty z funduszu spójności. Żadne pismo Komisji Europejskiej w sprawie zablokowania środków nie wpłynęło do Polski. "Części urzędniczych elit europejskich zależy na tym, by do wypłacenia środków nie doszło" - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

17.10.2022

Skarbówka już zagląda na prywatne konta, ale obiecuje nie nadużywać uprawnień

Administracja publiczna Finanse

Skarbówka już przygląda się - choć na małą skalę - rachunkom bankowym osób fizycznych na podstawie nowych uprawnień. Jednak możliwość zaglądania na konta, nawet bez podejrzeń o popełnienie przestępstwa, niepokoi zarówno Rzecznika Praw Obywatelskich, jak też ekspertów podatkowych.

11.10.2022

Nowy model orzekania oprze się na dwóch stopniach niepełnosprawności, jednak nieprędko

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

W Polsce funkcjonuje aż sześć systemów orzekania o niepełnosprawności, ale pierwsze zmiany w systemie orzecznictwa weszłyby w życie dopiero 1 stycznia 2024 r., przy założeniu sprawnego procesu konsultacji i legislacyjnego projektu – poinformował wiceminister rodziny Paweł Wdówik. Będą wiązały się z określeniem stopnia niesamodzielności danej osoby.

10.10.2022

WSA: Współwłaściciel garażu może domagać się kontroli nielegalnej zabudowy

Administracja publiczna Budownictwo

Współwłaściciel garażu może żądać, by organy nadzoru wszczęły postępowanie w sprawie nielegalnej zabudowy miejsca postojowego. Ich obowiązkiem jest wówczas ustalenie, czy zrealizowane roboty wymagały pozwolenia na budowę, a w dalszej kolejności, czy możliwa jest ich legalizacja, czy też należy orzec rozbiórkę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

08.10.2022

Ustawa upraszczająca procedury administracyjne ostatecznie uchwalona

Administracja publiczna

Sejm odrzucił w piątek wszystkie merytoryczne poprawki Senatu do ustawy deregulacyjnej, upraszczającej procedury administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców. Tzw. tarcza prawna przewiduje zmianę 41 ustaw i zakłada m.in. milczący tryb wyrażania zgody, elektronizację procedur czy uproszczenia poprzez ograniczenie liczby dokumentów, kopii i załączników.

07.10.2022

Osoby niedosłyszące chcą lepszej dostępności aplikacji Alarm112

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo AI Niepelnosprawność

Aplikacja mobilna Alarm112 jest niedostępna dla osób głuchych i słabosłyszących – wynika ze skarg kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich autorzy wskazują na szereg ograniczeń i niedoskonałości taj aplikacji i postulują wprowadzenie zmian w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnością słuchu. To ważne dla zapewnienia im ochrony i bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia – wskazuje RPO w wystąpieniu skierowanym do MSWiA.

07.10.2022

Prof. Stec: W Polsce powstał dobry model samorządu, ale teraz jest demontowany

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku udało nam się zbudować dobry i kompletny model samorządu terytorialnego oraz optymalny podział zadań pomiędzy administracją rządową i samorządową. Niestety, od kilku lat ten system jest konsekwentnie demontowany – mówi prof. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z twórców tej reformy.

07.10.2022

Kolejne stany nadzwyczajne i ograniczenia praw obywateli bez szczególnego trybu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wkrótce z rozrzewnieniem będziemy wspominać obostrzenia covidowe. Dzięki nowym przepisom do ustanowienia zakazów wkraczających w podstawowe prawa obywatelskie nie potrzeba będzie nawet rozporządzenia. I to wcale nie w sytuacji stanu klęski żywiołowej - wystarczy wprowadzenie stanu zagrożenia, a to - z powodu mgliście określonych przesłanek - możliwe jest choćby i jutro.

07.10.2022

Warunki zabudowy nie będą wydawane na czas określony - rząd wycofuje się z propozycji

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofało się z propozycji ograniczenia w czasie obowiązywania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Chce, by pozostało po staremu, czyli taka decyzja będzie bezterminowa. Cieszy to deweloperów, ale zdaniem wielu prawników to zły pomysł. Często warunki wydane 10-15 lat temu trącą myszką i rozmijają się z rzeczywistością.

06.10.2022

Kamienie milowe dotyczące stanowienia prawa bez realizacji

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie

Do końca drugiego kwartału tego roku miała powstać ustawa o Komitecie Monitorującym wprowadzanie Krajowego Planu Odbudowy, a także wymóg prawny konsultowania się z partnerami społecznymi przy projektach poselskich. Polska nie dotrzymała też terminu zmiany regulaminów Rady Ministrów, Sejmu i Senatu w zakresie stanowienia prawa. To będzie ocenione przed złożeniem pierwszego wniosku o płatność KPO.

06.10.2022

Ustawa o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej może ograniczać prawa przedsiębiorców

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej przewiduje wprowadzenie wielu nowych rozwiązań prawnych w obszarze zarządzania kryzysowego, jak również stanów nadzwyczajnych określonych w Konstytucji. Nie jest jednak dostatecznie precyzyjny w zakresie, w jakim określa możliwe działania państwa, skierowane wobec przedsiębiorców – ocenia adwokat Rafał Rozwadowski.

06.10.2022

Psy ratownicze będą mogły legalnie ćwiczyć w lasach

Środowisko Administracja publiczna

Posłowie chcą zrobić wyjątek dla psów ratowniczych - będą one mogły biegać po lasach, podobnie jak i psy myśliwskie. Komisyjny projekt zmian w ustawie o lasach i kodeksie wykroczeń przewiduje umożliwienie udziału psów w treningach poprzez wyłączenie z ogólnej zasady dotyczącej zakazu puszczania psa luzem w lesie psów ratowniczych w czasie treningu, czy też udziału w pozorowanej akcji ratowniczej.

05.10.2022

Ministrowie z Solidarnej Polski zajmą się bezpieczeństwem żywności

Administracja publiczna

Pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości sprawdzą, czy obecne przepisy zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo przy produkcji żywności - powiedział w środę wiceminister Marcin Warchoł. Zapowiedź tego działania przedstawiona została na Facebooku, gdzie Warchoł wspólnie z wiceministrem rolnictwa Januszem Kowalskim zamieścili wystąpienie odnoszące się do afery z importowanym tłuszczem technicznym.

05.10.2022

Gdy fiskus wie wszystko o VAT, powinien odpuścić jego dochodzenie po trzech latach

PIT VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Okres przedawnienia VAT trzeba skrócić z pięciu do trzech lat, bo fiskus i tak na bieżąco niemal wszystko wie o rozliczeniach tego podatku - postulują rzecznik małych i średnich przedsiębiorców oraz doradcy podatkowi. Ministerstwo Finansów przygląda się tym propozycjom, a urzędnicy skarbowi mówią: najpierw uregulujmy naszą sytuację kadrowo-płacową.

05.10.2022

Polski rząd śle notę, dla Niemiec sprawa reparacji jest zamknięta

Administracja publiczna Finanse

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną w sprawie reparacji, która zostanie przekazana dyplomacji niemieckiej. To kolejny krok, podejmowany przez polski rząd na drodze do otrzymania reparacji wojennych. - Kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą - oświadczyła we wtorek szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock.

04.10.2022

Będą zmiany w prawie budowlanym - szybka procedura nie tylko dla domów do 70 mkw.

Administracja publiczna Budownictwo

Lista inwestycji wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia skurczy się jeszcze bardziej. Dwukondygnacyjne domy jednorodzinne będzie można budować na uproszczonych zasadach, tak jak według obowiązujących już przepisów domy do 70 mkw. Takie m.in. zmiany planuje wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii w prawie budowlanym.

04.10.2022

SO: Puszcza Białowieska jednak uniknie wycinki

Środowisko Administracja publiczna

Pozostanie w mocy postanowienie sądu cywilnego pierwszej instancji o zakazie wycinki Puszczy Białowieskiej, w rejonie nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka, które wywalczyła Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Stało się ono prawomocne i nie podlega zaskarżeniu. Lasy Państwowe przegrały w sądzie, bo Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił ich zażalenie.

03.10.2022