Tadeusz S., współwłaściciel udziału w garażu wielostanowiskowym, zawiadomił PINB o nielegalnej zabudowie miejsca postojowego. Organ nadzoru ustalił, że we wskazanym przez wnioskodawcę miejscu wzniesiono murowaną ścianę działową, wykonano drewniany strop oraz zamontowano bramę garażową. W środku urządzono spiżarnię. Organ odmówił jednak wszczęcia postępowania, uznając, że Tadeusz S. nie mógł być wnioskodawcą w tej sprawie.
Sprawdź w LEX: II SA/Sz 905/20, Nielegalna zabudowa a zasada dobrego sąsiedztwa - Wyrok WSA w Szczecinie >>>
Podobnego zdania był organ odwoławczy. Wyjaśnił, że postępowania w sprawach naruszeń przepisów ustawy Prawo budowlane powinny być wszczynane z urzędu, a nie na wniosek. Z tego punktu widzenia, zaskarżone postanowienie było prawidłowe. Jednak biorąc pod uwagę zakres wykonanych w hali garażowej robót, należało wszcząć postępowanie z urzędu. Takie załatwienie sprawy nie zadowoliło Tadeusza S., który złożył skargę do sądu. Jego zdaniem, każdy ze współwłaścicieli garażu powinien móc, bez oglądania się na działania Wspólnoty Mieszkaniowej, podejmować w sprawie garażu inicjatywę przed organami administracyjnymi i sądami powszechnymi.
Czytaj w LEX: Legalność zabudowy w postępowaniu w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy >>>
Postępowanie również na wniosek
Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął po jego stronie i uchylił zaskarżone decyzje. Wyjaśnił, że przepis art. 53a ust. 1 p.b., na który powoływały się organy, należy rozumieć w ten sposób, że uprawieniem i obowiązkiem organów nadzoru budowlanego jest wdrożenie postępowania legalizacyjnego i naprawczego. Nie wyklucza to jednak możliwości wszczęcia takiego postępowania również na wniosek. Jeżeli zatem dany podmiot żąda wszczęcia postępowania ze względu na swój interes prawny, to nie można go tego prawa pozbawić. Pogląd odmienny prowadziłby do nieracjonalnych wniosków. Strona posiadająca interes prawny w rozumieniu art. 28 k.p.a. nie miałaby żadnego uprawnienia procesowego, by doprowadzić do wszczęcia postępowania przez organ nadzoru budowlanego. Ustawodawca nie przewidział bowiem możliwości przymuszenia organów do podjęcia takiej czynności. Zdaniem sądu, interes prawny wnioskodawcy opierał się w tej sprawie na przysługującym mu prawie we współwłasności do garażu, w którym wykonane zostały roboty budowlane, a także na związanym z tym - prawem do korzystania z miejsca postojowego, graniczącego bezpośrednio ze stanowiskami, przy których wykonano ściankę działową, strop drewniany oraz zamontowano rolety.
Czytaj w LEX: Umowa zbycia prawa do korzystania z miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym >>>
Należy ustalić, czy miała miejsce przebudowa
Sąd podzielił pogląd organu odwoławczego na temat charakteru wykonanych robót. Zgodnie z art. 3 pkt 7a prawa budowlanego przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów. Ustawodawca nie doprecyzował pojęcia "zmiany parametrów użytkowych lub technicznych", ale w orzecznictwie przyjmuje się, że chodzi o wszelkie wielkości, wyrażane w jednostkach miary czy też wagi, elementów użytkowych obiektu, takich jak dach, okna, schody, oraz technicznych, jak ciężar konstrukcji czy odporność przeciwpożarowa. Koniecznym jest więc wyjaśnienie, czy wykonane roboty budowlane doprowadziły do zmiany tak rozumianych parametrów istniejącego obiektu, zwłaszcza w zakresie zachowania warunków przewidzianych w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Stwierdzenie, że do tego doszło, oznaczałoby, że miała miejsce przebudowa obiektu budowlanego, wymagająca pozwolenia na budowę.
Wyrok WSA w Kielcach z 3 sierpnia 2022 r. II SA/Ke 330/22
Czytaj w LEX: Wymagania w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.