Już 98 proc. firm gromadzi dane na temat krajowych i międzynarodowych migracji pracowników w swoich strukturach. To dwukrotnie więcej niż zaledwie rok wcześniej. Organizacje stawiające na mobilność specjalistów półtorakrotnie częściej od pozostałych firm wskazują, że mechanizm ten pomaga im rozwiązać problem niedoboru talentów – takie wnioski płyną z drugiej edycji badania EY 2024 Mobility Reimagined Survey.
Grażyna J. Leśniak
24.06.2024
Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy
Premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Nowym rzecznikiem został tymczasowo Ziemowit Bagłajewski, zastępca RF. Do tej pory nadzorował Wydział Pozasądowego Rozwiązywania Sporów oraz Wydział Administracyjno-Finansowy.
Ret
24.06.2024
Administracja publiczna Finanse Banki
Wojewódzki Sąd w Warszawie w wyroku z 21 czerwca potwierdził, że administrator jest zobowiązany, na żądanie Prezesa UODO, dostarczyć wszelkich informacji niezbędnych do realizacji jego zadań. Musi więc reagować na wezwania Prezesa UODO do złożenia wyjaśnień, udzielać odpowiedzi i dostarczać potrzebne dokumenty.
Agnieszka Matłacz
24.06.2024
RODO
Pierwsze unijne regulacje dotyczące sztucznej inteligencji mogą zacząć obowiązywać już pod koniec roku. Firmy będą musiały wyeliminować stosowanie systemów zakwalifikowanych jako stwarzające największe ryzyko naruszeń. To spore wyzwanie, bo wymaga połączenia perspektywy prawnej, biznesowej i technicznej. Za nieprzestrzeganie przepisów będą grozić wysokie kary - nawet do 6 proc. obrotu lub 30 mln euro.
Inga Stawicka
24.06.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Posłowie Lewicy chcą, by od przyszłego roku kupujący mieszkania od spekulujących płacili nie standardowe 2 proc. od wartości lokalu podatku od czynności cywilnoprawnych, tylko od 4 do 10 proc. W ten sposób chcą "ucywilizować" rynek mieszkaniowy. Przy okazji mocno uderzają jednak w "zwykłych" sprzedających, którzy z powodów czysto losowych muszą szybko sprzedać swój lokal.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.06.2024
Nieruchomości
W czasach rosnących przez inflację kosztów życia renesans przeżywają wystawiane przez zaciągających kredyty i pożyczki pracowników upoważnienia do potrącania z ich poborów rat na rzecz dających im finansowe wsparcie. Przepisy dopuszczają taką możliwość, ale nie bezwarunkowo. Niezależnie od woli pracownika, nie można m.in. obciążyć wynagrodzenia ponad kwotę wolną od potrąceń. Dodatkowo pracownik musi wiedzieć, na jakie potrącenia wyraża zgodę oraz w jakiej wysokości.
Michał Kosiarski
24.06.2024
Prawo pracy Finanse
Postanowienia umowne, które przewidują indeksację kredytu do waluty obcej i wprowadzają nierówność między stronami, w ten sposób, że kształtują jednostronnie kurs waluty, są postanowieniami niedozwolonymi – powtórzył raz jeszcze Sąd Najwyższy. I będzie powtarzał jeszcze kilkadziesiąt razy, czyli tyle, ile jest skarg kasacyjnych wniesionych przez syndyka masy upadłości Getin Noble Bank, który nie chce ich wycofać, mimo że nie odnoszą one skutku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.06.2024
Prawnicy Kredyty frankowe
Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym wprowadza dwa nowe mechanizmy ochronne: opinię i opinię zabezpieczającą. Wątpliwości budzi fakt, że wniosek o opinię w sprawie opodatkowania wyrównawczego będzie mógł dotyczyć wyłącznie zdarzeń przyszłych. Tymczasem transakcje mają często charakter ciągły, a stosunki zobowiązaniowe trwają wiele lat po zawarciu umów - piszą Krzysztof Holke i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.
Krzysztof Holke Kamil Smarzewski
24.06.2024
Ordynacja
Ministerstwo Finansów nie planuje na razie podniesienia limitu podmiotowego zwolnienia z VAT dla małych firm. W Polsce wynosi on 200 tys. złotych rocznie, podczas gdy unijna dyrektywa przewiduje limit niemal dwukrotnie wyższy. Eksperci apelują o jego zwiększenie, gdyż nie odpowiada on już realiom gospodarczym. Konieczny jest też przegląd innych progów podatkowych, m.in. dotyczących najmu mieszkań czy leasingu samochodów osobowych.
Monika Pogroszewska
24.06.2024
VAT Prawo europejskie
Nakrętki zbieramy w szczytnych celach. W akcjach zdobywania tym sposobem sprzętu dla niepełnosprawnych, czy innych podobnych, biorą udział lokalne społeczności, szkoły, małe zakłady pracy i światowe koncerny. Ale wiele wskazuje, że „charytatywna nakrętka” odejdzie wkrótce do lamusa. Od 1 lipca 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu.
Zofia Jóźwiak
23.06.2024
Środowisko Prawo gospodarcze
Pozornie niewinne przedmioty lub produkty przywożone zza granicy – takie jak biżuteria czy niektóre gatunki kwiatów - mogą przysporzyć problemów podczas kontroli. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w momencie, gdy podczas wakacji opuszczamy obszar Unii Europejskiej. Aby legalnie przetransportować niektóre produkty, konieczne jest np. przeprowadzenie kontroli przez wykwalifikowane służby.
Inga Stawicka Krzysztof Koślicki
22.06.2024
Opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie restrukturyzacji Getin Noble Bank w upadłości jest dobrym dla frankowiczów prognostykiem przed jesiennym wyrokiem trybunału dotyczącym GNB. Jeżeli podtrzyma on swoją dotychczasową praktykę i przychyli się do opinii rzecznika, to pod koniec roku, frankowiczom z GNB otworzy się droga do dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa - pisze Marcin Szołajski, radca prawny z Szołajski Legal Group.
Marcin Szołajski
22.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Przywłaszczenie sobie „autorstwa” wytworu AI (przez brak odpowiedniego oznaczenia AI, co sugerowałoby, że dzieło pochodzi od autora) nie jest plagiatem w rozumieniu obecnych przepisów. Zasadniczo o plagiacie nie może być mowy w sytuacji, w której przypisanie dotyczy czegoś, co prawem autorskim chronione nie jest - piszą Michał Ryba i Karol Wątrobiński z kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.
Karol Wątrobiński Michał Ryba
22.06.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu. Nadzór budowlany może nakazać rozbiórkę, nawet jeżeli prawo naruszono 30 czy 40 lat temu. Nie ma znaczenia też, że dopuścił się jej poprzedni właściciel nieruchomości a nie obecny. Ratunkiem może być wniosek o jej legalizację złożony do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
Katarzyna Niemiec
22.06.2024
Budownictwo

Powiat każe dyżurować, a dyżuruje człowiek nie budynek

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna
Po przemianach z 1989 r. liczba aptek lawinowo wzrosła. Liczba magistrów farmacji, czyli farmaceutów - już nie. Arytmetyka jest nieubłagana. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w statystycznej aptece liczba farmaceutów nie przekracza 2, z czego 83 proc. stanowią kobiety. Dlaczego powiaty i apteki nie są w stanie dogadać się w sprawie dyżurów - pisze Mariusz Politowicz z Pleszewa, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Mariusz Politowicz
22.06.2024
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna
Sklep internetowy - online-shop - może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe, będące przedsiębiorstwem - orzekł Sąd Najwyższy. A jako składnik większej całości - zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.06.2024
Prawo cywilne
Przepisy nie mogą pozwalać na to, by operatorzy telekomunikacyjni gromadzili dane o połączeniach swoich klientów bez uzasadnienia, bo w ten sposób może dojść do naruszenia unijnych regulacji i zasad wypracowanych w orzecznictwie TSUE - uważa prezes UODO, który apeluje o wprowadzenie zmian do projektu, którym mają zająć się teraz posłowie. Podobne obawy wyrażają eksperci i organizacje pozarządowe.
Inga Stawicka
21.06.2024
Rynek i konsument RODO Prawo europejskie

Dr Kałążny: Zmiany w definicji budowli będą rewolucyjne

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Za rewolucję w podatku od nieruchomości można uznać wprowadzenie do definicji budowli pojęcia całości techniczno-użytkowej. Oznacza to, że podatek należy zapłacić nie tylko od wartości samej budowli (np. sieci lub zbiornika), ale również od urządzeń i instalacji, które są z nią połączone. Skutkiem tych zmian będzie w wielu przypadkach wzrost obciążeń podatkowych - pisze dr Adam Kałążny, partner associate w Deloitte.
Adam Kałążny
21.06.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Zawarcie intercyzy wyłączy odpowiedzialność za zaległości podatkowe współmałżonka prowadzącego działalność gospodarczą, ale dopiero za te powstałe po zawarciu umowy. Jednak, nawet mimo zawarcia intercyzy, małżonek odpowiada solidarnie za zaległości podatkowe powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w wykonywaniu działalności, osiągając z niej korzyści.
21.06.2024
Ordynacja Doradca podatkowy
Jeśli producent reklamuje produkt o charakterze biobójczym hasłami typu "przyjazne dla skóry", można uznać, że firma wprowadza w klientów błąd, bo odwraca uwagę od ryzyk związanych z użyciem tego typu środków. To najważniejsza konkluzja z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa toczyła się przeciwko popularnej sieci niemieckich drogerii, która sprzedawała środek do dezynfekcji.
Inga Stawicka
20.06.2024
Prawo europejskie Ochrona konkurencji
ORLEN, TVP, PKO BP czy PZU zrzucą się na budowę schronów, system wczesnego ostrzegania czy też zapewnienie poszkodowanym i ewakuowanym opieki medycznej, psychologicznej i prawnej. Rząd planuje powołać do życia Fundusz Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Największe koncerny z udziałem państwa będą musiały wpłacać grube miliardy złotych. Proponowane przepisy są nieostre. Eksperci ostrzegają, że może to być kolejny Fundusz Sprawiedliwości.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.06.2024
Spółki Finanse

Społeczne Agencje Najmu mają szanse rozwoju, ale potrzebne im wsparcie

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Tańszy wynajem mieszkań z udziałem gmin ma szanse na dalszy rozwój. Zwłaszcza że pustostany w Polsce można liczyć w milionach, a przepisy eksperci oceniają pozytywnie. Zwracają jednak uwagę, by przy prowadzeniu agencji wykorzystywać nie tylko lokale z rynku, ale i gminne pustostany. W dużych miastach SAN-y powinny wynajmować minimum 90-100 mieszkań, wtedy koszty obsługi mogą zostać pokryte przez przychody czynszowe. Przy 30-40 lokalach system może się nie finansować.
Zofia Jóźwiak
20.06.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Mimo iż początek 2024 r. był dość spokojny, prace rządu nabierają tempa, co oznacza dla przedsiębiorców i księgowych szereg zapowiadanych zmian, m.in. nowe zasady liczenia składki zdrowotnej, wakacje składkowe, czy kasowy PIT. Duzi podatnicy mają niewiele czasu na wdrożenie JPK CIT, planowanego od 2025 r. Trzeba też pamiętać o przygotowaniach do wdrożenia KSeF.
Monika Pogroszewska
20.06.2024
CIT Finanse Compliance KSeF
Sąd Najwyższy, w składzie siedmiu sędziów, wypowiedział się w sprawie stosowania przez banki tzw. prawa zatrzymania już po unieważnieniu umowy kredytu "frankowego". Uznał, że prawo to nie przysługuje, jeśli można potrącić wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. Kwestia tzw. prawa zatrzymania pojawiała się w różnych zagadnieniach prawnych kierowanych przez sądy do SN i dotyczących wzajemności umów kredytów "frankowych". Zwrócił na to uwagę w swoich pytaniach Rzecznik Finansowy.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Tylko Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie utrzymywać zapasy strategiczne gazu, a kupować go będzie na rynku ze składek płaconych przez firmy obracające gazem. Celem projektowanych rozwiązań jest stworzenie nowego modelu bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, który będzie dostosowany do sytuacji panującej na rynku paliw gazowych. To najważniejsze założenia projektu ustawy, nad którą pracuje resort klimatu.
Inga Stawicka
19.06.2024
Energetyka
Brak konsekwencji w konstruowaniu treści wzmianek powoduje, że po pierwsze osłabieniu ulega transparentność listy, a po drugie podmioty wpisywane na listę są nierówno traktowane, ponieważ w odniesieniu do części z nich opinia publiczna może dowiedzieć się - na podstawie listy - jakie w sprawie zapadło rozstrzygnięcie, a w odniesieniu do części już nie - pisze Klaudia Lewandowska, prawnik w Dziale Prawa Rynku Kapitałowego Filipiak Babicz Legal.
Klaudia Lewandowska
19.06.2024
Rynek Prawo gospodarcze Finanse
Frankowicz z Getin Noble Bank w upadłości, który chce wykreślić hipotekę z księgi wieczystej, ma problem. Syndyk nie chce wydać zgody. Nie oznacza to jednak, że jego sytuacja jest beznadziejna. Sądy wieczystoksięgowe ostatnio zmieniły na szczęście podejście do frankowiczów. W wielu przypadkach wystarczy złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie hipoteki.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.06.2024
Banki Kredyty frankowe

Nowa definicja budowli - podwyżka podatku i liczne spory

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Nieruchomości
Ministerstwo Finansów przedstawiło nową definicję budowli, która nie będzie już odwoływać się do przepisów pozapodatkowych. Według ekspertów, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, projekt wprowadza duże zmiany i przyczyni się do zwiększenia obciążeń podatkowych oraz powstania nowych sporów. Niespodzianką jest odwołanie do pojęcia całości techniczno-użytkowej, czego efektem może być opodatkowanie urządzeń i wyposażenia technicznego związanego z budowlą.
Monika Pogroszewska
19.06.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Nieruchomości
Wielu przedsiębiorców nie ma świadomości, że powinni weryfikować swoich kontrahentów i klientów pod kątem obecności na listach sankcyjnych. Jeszcze mniej wie, że taka weryfikacja powinna mieć szeroki charakter, wykraczający ponad formalną weryfikację list - pisze Robert Socha, prawnik, specjalizujący się m.in. w “białym wywiadzie” (OSINT) i weryfikacji sankcyjnej.
Robert Socha
19.06.2024
Rynek Spółki Małe i średnie firmy
Małe firmy z Polski skorzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT także w innych krajach UE. Wystarczy rejestracja w Polsce. Według ekspertów to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu mali przedsiębiorcy unikną dodatkowych kosztów i biurokracji. Muszą jednak pamiętać o dwóch limitach: unijnym wynoszącym 100 tys. euro oraz tych obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich.
Monika Pogroszewska
18.06.2024
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie