SN: Kary pozbawienia sędziego prawa spoczynku nie można zaostrzyć

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia skazany w wyroku karnym za fałszowanie faktur i przywłaszczenie mienia może być osądzony w postępowaniu dyscyplinarnym po 20 latach od popełnienia przestępstwa, mimo zatarcia skazania. Sędzia odpowiadał dyscyplinarnie nawet już wtedy, gdy odszedł ze służby i przestał być sędzią - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i i potwierdził słuszność pozbawienia sędziego stanu spoczynku.

30.11.2024

Za prowadzenie auta bez uprawnień grożą liczne sankcje, ale to ciągle za mało

Prawo karne

Jeden kierowca może mieć kilka zakazów prowadzenia pojazdów, ale często nawet to nie zniechęca go do wsiadania po raz kolejny za kółko. Prowadzenie samochodu przez osoby, które utraciły prawo jazdy, to w wielu rejonach Polski plaga i nawet perspektywa ponoszenia kosztów spowodowania wypadku nie działa odstraszająco. Eksperci podkreślają, że samo zaostrzanie przepisów również nie wystarczy. Kary już są bowiem dotkliwe, ale nie działają prewencyjnie.

30.11.2024

Centralna wypożyczalnia sprzętu jeszcze się nie rozpędziła, a już ma kłopoty

Prawo karne Niepelnosprawność

Trwają rozmowy wewnątrz rządu oraz z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych na temat dalszej formy działania centralnej wypożyczalni nowoczesnych technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami. Są m.in. wątpliwości co do jej ekonomicznego uzasadnienia. Dodatkowo procesem zakupu sprzętu do wypożyczalni zajęła się teraz prokuratura.

28.11.2024

Sędzia Lasota zachował immunitet - informował, nie obrażał

Prawo karne

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie Michał Lasota nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za swoje słowa. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uznał, że słowa o popełnieniu przestępstwa przez dziennikarza to rodzaj informacji, nie zniesławienie. Wypowiedź miała charakter bezosobowy, nie była skierowana bezpośrednio. Było to ogólne poinformowanie, że nagrywanie prywatnych rozmów ma charakter przestępczy.

28.11.2024

Zbrodnie majątkowe mają zniknąć z kodeksu

Prawo karne

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje rezygnację z wprowadzonych dwa lata temu przepisów określających tzw. zbrodnie majątkowe i przewidujących obostrzenie odpowiedzialności za przestępstwa popełniane w stosunku do mienia o wartości większej niż pięciokrotność lub dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości. Zdaniem Komisji, funkcjonowanie tych przepisów nie ma żadnego uzasadnienia.

28.11.2024

Represyjność kar będzie mniejsza - to projekt rządowy

Prawo karne

Wymierzenie kary grzywny, ograniczenia wolności i przepadku pojazdu ma mieć pierwszeństwo przed karą pozbawienia wolności wymierzaną nawet jako kara krótkoterminowa – przewiduje projekt ustawy, mającej wprowadzić najpilniejsze zmiany do prawa karnego. Uzasadniając decyzję o wyborze kary pozbawienia wolności, sąd musiałby szczegółowo wyjaśnić nie tylko dlaczego łagodniejsza kara nie spełnia celów kary, ale dlaczego tych celów nie spełniają kumulatywnie łagodniejsza kara połączona z innymi środkami.

27.11.2024

SN uchyla immunitet członkowi KRS za obrazę sędziego z Iustitii

Prawo karne Prawnicy

Pomówienie sędziego Bartłomieja Starosty o donosicielstwo na rzecz niemieckich mediów, może obrazić i poniżyć go w oczach opinii publicznej - orzekł sędzia Paweł Wojciechowski z Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, przychylając się do wniosku o uchylenie immunitetu członkowi Krajowej Rady Sądownictwa. Teraz sąd karny oceni, czy sędzia - członek KRS uczynił to świadomie z chęcią obrażenia i czy ponosi za swe słowa winę.

27.11.2024

Projekty nowelizacji Kodeksu karnego i ustawy o Służbie Więziennej idą do Sejmu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rada Ministrów przyjęła na posiedzeniu 26 listopada br. projekty nowelizacji Kodeksu karnego i ustawy o Służbie Więziennej, złożone przez ministra sprawiedliwości. Rząd wzmacnia ochronę przed mową nienawiści i przestępstwami motywowanymi nienawiścią. Teraz projekty zostaną wysłane do laski marszałkowskiej do Sejmu.

26.11.2024

RPO krytykuje biurokrację w procedurze "Niebieskiej Karty"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Zmiany, które w intencji prawodawcy miały usprawnić działania pomocowe, nie służą realizacji tego celu z powodu nadmiernej biurokratyzacji oraz niejednoznaczności znowelizowanych przepisów, powodującej szereg wątpliwości osób mających je stosować w praktyce – uważa rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.

24.11.2024

NSA: Pozwolenia na broń nie dostanie ten, kto zabił psa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna z zatartym już wyrokiem skazującym za zabicie zwierzęcia, nie daje gwarancji, że nie stanowi zagrożenia dla siebie i porządku publicznego w przyszłości - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę członka Klubu Oficerów Rezerwy. Sąd potwierdził, że decyzja odmawiająca pozwolenia na broń strzelecką była słuszna.

22.11.2024

Prok. Hernand obwiniony o naruszenie etyki

Prawo karne Prawnicy

Rzecznik Dyscyplinarny Prokuratora Generalnego prokurator Marek Woźniak wydał postanowienie o przedstawieniu zastępcy prokuratora generalnego Robertowi Hernandowi zarzutu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego - uchybienia godności urzędu poprzez to, że nagrywał bez zgody ministra Adama Bodnara rozmowę dotyczącą decyzji personalnej w sprawie prokuratora Dariusza Barskiego.

20.11.2024

Pięć śledztw w sprawie 21 czynów podkomisji smoleńskiej

Prawo karne

Po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego prokuratorzy z Zespołu Śledczego wszczęli pięć śledztw w sprawie działań podkomisji smoleńskiej, w tym podrobienia dokumentów oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez przewodniczącego podkomisji. A także – w sprawie finansowania, ujawnienia osobom nieuprawnionym informacji o klauzuli „ściśle tajne” i „tajne” oraz nieprawidłowego przetwarzania danych niejawnych.

20.11.2024

SN: Skazanie za inny czyn w innym czasie niż w akcie oskarżenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd pomylił datę czynu, wagę i jakość substancji odurzających, bo akt oskarżenia był niedokładny. Zaniedbanie to doprowadziło do sytuacji, w której Sąd Rejonowy w Krakowie rozstrzygnął w istocie o innym czynie niż ten, który faktycznie stanowił przedmiot postępowania przygotowawczego – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił wyrok nakazowy.

19.11.2024

SN: Zrzucenie na ziemię flagi rozpozna sąd wyższej instancji

Prawo karne

Znieważenie flagi Polski w miejscu publicznym poprzez złamanie drzewca i zrzucenie jej na ziemię to nie błahy występek. Rozpoznanie sprawy przez sąd niższego rzędu, która należała do właściwości sądu wyższego rzędu, stanowi bezwzględną przesłankę odwoławczą. A to powoduje konieczność uchylenia wyroku – uznała Izba Karna Sądu Najwyższego.

18.11.2024

Przestępstwa tortur jeszcze jakiś czas nie będzie w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zabiegi wielu instytucji i organizacji zajmujących się prawami człowieka o wprowadzenie do polskiego prawa karnego przestępstwa tortur na razie nie przyniosą efektu. Nie ma tego przepisu w konsultowanym obecnie projekcie zawierającym najpilniejsze zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego. Jest jednak poparcie dla tej idei i zapowiedź przedstawienia projektu w przyszłym roku.

18.11.2024

Dr Machińska: Wreszcie będzie prawo do obrońcy po zatrzymaniu - trzeba będzie upominać się o jego stosowanie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie byłoby śmierci Igora Stachowiaka i wielu podobnych zdarzeń w jednostkach policji, gdyby te osoby miały realny dostęp do obrońców od momentu zatrzymania – mówi dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. I dodaje, że zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego zmiany zwiększą poczucie bezpieczeństwa obywateli, bo w ostatnich latach prawa osób zatrzymanych były wyjątkowo często naruszane.

18.11.2024

Rząd "bierze się" za wyścigi drogowe i brawurę na autostradach

Prawo karne Turystyka Transport

Będzie nowy typ przestępstwa - organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych i nowe wykroczenie dotyczące tzw. driftu, czyli podrywania kół pojazdu. Rząd planuje też wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną, brawurową jazdę i podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Dodatkowo ma powstać jawny rejestr osób, które mają dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

15.11.2024

System odwoławczy zawodów prawniczych nie działa

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Łomży złamał zasady konstytucyjne przez umorzenie postępowania karnego wobec sprawcy śmiertelnego wypadku. Stanowiło to rażący przejaw niesprawiedliwego postępowania wobec oskarżonego prokuratora i naruszało prawa osób pokrzywdzonych do dochodzenia swoich praw – stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Wskazała, że ustawodawca nie przewidział wznowienia postępowania dyscyplinarnego dla innych zawodów prawniczych niż sędziowie po likwidacji Izby Dyscyplinarnej.

15.11.2024

W dobie deep fake łatwiej o zniesławienie? Przepisy wymagają poprawy

Prawo karne Poprawmy prawo

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego ma zająć się m.in. słynnym art. 212 kodeksu karnego dotyczącym zniesławienia. Będzie analizować, czy potrzebne są zmiany w związku z rozwojem nowych technologii. Problem dostrzegają również prawnicy. Jak podkreślają, brakuje choćby zasad przeprowadzania, w tym weryfikacji, dowodów cyfrowych - tym bardziej, że w sieci panoszy się deep fake i AI. Nie milkną też głosy o konieczności depenalizacji.

15.11.2024

Nowe substancje na liście narkotykowej - projekt trafił do opiniowania

Prawo karne Opieka zdrowotna

Szybkie tempo pojawiania się na rynku nowych narkotyków, które są coraz częściej substancjami o ostrej toksyczności, oraz ich łatwa dostępność w internecie - to główne powody, dla których zaistniała konieczność uzupełnienia listy substancji psychoaktywnych i nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. Projekt trafił właśnie do opiniowania.

14.11.2024
1  2  3  4  5    113