Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie działania wypożyczalni nowoczesnych technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami przyznaje, że od początku były wątpliwości, co do działania wypożyczalni w takiej formie. - Z rozmów roboczych pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) wynika, że idea prowadzenia Wypożyczalni tego rodzaju sprzętu na zasadach określonych w umowie, od samego początku budziła wiele wątpliwości co do możliwości jej realizacji oraz jej ekonomicznego uzasadnienia – pisze Jan Rajchel, p.o. prezesa RARS.

Pod znakiem zapytania stoi też dalsza współpraca w prowadzeniu wypożyczalni pomiędzy PFRON a RARS, która jest partnerem logistycznym przedsięwzięcia. Po trwających obecnie analizach mają zapaść dalsze decyzje, co do dalszej współpracy na 2026 rok. Obecna umowa pomiędzy RARS i PFRON obowiązuje do końca 2025 r. Rzeczywiście wypożyczalnia wzbudzała wiele kontrowersji od samego początku, zarówno co do sposobu zakupu sprzętu do niej, jak i całej organizacji.

Przeczytaj także:

Tajny sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami za 200 mln zł

 

Jest drogi sprzęt i przepisy, ale na wypożyczalnię trzeba zaczekać

Prokuratura bada zakup sprzętu do centralnej wypożyczalni

Sprawą zakupu sprzętu do wypożyczalni zajęła się także prokuratura. - Jednocześnie informuję, że proces zakupu sprzętu dla osób z niepełnosprawnością jest obecnie przedmiotem prowadzonych czynności śledczych przez Prokuraturę Rejonową w Warszawie oraz Prokuraturę Regionalną w Gdańsku – czytamy w piśmie prezesa RARS.

Jeszcze dwa tygodnie temu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych informowała nas, że wózki i skutery elektryczne będzie można wypożyczyć z centralnej wypożyczalni w marcu. Teraz w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich mówi, że aktualnie rozpatrywana jest koncepcja uruchomienia wypożyczania w pierwszej kolejności wózków o napędzie ręcznym. - W listopadzie 2024 r. Agencja po raz trzeci ogłosi postępowania przetargowe na usługi doradztwa i dostosowania oraz na serwis wózków ręcznych. Wcześniejsze przetargi zostały unieważnione ze względów formalnych, o czym pisaliśmy w serwisie Prawo.pl. Z wypożyczalni wciąż nie można wypożyczyć wózków elektrycznych, które stanowią ponad 26 proc. całego wyposażenia wypożyczalni. Choć miała ona być remedium na to, że często osoby z niepełnosprawnościami nie mogą ze względów ograniczeń finansowych korzystać z nowoczesnego sprzętu, dotąd skorzystało z niej niewiele osób – ponad 2 tys. w skali całego kraju. Na razie dostępne są tylko łóżka rehabilitacyjne, koncentratory tlenu, podnośniki transportowe oraz technologie dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu, w tym aparaty słuchowe.