Ze względu na zawartość materiałów wybuchowych każdy wyrób pirotechniczny, który jest nieodpowiednio używany może być niebezpieczny.
- O ile zakupić materiały pirotechniczne może jedynie osoba pełnoletnia, to faktyczne ich używanie przez osoby małoletnie nie jest rzadkim przypadkiem. I tu należy odwołać się do odpowiedzialności karnej, gdyż każdorazowo widząc, że handlowcy sprzedają fajerwerki dzieciom, należy o tym fakcie poinformować policję. Taki czyn w świetle prawa stanowi przestępstwo i każdy, kto dopuszcza się sprzedaży fajerwerków osobom niepełnoletnim, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania - przypomina Komenda Stołeczna Policji.
Wyjątek w Sylwestra, ale ograniczenia zostają
Podkomisarz Jacek Wiśniewski zwraca uwagę, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych.
Niewłaściwie użytkując wyroby pirotechniczne, popełnia się wykroczenie. Taka osoba może zostać ukarana na podstawie:
- art. 51 kodeksu wykroczeń (k.w.) – zakłócenie spokoju, porządku, spoczynku nocnego; sankcje: areszt od 5 do 30 dni, ograniczenie wolności (1 miesiąc) albo grzywna od 20 do 5 000 zł;
- art. 82 k.w. – nieostrożne obchodzenie się z ogniem lub naruszanie przepisów przeciwpożarowych; sankcje: areszt od 5 do 30 dni, grzywna od 20 do 5 000 zł albo nagana;
- art. 83 k.w. – nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi, wykraczanie przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów; sankcje: areszt od 5 do 30 dni, grzywna od 20 do 5 000 zł albo nagana.
- Względy bezpieczeństwa, odpowiedzialność, a także empatia nakazują pamiętać o tym, że towarzyszący fajerwerkom huk oraz intensywny błysk niepokoją zwierzęta - zwłaszcza te domowe, które niejednokrotnie są w stanie zerwać się ze smyczy, lub pokonać ogrodzenie ratując się ucieczką. Wieczór sylwestrowy oraz pierwszy dzień Nowego Roku generują u zwierząt najsilniejszy stres w skali całego roku - zauważa podkom. Wiśniewski.
Dobrze więc z fajerwerków zrezygnować całkowicie.
Zobacz również: Ulga znika w kilka dni, prawnicy mówią o naruszeniu Konstytucji
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.