Otóż 12 stycznia 2024 r. w siedzibie Prokuratury Krajowej, pełniąc funkcję Zastępcy Prokuratora Generalnego, w pomieszczeniu sekretariatu, bez wcześniejszego uprzedzenia i w sposób nagły, rozpoczął rozmowę z prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem – informuje prok. Przemysław Nowak.
Działo się to w obecności innych prokuratorów pełniących funkcje kierownicze w prokuraturze, prokuratorów delegowanych a także pracownika sekretariatu. - Jednocześnie przy użyciu trzymanego w ręku telefonu komórkowego w bezpośredniej bliskości rozmówcy dokonał rejestracji wizji i fonii tej rozmowy, która dotyczyła decyzji personalnej podjętej w tym samym dniu przez prokuratora generalnego Adama Bodnara w stosunku do prokuratora Dariusza Barskiego - informuje prokuratura.
Czytaj: Dwuwładza w PK? SN: Prokurator Barski prawidłowo przywrócony ze stanu spoczynku>>
Sądy szykują się na kwestionowanie decyzji kadrowych Barskiego, Bilewicza i Korneluka>>
O co chodzi z Barskim?
Przypomnijmy 12 stycznia br. prokurator Dariusz Barski otrzymał od prokuratora generalnego Adama Bodnara dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych. Zastosowano bowiem przepis ustawy, który już nie obowiązywał. Następnie p.o. prokuratora krajowego został prokurator Jacek Bilewicz, w którego powołaniu do Prokuratury Krajowej też brał udział Barski, a potem w efekcie konkursu wyłoniono obecnego prokuratora krajowego Dariusza Korneluka - który z kolei trafił do PK przy udziale Bilewicza.
Wątpliwości podnoszone przez prawników ale też przez sądy dotyczą całej trójki (chodzi o ważność podejmowanych przez nich, także kadrowych decyzji). 27 września Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów powołanych po 2018 r. orzekł, że przywrócenie ze stanu spoczynku prokuratora Dariusza Barskiego i powołanie go na stanowisko prokuratora krajowego miało wiążącą podstawę prawną i było skuteczne. Tej uchwały - ze względu na skład - nie uznaje prokuratora.
27 listopada SN zajmie się natomiast sprawą powierzenia prokuratorowi Bilewiczowi pełnienia obowiązków prokuratora krajowego. Pytanie w tej sprawie zadał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Pojawiły się bowiem wątpliwości, czy Bilewiczowi można było powierzyć pełnienie obowiązków prokuratora krajowego, gdyż jest to "nieznane ustawie Prawo o Prokuraturze". A jeśli nie, to jaki miało to wpływ, np. na zezwolenie na kontrolę operacyjną.
Tłem sprawy są zmiany kadrowe w Prokuraturze Krajowej. Zgodnie z art. 12 Prawa o prokuraturze (zmienionym za czasów ministra Zbigniewa Ziobry) odwołanie prokuratora krajowego wymaga pisemnej zgody prezydenta, a powołanie - jego opinii, która nie jest wiążąca. Przepisy nic nie mówią jednak o powierzeniu pełnienia obowiązków.
Usiłowanie dyskredytacji
Z kolei jeśli chodzi o prokuratora Hernanda, PK informuje, że jego zachowanie pozostawało w sprzeczności z Zasadami Etyki Zawodowej Prokuratorów - z uwagi na sposób i okoliczności prowadzonej rozmowy, na publiczną dyskredytację oraz na szwank społecznego postrzeganie organu prokuratury.
Rzecznik Dyscyplinarny Prokuratora Generalnego wszczął postępowanie wyjaśniające w tej w sprawie. Na etapie tego postępowania podjął czynności zmierzające do weryfikacji zaistnienia czynu i możliwości uznania go za przewinienie dyscyplinarne. - Poczynione ustalenia uzasadniały przekształcenie postępowania wyjaśniającego w postępowanie dyscyplinarne, co znalazło odzwierciedlenie w postanowieniu Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego z dnia 19 lutego 2024 r. o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego na podstawie art. 153 par. 3 ustawy Prawo o prokuraturze. W postępowaniu dyscyplinarnym zgromadzono pełny materiał dowodowy. Ocena tych dowodów pozwoliła na przyjęcie, że zachowanie zastępcy prokuratora generalnego Roberta Hernanda narusza wymagane od każdego prokuratora standardy zachowania w służbie oraz normy i zasady etyki - wskazano.
Naruszenie etyki zawodu
Z zasad tych jednoznacznie wynika - dodano w komunikacie, że prokurator ma obowiązek przestrzegać prawa i dobrych obyczajów, zachowywać się godnie i honorowo, a w miejscach publicznych oraz podczas publicznych wystąpień zachowywać się w sposób zgodny z normami kultury, wykazując powściągliwość w wyrażaniu emocji i nie tracąc kontroli nad własnym zachowaniem. Podejmując zaś polemikę ze stanowiskiem innych osób prokurator powinien zachować umiar i unikać sformułowań deprecjonujących te osoby.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.