Prawo.pl
Rzecznik Praw Obywatelskich, podobnie jak Naczelna Rada Adwokacka, skierował do ministra sprawiedliwości pismo w sprawie dostępności lekarzy sądowych. Jak zaznacza, wpływają do niego sygnały od obywateli, że w niektórych okręgach sądowych takich lekarzy nie ma, a w innych jest ich niewielu. Problemem jest też specjalizacja, często wąska, uniemożliwiająca rzetelną ocenę zdrowia - a chodzi o usprawiedliwianie niestawiennictwa z powodu choroby m.in. w sądzie.
Patrycja Rojek-Socha
11.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sformułowanie w piśmie mailowym radcy prawnego o „niewiarygodnej arogancji i poczuciu całkowitej bezkarności”, nie było przekroczeniem wolności słowa i nie przekraczało granic rzeczowej krytyki – orzekł Wyższy Sąd Dyscyplinarny. Nie można w kasacji do Sądu Najwyższego kwestionować znikomej społecznej szkodliwości czynu, gdy sąd dyscyplinarny uniewinnił obwinioną - stwierdziła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.06.2024
Prawnicy
Rozliczenia po wyroku z bankiem zwykle odbywają się bez problemów, ale frankowicze powinni uważać na niektóre zapisy proponowane przez banki, gdyż mogą im one zaszkodzić. Alternatywą dla porozumienia kompensacyjnego jest zwrócenie przez bank wszystkich kwot na rzecz kredytobiorcy i kontynuowanie sprawy z własnego pozwu o zwrot kapitału.
Regina Skibińska
10.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zabronione jest unikanie przez podejrzanego udziału w postępowaniu karnym, ale za ukrywanie się lub ucieczkę przed aresztowaniem nie można go ani jego bliskich ukarać - mówi prof. Szymon Tarapata, karnista z Uniwersytetu Jagiellońskiego i adwokat. Jak zaznacza, pomoc w tym ze strony adwokata lub innych osób jest przestępstwem poplecznictwa.
Krzysztof Sobczak
10.06.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

O wykładni art. 22(1) kodeksu cywilnego, czyli kto jest konsumentem?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
W sporach dotyczących kredytów powiązanych z walutami obcymi („sprawach frankowych”) istotne znaczenie ma to, w jakim charakterze działał, zawierając umowę, kredytobiorca. Czy jest konsumentem w relacji z bankiem i czy może korzystać z dobrodziejstwa ochrony kreowanej przez dyrektywę Rady 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, czy też działał jako przedsiębiorca i tej ochrony nie powinien otrzymać - pisze Damian Nartowski, partner w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.
Damian Nartowski
10.06.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Rozwijając swoją działalność i decydując się na ochronę znaku, zazwyczaj zgłaszamy go z ostrożności dla szerszego zakresu towarów i usług. Ma to jednocześnie swoje zalety, ale też wady. Większe jest wówczas ryzyko kwestionowania znaku w ramach sprzeciwów lub wniosków o unieważnienie, ale jednocześnie korzystamy – przynajmniej przez pewien czas – z szerszej ochrony - pisze Ewelina Bosek, radca prawny w kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski.
Ewelina Bosek
08.06.2024
Prawo europejskie Własność przemysłowa
Instytucja tymczasowego aresztowania jest w Polsce stosowana zbyt często, a udział w tym mają zarówno prokuratorzy, jak i sędziowie. Jednak „wina” sędziów” jest większa, bo prokuratorzy tylko wnioskują, a oni decydują, czy te wnioski są uzasadnione. Niestety, sędziowie nie są dobrymi strażnikami naszej wolności – mówi Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska.
Krzysztof Sobczak
08.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Nowe technologie i sztuczna inteligencja na stałe wpisują się w prace prawników, w tym radców prawnych. Prawnik, stojąc przed wyborem najlepszego dla siebie narzędzia, powinien przede wszystkim przeanalizować swoje własne potrzeby - inne rozwiązania sprawdzają się bowiem w małych kancelariach, inne w średnich i dużych. Klienci mają coraz wyższe oczekiwania. Podstawą systemów, ułatwiających pracę prawnikom, musi być intuicyjność i prostota obsługi.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2024
Prawnicy
Już od poniedziałku - 10 czerwca rozpoczyna się cykl trzech szkoleń "Jestem adwokatem! Jestem adwokatką! Jak stawiać pierwsze kroki w zawodzie", które mają kompleksowo przygotować do rozpoczęcia i prowadzenia własnej kancelarii adwokackiej. Od momentu zdania egzaminu, poprzez reklamę, kwestie finansowe, po budowę marki i wsparcie nowych technologii.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2024
Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, został zastępcą dyrektora do spraw organizacyjnych Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał go na to stanowisko do 7 czerwca.
Robert Horbaczewski
07.06.2024
Prawnicy
Prokurator Generalny chciałby odwołania swojego zastępcy ds. wojskowych prokuratora Tomasza Janeczka, w związku z m.in. wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej i działaniami podjętymi wobec żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w czasie próby powstrzymania migrantów. Prokuratura uzasadnia to całkowitą utratą zaufania. Tyle że potrzebuje zgody prezydenta. Tymczasem Andrzej Duda nie widzi uzasadnienia i mówi krótko: nie ma co szukać kozła ofiarnego.
Patrycja Rojek-Socha
07.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
10 czerwca, w najbliższy poniedziałek, w Krakowie odbędzie się wykład i dyskusja o zasadzie proporcjonalności w postępowaniu cywilnym. Patronem jest Wydział Prawa i Administracji UJ, a patronem medialnym Wolters Kluwer Polska. Wydarzenie poprowadzi dr hab. Andrzej Olaś, autor monografii pt. "Zasada proporcjonalności w postępowaniu cywilnym".
Patrycja Rojek-Socha
07.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wyeliminowanie przez TSUE możliwości korzystania przez banki z zarzutu zatrzymania może spowodować szersze korzystanie z zarzutu potrącenia, ale nie jest to proste. Jak podkreślają prawnicy, żeby skorzystać z potrącenia w sprawach, gdy konsument dochodzi stwierdzenia nieważności umowy, bank musiałby przyznać... że umowa jest nieważna.
Regina Skibińska
07.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Nieodpłatna pomoc prawa świadczona w formie zdalnej, np. przez telefon i bez konieczności składania oświadczenia o niemożności poniesienia jej kosztów - to zmiany, które przewiduje Ministerstwo Sprawiedliwości. Założenia trafiły na razie do wykazu prac legislacyjnych rządu i już budzą emocje. Prawnicy mówią, że pomoc dla wszystkich nie oznacza wcale ochrony potrzebujących, a tryb zdalny nie gwarantuje dobrej porady.
Patrycja Rojek-Socha
07.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ostatni incydent z wykorzystaniem broni palnej przez Straż Graniczną wobec migrantów, próbujących przedostać się nielegalnie na teren Polski, pokazuje konieczność dookreślenia ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, jak również ustawy o Straży Granicznej. Jest bowiem luka, powodująca wątpliwości interpretacyjne - pisze Jacek Kudła, biegły, ekspert z zakresu m.in. czynności operacyjnych.
Patrycja Rojek-Socha
07.06.2024
Za kilka dni, 11 czerwca, w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie ma odbyć się uroczystość zakończenia XII rocznika aplikacji sędziowskiej i III rocznika aplikacji uzupełniającej sędziowskiej oraz wyboru stanowisk asesorów sądowych. Problem w tym, że absolwenci nadal nie mają wglądu do pełnego wykazu stanowisk asesorskich w sądach, a tym samym nie mogą wybrać miejsca najdogodniejszego ze względu np. na ewentualną przeprowadzkę.
Patrycja Rojek-Socha
06.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Czy Skarb Państwa będzie wypłacał frankowiczom miliardowe odszkodowania? Właśnie ruszyła precedensowa sprawa pozwu zbiorowego, która ma wykazać, że to państwo odpowiada za szkody i krzywdy, jakie ponieśli frankowicze. Dzięki temu kredytobiorcy sami już w indywidualnych procesach będą mogli walczyć o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Natomiast dla frankowiczów z Getin Noble Banku w upadłości może to być jedyna szansa na odzyskanie nadpłaconych bankowi pieniędzy. 
Renata Krupa-Dąbrowska
06.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Od "gały" na egzaminie prawniczym można się odwołać

Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta
Co najmniej 444 zdających na tegorocznych egzaminach radcowskim i adwokackim osiągnęło ocenę negatywną. To nie oznacza jeszcze końca prawniczego świata, bo można się odwołać. Coraz mocniej wybrzmiewają jednak głosy o potrzebnych zmianach w samej formule egzaminu. Prawnicy podkreślają bowiem, że obecny egzamin, choć wyczerpuje fizycznie, słabo przygotowuje do zawodu. Są też głosy, że "gała" z jednej części nie powinna przekreślać całości.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
06.06.2024
Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta
Ma powstać nowy rodzaj testamentu ustnego - audiowizualny, czyli utrwalony za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk. Będzie mógł zostać sporządzony, gdy wskutek szczególnych i nagłych okoliczności, uzasadniających obawę rychłej śmierci spadkodawcy, zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione. Nośnik ma zostać przekazany do sądu spadku, nie później niż w ciągu miesiąca od oświadczenia, a po śmierci spadkodawcy - w terminie trzech miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
06.06.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Międzynarodowe prawo karne musi podążać za realiami, szczególnie wobec obecnie trwających konfliktów zbrojnych. Problematyczne w praktyce okazują się zwłaszcza kwestie proceduralne, co rzutuje na możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zbrodni międzynarodowych - wskazuje prof. Piotr Hofmański z Uniwersytetu Jagiellońskiego, były prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
Aleksandra Partyk
06.06.2024
Prawo karne Prawnicy
W 2024 r. zdawalność egzaminu adwokackiego wyniosła 86,8 proc. Spośród 1348 kandydatów na adwokatów pozytywne oceny po czterodniowym maratonie uzyskało 1170, a "niedostateczne" 178. W przypadku radców prawnych ogólna zdawalność - jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości - wyniosła 82,8 proc. (wyniki z 28 na 32 komisje) - zdało 1286 osób, a wynik negatywny uzyskało 266.
Patrycja Rojek-Socha
05.06.2024
Prawnicy

SN: 2 tys. zamiast 20 tys. złotych za opóźnienie rozpoznania apelacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse
Za półtora roku oczekiwania na termin rozpatrzenia apelacji Skarb Państwa wypłaci skarżącej 2 tys. złotych. Minimalna wysokość sumy pieniężnej, jaką należy zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz skarżącego, wynosi 500 złotych za każdy rok dotychczasowego trwania postępowania. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego orzekł o przewlekłości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.06.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse
Sędzia z powodu choroby był bez środków do życia i jakiegokolwiek ubezpieczenia przez trzy lata. Ale Sąd Najwyższy orzekł, że prezes Sądu Okręgowego nie jest stroną pozwaną w sporze o odsetki za zaległe wynagrodzenie sędziego. Sędzia w stanie spoczynku pozywać powinien sąd, w którym sędzia pobierał to wynagrodzenie, gdy orzekał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.06.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W Prokuraturze Krajowej powołano zespół, który ma koordynować reprezentację pozwanych prokuratur w postępowaniach cywilnych, związanych z decyzjami Prokuratura Krajowego o charakterze kadrowym. Na jego czele stanął prokurator Jacek Bilewicz, który do niedawna pełnił obowiązki Prokuratora Krajowego. PK zapewnia, że nie chodzi o wyrównanie wynagrodzeń za 2022/2023 r.; informuje, że chodzi w szczególności o pozwy dotyczące odwołania z funkcji lub z delegacji do jednostek wyższego szczebla.
Patrycja Rojek-Socha
05.06.2024
Prokuratura
Premier Donald Tusk, na wniosek ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i po zasięgnięciu opinii dr hab. Magdaleny Szafranek – przewodniczącej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego powołał jej członków. W skład Komisji weszli m.in. dr Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka oraz sędzia Ewa Ważny, prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce.
Patrycja Rojek-Socha
04.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Interpol odmówił ścigania czerwoną notą byłego sędziego Tomasza Szmydta, ponieważ nie zezwala na przetwarzanie za pośrednictwem swoich kanałów informacji dotyczących działań przeciwko bezpieczeństwu państwa - poinformowała rzeczniczka KGP mł. insp. Katarzyna Nowak. Wniosek prokuratury o wpisanie podejrzanego o szpiegostwo byłego sędziego Tomasza Szmydta na listę ściganych czerwoną notą przez Interpol wpłynął pod koniec maja.
mp/PAP
04.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zwrócił się do szefowej Krajowego Biura Wyborczego Magdaleny Pietrzak, aby PKW sprawdziła, czy wydatki dokonywane z Funduszu Sprawiedliwości były zgodne z zawartymi w Kodeksie wyborczym zasadami finansowania kampanii wyborczych - poinformowało we wtorek ministerstwo. Poprzednie kierownictwo resortu przyznało w sumie 2043 dofinansowania na łączną sumę 224 mln zł.
mp/PAP
04.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis kodeksu karnego obligujący sąd do orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie prowadzenia ich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest niezgodny z konstytucyjnym prawem do sprawiedliwego procesu. Ustawodawca przejął kompetencje władzy sądowniczej – dodał Trybunał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.06.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Łódzka prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo dotyczące ukrywania w domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry akt śledztwa w sprawie śmierci jego ojca. Chodzi o materiały z nadzoru byłej Prokuratury Generalnej, a sam czyn zagrożony jest karą do trzech lat pozbawienia wolności. Sprawa wyszła na jaw w czasie akcji ABW w ramach śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
04.06.2024
Prokuratura
Rażący przejaw lekceważenia porządku prawnego – tak określiła zachowanie sędziego Sądu Rejonowego sędzia Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. Chodziło o spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu i narkotyku, więc obwiniony został pozbawiony urzędu. Jednak sądy karne sprawę umorzyły, bo immunitet uchylała zlikwidowana Izba Dyscyplinarna. Zdaniem SN - był to błąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.06.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości