Co dalej z MDR-ami? Rozstrzygnięcie już we wtorek

Ordynacja Doradca podatkowy RODO

Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć we wtorek, czy przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych są zgodne z Konstytucją. Skargę do TK złożył jeszcze w 2019 r. samorząd zawodowy doradców podatkowych. Jej zakres obejmuje naruszenie tajemnicy zawodowej, jednak problemów jest znacznie więcej. I prawnicy, i przedsiębiorcy mają nadzieję, że efektem będzie poprawa niejasnych przepisów.

22.07.2024

WSA: Tymczasowy pełnomocnik szczególny nie może wnieść skargi za spółkę

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

Z uwagi na brak organów umocowanych do reprezentowania spółki, skarga w jej imieniu została podpisana przez tymczasowego pełnomocnika szczególnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że pełnomocnik ten jest ustanawiany w postępowaniu podatkowym i dla realizacji celów tego postępowania. Tym samym nie mógł on reprezentować spółki przed sądem, więc skarga została odrzucona.

18.07.2024

Fiskus coraz częściej zmienia zdanie na niekorzyść podatników

Ordynacja PIT VAT Doradca podatkowy

Od początku roku szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił z urzędu blisko 30 interpretacji indywidualnych, nawet po kilku latach od ich wydania. Zaostrzył stanowisko w sprawie m.in. ulgi termomodernizacyjnej na wymianę dachu oraz VAT od usług dietetycznych, złagodził natomiast w sprawie obliczania daniny solidarnościowej. Zmiana na korzyść oznacza możliwość odzyskania nadpłaconego podatku. Jeśli interpretacja zmienia się na niekorzyść, konieczna może być dopłata podatku.

18.07.2024

Urzędy nakładają więcej sankcji za najdrobniejsze wykroczenia

Ordynacja

Od kilku tygodni da się zauważyć wzmożoną aktywność administracji skarbowej w zakresie wymierzania sankcji za najdrobniejsze wykroczenia. Płatnicy, którzy spóźnią się z przekazaniem zaliczki nawet o jeden dzień, traktowani są jako szkodnicy społeczni. Tak samo podchodzi się do płatników którzy jednokrotnie w ciągu roku podatkowego po terminie przekażą pobrany podatek - pisze Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biurex.

15.07.2024

W wakacje łatwiej o mandat od skarbówki

Ordynacja VAT Małe i średnie firmy

Blisko jedna czwarta sprzedających nie wystawia paragonów – taki jest wynik kontroli przeprowadzonych przez skarbówkę w ramach tzw. nabyć sprawdzających, podczas których urzędnik wciela się w klienta. Za wykroczenia skarbówka wystawia co roku średnio 100 tys. mandatów karnych, których średnia kwota wynosi ok. 1000 zł. Eksperci zwracają uwagą, że liczba mandatów utrzymuje się w ostatnich latach na zbliżonym wysokim poziomie. Zdarzają się też kary dla płatników za nawet niewielkie opóźnienia we wpłacie pobranego podatku.

12.07.2024

BCC apeluje o reformę podatków

Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość

Business Center Club apeluje do Ministerstwa Finansów o pilne rozpoczęcie prac nad gruntowną reformą systemu podatkowego. BCC postuluje m.in. radykalne zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych (szczególnie po wprowadzeniu JPK_CIT i KSeF), wprowadzenie ujednoliconego modelu ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej oraz gruntowną rewizję ordynacji podatkowej na rzecz szybszych procedur i „równości broni” w relacji fiskus – podatnik.

05.07.2024

Po 5 latach warto zweryfikować procedury MDR

Ordynacja

Po ponad 5 latach od wejścia w życie przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych warto, by przedsiębiorcy zaktualizowali procedury MDR. Organy podatkowe coraz częściej pytają podatników przy okazji innych kontroli, czy dana operacja została zaraportowana jako schemat, a jeśli nie, to dlaczego. Okazją do aktualizacji procedur są obowiązujące od 1 lipca zmiany dotyczące MDR w zakresie ochrony danych osobowych.

05.07.2024

Kwota B, czyli skomplikowane uproszczenie dla dystrybutorów

Ordynacja

W obliczu globalnych zmian w prawie podatkowym, wprowadzenie Kwoty B staje się tematem szeroko dyskutowanym wśród przedstawicieli branży dystrybucyjnej. Nowe regulacje, mające na celu standaryzację i uproszczenie procesu weryfikacji cen transferowych dla prostych dystrybutorów, zwiększenie pewności prawa oraz redukcję kosztów compliance, budzą liczne pytania o ich faktyczne konsekwencje dla przedsiębiorstw – piszą Katarzyna Darska i Barbara Popowska z KPMG w Polsce.

04.07.2024

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

01.07.2024

Fundacja rodzinna małżonków jednak zwolniona z PIT – fiskus zmienia zdanie

Ordynacja PIT Fundacja Rodzinna

Skarbówka naprawia swój błąd dotyczący opodatkowania małżonków zakładających wspólną fundację rodzinną. Dyrektor KIS zmienił interpretacje na korzyść podatników. Teraz przyznał rację fundatorom, że otrzymywane przez nich wypłaty z fundacji będą w całości zwolnione z PIT. Według ekspertów takie stanowisko przywraca sens fundacji rodzinnej i zapobiega sztucznemu dzieleniu majątku.

28.06.2024

Dr Keler: Reforma KKS wyzwaniem dla Komisji Kodyfikacyjnej

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Świeżo powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego rozpoczęła już prace. Karniści wiążą z nimi duże nadzieje. Jednym z ważniejszych zagadnień, wymagających szybkiego podjęcia, jest głęboka zmiana kodeksu karnego skarbowego. Znaczna część zmian w k.k.s. w ostatnich latach polegała na dodaniu do niego przepisów penalizujących kolejne uchybienia - pisze dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners

26.06.2024

Skarbówka wystawia mandaty za brak paragonów

Ordynacja

Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła w okresie od stycznia do maja 2024 roku ponad 21 tys. nabyć sprawdzających. W 22 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości. W efekcie KAS wystawiła ponad 4 tys. mandatów karnych na łączną kwotę 6,8 mln zł. Skarbówka zachęca podatników, by upomnieć się o paragon fiskalny i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.

25.06.2024

Opinie zastąpią interpretacje w sprawach opodatkowania wyrównawczego

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym wprowadza dwa nowe mechanizmy ochronne: opinię i opinię zabezpieczającą. Wątpliwości budzi fakt, że wniosek o opinię w sprawie opodatkowania wyrównawczego będzie mógł dotyczyć wyłącznie zdarzeń przyszłych. Tymczasem transakcje mają często charakter ciągły, a stosunki zobowiązaniowe trwają wiele lat po zawarciu umów - piszą Krzysztof Holke i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.

24.06.2024

Jak uniknąć odpowiedzialności za zaległości podatkowe małżonka

Ordynacja Doradca podatkowy

Zawarcie intercyzy wyłączy odpowiedzialność za zaległości podatkowe współmałżonka prowadzącego działalność gospodarczą, ale dopiero za te powstałe po zawarciu umowy. Jednak, nawet mimo zawarcia intercyzy, małżonek odpowiada solidarnie za zaległości podatkowe powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w wykonywaniu działalności, osiągając z niej korzyści.

21.06.2024

Nowe zasady oprocentowania nadpłat - jest projekt

Ordynacja

Oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Trybunału Konstytucyjnego będzie przysługiwało za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu (zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych). Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, którego celem jest implementacja wyroku TSUE z 8 czerwca 2023 r. w sprawie polskiej C-322/22.

17.06.2024

Szef KAS: Będzie mniej kontroli i lepsza współpraca z podatnikami

Ordynacja Finanse publiczne VAT KSeF

Organy podatkowe będą wszczynać kontrole w ostateczności, opierając się w większym stopniu na analizach, a w pierwszej kolejności stosować czynności sprawdzające. Planowane jest uchwalenie Karty Praw Podatnika w formie ustawy, rozszerzenie programu współdziałania oraz zmiany organizacyjne administracji skarbowej – zapowiedział wiceminister finansów, szef KAS Marcin Łoboda podczas spotkania z dziennikarzami.

13.06.2024

Urzędy skarbowe wykorzystują swoją przewagę nad podatnikiem

Ordynacja Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna KSeF

Organy podatkowe w coraz większym stopniu wykorzystują czynności sprawdzające. Często domagają się od podatników przekazania dokumentów wykraczających poza zakres tych czynności, które potem włączają jako materiał dowodowy do rozpoczynającej się kontroli - mówi Michał Zając, doradca podatkowy, przewodniczący Zachodniopomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, wspólnik w Kancelarii Wojtas i Zając.

03.06.2024

Będzie więcej czynności sprawdzających - to ułatwienie, ale i zagrożenia

Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka ma skrócić kontrole małych firm i w pierwszej kolejności stosować czynności sprawdzające, które w mniejszym stopniu angażują podatników. Eksperci wskazują, że to rozwiązanie ma zalety, ale i wady. Ich zdaniem fiskus nadużywa tych procedur, żądając od podatników np. aktów notarialnych czy umów z kontrahentami, które powinny być weryfikowane w trakcie kontroli. Przyczyną są niejasne przepisy o czynnościach sprawdzających, które nie dają podatnikom odpowiedniej ochrony.

31.05.2024

KAS zweryfikuje dostawy „konfliktowych minerałów”

Ordynacja VAT Prawo europejskie

Krajowa Administracja Skarbowa zweryfikuje zachowanie należytej staranności w międzynarodowym łańcuchu dostaw „konfliktowych minerałów” - zakłada tak nowelizacja ustawy o KAS, nad którą parlament zakończył w czwartek prace. Chodzi o cynę, tantal, wolfram, ich rudy oraz złoto pochodzące z obszarów dotkniętych konfliktami (np. wojną) i obszarów wysokiego ryzyka - gdzie jest problem z zarządzaniem i bezpieczeństwem.

23.05.2024
1  2  3  4  5    46