Dyrektor izby administracji skarbowej utrzymał w mocy decyzję naczelnika urzędu skarbowego orzekającą o solidarnej odpowiedzialności prezesa zarządu za zaległości podatkowe spółki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wydane rozstrzygnięcie zostało zaskarżone.

 

Sąd uchylił sporne decyzje fiskusa

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił zaskarżoną i poprzedzającą ją decyzję z uwagi na uchybienia proceduralne organu, które naruszały zasady postępowania podatkowego. W toku procesu ustalono, że organ pierwszej instancji w jednej przesyłce wysłał do skarżącego postanowienie o wszczęciu postępowania oraz dwa postanowienia dotyczące włączenia dowodów i możliwości zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym w sprawie. Natomiast decyzja o solidarnej odpowiedzialności została wydana już w siódmym dniu od momentu wszczęcia postępowania. Sąd uznał, że skarżący nie miał realnej możliwości udziału w toczącym się postępowaniu. Organ nie zgodził się z wydanym wyrokiem, więc wniósł skargę kasacyjną.

Czytaj także: WSA: Wpis w KRS nie przesądza o odpowiedzialności za długi spółki >>>

 

Naruszono zasadę czynnego udziału strony

Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który wskazał, że wydanie przez organ decyzji o solidarnej odpowiedzialności skarżącego wraz ze spółką w siódmym dniu od momentu wszczęcia postępowania, narusza zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu podatkowym oraz pozbawia ją prawa do wypowiedzenia się co do przeprowadzonych dowodów. Sąd podkreślił, że prowadzone wobec skarżącego postępowanie ma szczególny charakter. W postępowaniu tym, zgodnie z art. 116 ustawy Ordynacja podatkowa, badane są pozytywne i negatywne przesłanki odpowiedzialności członka zarządu. Ciężar wykazania istnienia przesłanek pozytywnych spoczywa na organie podatkowym, zaś przesłanek negatywnych na osobie, która zmierza do uwolnienia się od tej odpowiedzialności. Dlatego też szczególnego znaczenia nabiera zasada zapewnienia stronie czynnego udziału w postępowaniu. Strona powinna więc mieć zapewnioną faktyczną możliwość wykazania okoliczności umożliwiających uwolnienie się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki.

Zobacz w LEX: Odpowiedzialność podatkowa za zobowiązania osób prawnych > >

 

Cena promocyjna: 185.42 zł

|

Cena regularna: 254 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 185.42 zł


Nie było postępowania wyjaśniającego

W ocenie NSA na gruncie niniejszej sprawy naruszono zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu, ponieważ jednocześnie dowiedziała się ona o wszczęciu postępowania podatkowego, włączeniu do sprawy obszernego materiału dowodowego oraz możliwości wypowiedzenia się na ten temat w ciągu siedmiu dni. Oznacza to, że tak właściwie nie toczyło się żadne postępowanie wyjaśniające z udziałem skarżącego, ponieważ już w dniu wszczęcia postępowania organ zmierzał do jego zakończenia. Sąd wskazał, że wskutek takiego działania, badaniem przywołanych przez skarżącego okoliczności, mogących wyłączyć jego odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki, zajmowałby się wyłącznie organ odwoławczy, co przeczy zasadzie dwuinstancyjności postępowania. Mając powyższe na uwadze, NSA oddalił skargę kasacyjną.

Wyrok NSA z 22 sierpnia 2024 r., sygn. akt III FSK 1137/23

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność podatkowa w spółkach kapitałowych > >