„Podatki płacimy, korzyści widzimy” – IX edycja programu edukacyjnego „Finansoaktywni”

Finanse publiczne Szkoła i uczeń

Rusza program Ministerstwa Finansów skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych. Uczestnicząca w nim młodzież dowie się, jak podatki wpływają na codzienne życie. Zgłoszenia do programu można wysyłać od 26 lutego 2024 roku. Konkurs jest dwuetapowy, a jego wyniki zostaną ogłoszone na stronie finansoaktywni.pl do 23 maja 2024 r.

15.02.2024

Rzecznik Praw Obywatelskich ma uwagi do likwidacji prac domowych

Szkoła i uczeń

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że tworzenie propozycji reform oświaty powinno dokonywać się z udziałem ekspertów i po przeprowadzeniu szerokich konsultacji społecznych. Zaznacza też, że większość nauczycieli popiera jedynie ograniczenie prac domowych - za całkowitą ich likwidacją opowiada się tylko ok. 8 proc.

13.02.2024

Lewiatan: Dbałość o dobrostan uczniów powinna być priorytetem szkoły

Zarządzanie oświatą

Problemy psychiczne dzieci i młodzieży to obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań. Szacuje się, że z depresją może zmagać się co piąty nastolatek. Rośnie także liczba samobójstw i prób samobójczych. Dlatego dzieci i młodzież powinny mieć dostęp do programów profilaktycznych, ale także być cyklicznie diagnozowane pod kątem zdrowia psychicznego.

12.02.2024

Nauczyciel z prawem do obrońcy w postępowaniu dyscyplinarnym

Nauczyciel to jeden z zawodów zaufania publicznego, dlatego od osób, który go wykonują, wymaga się spełniania wysokich standardów - liczy się nie tylko wiedza i wykształcenie, ale również przestrzeganie norm etycznych. Przepisy, jak to zwykle bywa, nie są jednak do końca precyzyjne - trudno zwłaszcza ocenić, jakie zachowania kwalifikowane będą jako uchybienie godności zawodu.

10.02.2024

NCBR przekaże pieniądze z Funduszy Europejskich na rozwój kadry akademickiej

Zarządzanie oświatą

NCBR rozstrzygnęło konkurs „Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę". Ponad 53 mln zł z Funduszy Europejskich trafi na projekty służące rozwojowi potencjału dydaktycznego kadry akademickiej przyszłości przekaże uczelniom Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Otrzyma je 21 uczelni z całej Polski.

09.02.2024

Na razie bez ułatwień w przekazywaniu szkół - zmiana zbyt skomplikowana

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji jest intensywnie zaangażowany we wprowadzanie zmian ustawowych w zakresie spraw najpilniejszych i najbardziej priorytetowych dla całej grupy zawodowej nauczycieli (np. podwyższenie wynagrodzenia) lub dotyczących organizacji procesu kształcenia większości uczniów (likwidacja prac domowych). Nie będzie więc na razie zajmować się kwestią kształtowania sieci szkół.

09.02.2024

Rzecznik praw ucznia potrzebny coraz pilniej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Organizacje uczniowskie apelują o powołanie nowego rzecznika. Miałby to być organ powoływany przez parlament, a jego zadaniem byłoby wspieranie uczniów w sytuacjach, gdy dochodzi do łamania ich praw. MEN prawdopodobnie pójdzie im na rękę, przynajmniej w pewnym stopniu - powołany zostanie pełnomocnik zajmujący się tymi kwestiami.

09.02.2024

Od 1 września 2024 r. wracają trzy godziny języka niemieckiego dla mniejszości

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Z uwagi na obowiązujące regulacje w zakresie organizacji pracy szkół, w szczególności obowiązek określenia w arkuszach organizacji wymiaru zatrudnienia nauczycieli w danej szkole, wejście w życie znowelizowanych przepisów rozporządzenia będzie możliwe najwcześniej z początkiem nowego roku szkolnego 1 września 2024 r. - wskazuje MEN w odpowiedzi na wystąpienie ministra edukacji.

08.02.2024

Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty nie zamknie drogi do liceum

Ministerstwo edukacji doprecyzowuje przepisy dotyczące sposobu ustalania punktacji w przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty lub do danego przedmiotu objętego takim egzaminem. Chodzi tu o zwolnienie z powodów zdrowotnych - w przypadku takiego ucznia pod uwagę brane będą jego oceny na świadectwie.

08.02.2024

MEN sprawdza wydatki na cyfryzację

Zarządzanie oświatą

W połowie stycznia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zleciło Ośrodkowi Przetwarzania Informacji Państwowemu Instytutowi Badawczemu wykonanie analiz i raportów dotyczących programów cyfryzacyjnych prowadzonych w Instytucie Badań Edukacyjnych (IBE). Zgodnie z zapowiedzią wiceminister edukacji Katarzyny Lubnauer, zostanie przeprowadzony audyt wydatków związanych z cyfryzacją edukacji, sprawę zbada także Najwyższa Izba Kontroli.

07.02.2024

Edukacja domowa nie na życzenie i po zmianach w finansowaniu

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Przepisy dotyczące edukacji domowej wymagają zmian - zarówno jeżeli chodzi o kwestię jej finansowania, jak i korzystania przez uczniów z tej instytucji, zwłaszcza jeżeli nauczanie to ma charakter masowy i prowadzą je wyspecjalizowane w tym placówki, do których "uczęszczają" setki uczniów. Samorządowcy postulują natomiast zmiany w sposobie naliczania dotacji - obecnie muszą ponosić konsekwencje finansowe zamknięcia placówki w innym mieście.

07.02.2024

Prof. Żytko: Likwidacja prac domowych nie w trakcie roku szkolnego

Zarządzanie oświatą

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące prac domowych nie powinno być wyrwane z kontekstu, ale łączyć się ze zmianami wprowadzanymi w podstawie programowej - uważa prof. Małgorzata Żytko z Uniwersytetu Warszawskiego. W jej opinii regulacje nie powinny być wprowadzane w trakcie roku szkolnego.

05.02.2024

MEN publikuje listę zawodów o szczególnym znaczeniu dla państwa

2024 r. na liście krajowej pojawił się po raz pierwszy zawód technik elektromobilności. Raport Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego dla branży motoryzacja i elektromobilność wskazuje na rosnącą popularności pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych spowodowaną wzrostem świadomości proekologicznej społeczeństwa. Popularyzacja elektromobilności w Polsce postępuje w szybkim tempie.

02.02.2024

Statut szkoły nie może być zbyt szczegółowy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Statut szkoły nie może powielać treści aktów prawnych, nie powinno się w nim nawet zamieszczać ich sygnatur, bo każde wydanie tekstu jednolitego ustawy zrodzi konieczność jego aktualizacji. W statucie nie można też regulować zachowań uczniów poza szkołą, bo to wkracza w kompetencje rodziców. Choć teoretycznie jest to jasne, szkoły wciąż przekraczają swoje uprawnienia w tym zakresie.

31.01.2024

Pierwsza pomoc wśród kierunków polityki oświatowej

Zarządzanie oświatą

W roku 2024/2025 jednym z kierunków polityki oświatowej państwa będzie wzmocnienie edukacji zdrowotnej w szkole, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy. Od 1 września 2024 r. w szkołach podstawowych, w ramach zajęć z wychowawcą, będą realizowane zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje dodatkowe działania, dzięki którym uczniowie będą mogli skutecznie nabywać i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie.

30.01.2024

Domy wczasów dziecięcych dostaną pieniądze na pracę w weekendy

Zarządzanie oświatą

W pierwotnym projekcie rozporządzenia dotyczącego podziału subwencji resort edukacji uznał, że domy wczasów dziecięcych to placówki feryjne, co oznaczałoby brak finansowania pobytu wychowanków w dni wolne. To o tyle absurdalne, że takie domy działają przez cały rok. Rozporządzenie poprawiono, jednak z samym finansowaniem tych placówek nadal nie jest najlepiej.

30.01.2024

Rodzic pozwoli wyjść dziecku wieczorem, ale szkoła je za to ukarze - wyłoniono Statutowy Absurd Roku

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie (powiat gostyński) zakazała uczniom wychodzić z domu po 22. Nie pozostawiła w tym zakresie wiele do powiedzenia rodzicom uczniów. Ten zapis zapewnił jej zwycięstwo w plebiscycie Statutowy Absurd Roku. W finale pępowska podstawówka zmierzyła się z lubelskim XXI LO im. Stanisława Kostki, które przewidywało kary statutowe za udział ucznia we „wszelkiego rodzaju pokazach ciała”.

29.01.2024

Minister edukacji ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji Barbara Nowacka ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji. Obecnie ośrodek nie ma dyrektora, osobą pełniącą obowiązki, począwszy od 20 grudnia 2023 r. do odwołania, jest Marzenna Habib. Ofertę wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć do 12 lutego 2024 r.

29.01.2024

Kwalifikacje psychologa na szczególnych zasadach

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele wciąż mają sporo wątpliwości w kwestii obowiązujących wymogów dotyczących ich kwalifikacji. Ma to związek ze zmianami w systemie szkolnictwa wyższego. Chodzi o wymogi dotyczące kwalifikacji nauczycieli szkół podstawowych, nauczycieli psychologów, logopedów i doradców zawodowych.

29.01.2024

Przepis o uczniowskich obowiązkach niekonstytucyjny?

Zarządzanie oświatą

Obowiązki ucznia określone w Prawie oświatowym są bardzo ogólne i wymagają skonkretyzowania w statucie szkoły. Takie regulacje, jako nazbyt ogólne, budzą wątpliwości konstytucyjne - uważa Mikołaj Wolanin prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia. Jego zdaniem rząd powinien przeanalizować przepisy i rozważyć ich nowelizację.

27.01.2024