Ministerstwo Finansów po raz dziewiąty zabierze uczniów szkół podstawowych w  podróż przez świat finansów i podatków. Tegoroczna misja programu „Finansoaktywni”, czyli „Podatki płacimy, korzyści widzimy”, skupi się na edukacji młodzieży na temat znaczenia podatków w życiu codziennym.

Czytaj również: Rusza kolejna edycja Finansoaktywnych

Kształtowanie świadomości w zakresie podatków

Celem programu „Finansoaktywni” jest nie tylko zaznajomienie uczniów z różnymi rodzajami podatków, lecz także uświadomienie dlaczego opłacanie podatków ma kluczowe znaczenie. Uczestnicy programu będą mieli okazję zrozumieć, w jaki sposób wpływają one na budżet państwa. Podczas zajęć przyjrzą się też uchwale budżetowej swojej gminy i dowiedzą jak wpływy z podatków przekładają się na rozwój ich lokalnych społeczności. Program pozwoli młodzieży zaznajomić się również z działalnością resortu finansów i poznać rolę Krajowej Administracji Skarbowej. Wszystko to przy wykorzystaniu atrakcyjnych, bezpłatnych materiałów edukacyjnych, przygotowanych dla nauczycieli przez ekspertów z danej dziedziny.

Ministerstwo Finansów po raz kolejny wspiera nauczycieli i młodzież w edukacji na temat finansów. Przygotowane materiały edukacyjne skutecznie pomogą zrozumieć uczniom rolę podatków w społeczeństwie. „Finansoaktywni” to nie tylko lekcje o pieniądzach, ale także o odpowiedzialności i zaangażowaniu w budowanie silniejszej wspólnoty.

Od początku swojego istnienia program „Finansoaktywni” cieszy się popularnością i uznaniem zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. W ciągu ośmiu lat dotarł do ponad 6 tys. szkół w całej Polsce, a w ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 58 tys. uczniów z prawie 1 tys. szkół. Jego zaletą jest umożliwienie realizacji treści kształcenia z zakresu wiedzy o społeczeństwie, matematyki i informatyki oraz scenariusze lekcji dostosowane do wieku i poziomu wiedzy młodzieży.

 

Nowość
Dobry nauczyciel - dobry uczeń - dobra szkoła
-10%
Nowość

Krzysztof Gawroński, Stefan Kwiatkowski

Sprawdź  

Cena promocyjna: 71.11 zł

|

Cena regularna: 79 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 79 zł


Jak wziąć udział w programie?

Zgłoszenia do programu „Finansoaktywni” ruszają 26 lutego 2024 r. Wystarczy, że nauczyciele szkół podstawowych (klasy V-VIII) wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. Po jego przesłaniu, do szkoły zostanie dostarczony zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, który zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, plakat edukacyjny i kartę konkursową. Ponadto nauczycielom zostaną udostępnione materiały w formie elektronicznej: prezentacja, quizy, ankieta i elektroniczne wersje materiałów drukowanych. Liczba zestawów jest ograniczona (530 sztuk). Po wyczerpaniu zapasu wszystkie materiały będą wysyłane nauczycielom w wersji elektronicznej.

 

Sprawdź również książkę: Dobry nauczyciel - dobry uczeń - dobra szkoła >>


Etapy konkursu

W pierwszym etapie programu, nauczyciele przeprowadzą lekcje w swoich klasach, korzystając z przygotowanych materiałów, jednocześnie zachęcając uczniów do udziału w konkursie. Następnie zespoły, składające się z maksymalnie trzech osób, przygotują prace konkursowe, czyli filmy trwające nie dłużej niż 3 minuty, o tematyce związanej z podatkami. Gotowe projekty nauczyciele zgłaszają do 6 maja 2024 r. przez formularz konkursowy na stronie finansoaktywni.pl.

W drugim etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie finansoaktywni.pl do 23 maja 2024 r. Zwycięskie zespoły zostaną zaproszone na dwudniową wycieczkę do Warszawy (12-13 czerwca 2024 r.), gdzie czekają na nie liczne atrakcje, w tym zwiedzanie stolicy i uroczysta gala finałowa, podczas której zaprezentują swoje prace i otrzymają nagrody.

Dodatkowych informacji o Programie udzielą: