Prawo.pl
Jeżeli lekarz jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, może skorzystać z opodatkowania uzyskanych dochodów 19-proc. podatkiem liniowym. Usługi świadczone w ramach firmy muszą się jednak różnić od tych wykonywanych w ramach stosunku pracy.
Malwina Pasternak-Janik
05.04.2023
PIT Doradca podatkowy Zawody medyczne

Uczelnia o. Rydzyka chce otworzyć kierunek lekarski

Dla studenta Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu złożyła dokumenty do Ministerstwa Edukacji i Nauki, które są potrzebne do otwarcia kierunku lekarskiego. O. Tadeusz Rydzyk, rektor i założyciel tej uczelni chciałby, aby przyszli lekarze kształcili się na nowo otwartym kierunku już od października tego roku.
Katarzyna Nocuń
04.04.2023
Dla studenta Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Szpitale, które w ubiegłym roku ze względu na epidemię nie wykonały ustalonej liczby świadczeń, będą mogły otrzymać dodatkowe pieniądze. Pozwolą im one utrzymać obecną wysokość umowy ryczałtowej i uchronić się przed spiralą zdrowotnego zadłużenia. Zaciągnięty dług zdrowotny szpitale będą musiały spłacić jednak bardzo szybko, bo już do końca 2023 r. Dla części z nich to niewykonalne.
Katarzyna Nocuń
04.04.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z niego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się w ten sposób do procederu wystawiania recept przez internet, dzięki czemu można w kilkanaście minut uzyskać każdy lek. Nie podał jeszcze szczegółów projektowanych rozwiązań.
Krzysztof Sobczak
03.04.2023
Zawody medyczne Farmacja
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po raz kolejny zwróciło się do lekarzy i lekarzy dentystów z apelem o powstrzymanie się od stosowania tych metod leczenia. - Ze względu na ciągły brak naukowych dowodów potwierdzających skuteczność leczenia środkami homeopatycznymi - czytamy w ogłoszonym pod koniec marca stanowisku. Jest w nim też mowa o niekorzystnym działaniu prawa o produktach leczniczych.
Krzysztof Sobczak
03.04.2023
Opieka zdrowotna Farmacja
Nie odstajemy, niestety, od krajów zachodnich, jeśli chodzi o problemy ze zdrowiem psychicznym lekarzy i wypalenie zawodowe. U nas istnieje obawa, że skala problemu jest jeszcze większa, bo mamy bardziej niż na Zachodzie rozbudowaną biurokrację i niedomagający system publiczny – mówi w rozmowie z Prawo.pl lek. Jakub Kosikowski, p.o. rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.
Beata Dązbłaż
01.04.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dziś ostatni dzień na rozliczenie oszczędności energii - brak sprawozdania grozi grzywną

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Do dziś, 31 marca, kierownicy jednostek sektora publicznego muszą złożyć do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdanie dotyczące zużycia energii elektrycznej za grudzień 2022 roku. Za niezrealizowanie w terminie obowiązku grozi grzywna do 20 tys. zł. Najwięcej wątpliwości jest z tym, kto musi złożyć sprawozdanie i w jakim zakresie. Decydujące znaczenie ma numer REGON
Robert Horbaczewski
31.03.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Bogata gmina może lepiej zadbać o zdrowie swoich mieszkańców

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Gminy nie finansują bezpośrednio świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców, zastępując w tym NFZ. Nie oznacza to jednak, że są całkowicie zwolnione z ponoszenia wydatków związanych z organizacją ochrony zdrowia na swoim obszarze. Budżety poszczególnych gmin mogą zatem mieć wpływ na jakość świadczonych usług medycznych.
Marek Sondej
30.03.2023
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

SN: Trzy lata zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych przez lekarza

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Każde zachowanie lekarza podważające zaufanie do wykonywanego zawodu podlega ocenie etycznej, nie tylko udzielanie świadczeń medycznych, ale także sprawowanie funkcji kierowniczej – orzekł Sąd Najwyższy. I zgodził się z rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej, że obwiniony uchybił przede wszystkim godności lekarza, jako osoba wykonująca zawód zaufania publicznego, żądając nieuprawnionego wynagrodzenia za wykonanie zabiegu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Niektóre szpitale już teraz skanują kody kreskowe, co automatyzuje określone czynności w zarządzaniu przepływem wyrobów medycznych. Badania wykazały, że oprócz poprawy bezpieczeństwa pacjenta, wpływa to na ograniczanie biurokracji, np. czas rejestracji podania wyrobu medycznego pacjentowi przez pielęgniarkę skraca się nawet o 84 minuty - zauważa dr Anna Gawrońska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.
Józef Kielar
29.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że w Polsce nawet znaczne zwiększenie kształcenia kadr medycznych w najbliższych latach nie zlikwiduje tego problemu.
Krzysztof Sobczak
28.03.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Czas przewidziany na wejście na rynek odpowiednio wyszkolonych terapeutów i terapeutów środowiskowych okazał się za krótki. Dlatego Ministerstwo Zdrowia śpieszy się z nowelizacją rozporządzenia dotyczącego systemu opieki środowiskowej w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Przepisy muszą wejść w życie najpóźniej 31 marca. W innym wypadku zespoły opieki środowiskowej będą miały problemy z wykazaniem odpowiedniej liczby wykwalifikowanej kadry.
Beata Dązbłaż
28.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Szpitale, które będą chciały kontynuować terapię pacjentów chorych na Covid-19 Remdesivirem, będą musiały pokryć część kosztu zakupu tego leku. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nie będzie dalej finansować zakupu ze środków publicznych. Szpitale sygnalizują, że leku już brakuje w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Oznacza to znacznie wyższe koszty leczenia pacjentów.
Katarzyna Nocuń
27.03.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Spółka poprzez ulotki i stronę internetową zaprasza osoby w wieku 40-85 lat na bezpłatne badania odporności, deklarując udzielenie porad medycznych i wystawienie skierowania na morfologię. Z ustaleń prezesa UOKiK wynika, że konsumenci nie są informowani o handlowym charakterze tego zaproszenia ani samych badań i mogą zostać wprowadzeni w błąd odnośnie stanu swojego zdrowia.
Katarzyna Nocuń
27.03.2023
Pacjent Rynek i konsument
Loteria, która ma zachęcać do programu Profilaktyka 40 Plus, nie przyniosła spektakularnych wyników. W ciągu miesiąca przebadało się zaledwie około 8 tys. jej uczestników. To problem dla Ministerstwa Zdrowia, któremu nie udaje się skutecznie zachęcić 40-latków i starszych do badań. Problemem może być nie brak chęci pacjentów, ale możliwości, by badania profilaktyczne w ogóle zrealizować.
Katarzyna Nocuń
27.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może, w formie decyzji, cofnąć upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Taką decyzję może podjąć w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, w szczególności gdy zaświadczenie lekarskie zostało wystawione: bez bezpośredniego badania ubezpieczonego lub bez udokumentowania rozpoznania.
Kolankiewicz Karol
25.03.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Dawcy, którzy oddali co najmniej 40 litrów (kobiety) lub 50 litrów (mężczyźni) krwi, będą honorowani tytułem: "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia i Narodu" I stopnia. To nowe odznaczenie. Krwiodawcy popierają pomysł takiego wyróżniania, ale uważają, że należałoby pójść o krok dalej i osobno honorować tych, którzy oddali 100 litrów krwi lub więcej. Takich osób w kraju jest garstka. 
Beata Dązbłaż
25.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

Nie ma chętnych do szczepień na Covid-19

Pacjent Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Znów odnotowujemy wzrost chorych pacjentów z COVID-19 w poradniach - mówią specjaliści medycyny rodzinnej. Jednak chętnych do przyjęcia szczepionki - brak. W czwartek w całej Polsce zaszczepiło się 1191 osób przeciwko Covid-19 - to dramatycznie mało – alarmują specjaliści medycyny rodzinnej z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Są dni, gdy w całym województwie nikt się nie zaszczepił.
Katarzyna Nocuń
24.03.2023
Pacjent Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Wyroby chłonne, po części dofinansowane przez NFZ, także pieluchomajtki dla najmniejszych dzieci, w zależności od sklepu medycznego czy apteki różnią się cenami. W rezultacie pacjenci muszą szukać miejsca, gdzie cena jest dla nich najkorzystniejsza, ale i często sporo dopłacają do tych produktów. MZ dostrzega ten problem i zapowiada uporządkowanie cen na rynku wyrobów chłonnych oraz zmniejszenie za nie odpłatności pacjentów.
Beata Dązbłaż
24.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Chcielibyśmy zwiększyć pobór krwi, zwiększyć pobór osocza i wykorzystać ten potencjał, aby produkty, które mogą być pozyskiwane od polskich dawców, były później wykorzystywane w polskim systemie ochrony zdrowia, w tym jako leki podawane najbardziej potrzebującym - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
Katarzyna Nocuń
24.03.2023
Prawo gospodarcze Farmacja
Nie ma jednoznacznych przepisów, które pozwoliłyby na wyciągnięcie konsekwencji wobec placówki medycznej nie przestrzegającej prawa pacjenta do skorzystania z porady lekarskiej czy farmaceutycznej bez kolejki. Tymczasem wielu pacjentów zgłasza się do Rzecznika Praw Pacjenta o interwencję właśnie w tym obszarze.
Beata Dązbłaż
22.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Władze województwa od lat tworzą Małopolski System Informacji Medycznej, mimo że pacjenci mogą już korzystać z platformy ogólnopolskiej. Kontrola przeprowadzona przez NIK potwierdziła, że wciąż nieuruchomiony system będzie częściowo dublował funkcje już dostępnej centralnej platformy P1 i związanego z nią Internetowego Konta Pacjenta.
Agnieszka Matłacz
22.03.2023
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Będziemy potrzebować coraz więcej osocza do produkcji leków dla starzejącego się społeczeństwa. Za sześć lat ma powstać tzw. fabryka osocza, a rząd honorowych dawców będzie zachęcać do donacji dwoma dniami wolnego, czyli „na koszt” pracodawców. Ministerstwo Zdrowia zapomniało też, że stawka za oddane osocze, które można odliczyć od podatku, nie wzrosła od blisko 10 lat i wynosi 130 zł, choć resort osocze sprzedaje sześć razy drożej.
Katarzyna Nocuń
22.03.2023
Pacjent Farmacja Zarządzanie
Tylko w pierwszej połowie marca z powodu grypy lub jej podejrzenia wystawiono ponad 2,2 tys. skierowań do szpitala - wynika z najnowszych meldunków epidemiologicznych. W tym czasie odnotowano 422 431 przypadków tej choroby. Zmarły dwie osoby. Eksperci mówią, że w obecnym sezonie epidemicznym mamy ponad 200-procentowy wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopodobne i 500 - procentowy wzrost hospitalizacji.
Katarzyna Nocuń
21.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

Samorządowcy i aptekarze chcą, aby nocne dyżury aptek finansował NFZ

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Farmacja
Samorządowcy proponują, aby to Narodowy Fundusz Zdrowia przejął finansowanie co najmniej jednego dyżuru aptecznego w nocy i w święta, również w dużych powiatach. To rozwiązałoby "odwieczny" problem, kto ma płacić za dyżury apteczne. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że rozważy propozycję, ale już po tym jak projekt wpłynie do Sejmu.
Robert Horbaczewski
21.03.2023
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Farmacja
Dynamika wpływów Narodowego Funduszu Zdrowia, która jest związana z wynagrodzeniami i PKB, będzie spadać i nie dorówna wysokiej inflacji - przestrzegają eksperci. Wzrost finansowania publicznego ochrony zdrowia jest niewystarczający. W efekcie nie rośnie też dostępność świadczeń, wręcz czas oczekiwania na wizytę u lekarza lub zabieg w niektórych obszarach wydłuża się.
Katarzyna Nocuń Regina Skibińska
21.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Pielęgniarki mają mieć rozszerzone uprawnienia. Ministerstwo Zdrowia chce, aby mogły wystawiać skierowania na testy przeciwko Covid-19, wypisywać zlecenia na cewniki urologiczne i igły do insulin, a także na opatrunki żelowe. Poza tym będą mogły, w programie profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK), wypisać skierowanie na badania oraz zlecenie na badanie biochemiczne krwi.
Beata Dązbłaż
20.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Niepoczytalność przed karą może uchronić, ale są ograniczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie popełnia przestępstwa ten, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Może też być tzw. niepoczytalność ograniczona - sprawca popełnia przestępstwo, ale można zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Aleksandra Partyk
18.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Nie wystarczy, że pacjent w formularzu zgody na zabieg medyczny napisze, że zgadza się na „wszelkie” związane z nim ryzyka. Takie sformułowanie narusza prawa pacjenta, gdyż nie wie on, na co dokładnie zgodę wyraża. Prawnicy przestrzegają przed podpisywaniem przez pacjentów tzw. zgody blankietowej, która łamie prawa pacjentów, a bezprawnie wciąż funkcjonuje w wielu szpitalach.
Beata Dązbłaż
18.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Wytwórnia farmaceutyczna w nowoczesnym układzie uczelni medycznych, farmaceutycznych, to, można powiedzieć, jej serce: serce rozwoju, innowacyjności, badań naukowych i wdrożeniowych – powiedział rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński. Wytwórnia ma powstać w ciągu półtora roku.
Monika Sewastianowicz
17.03.2023
Szkolnictwo wyższe Farmacja