Trwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z 1 września zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Lekarz POZ - więcej możliwości
Kilka zmian dotyczy rozszerzenia możliwości świadczeń dla pacjentów w ramach opieki koordynowanej w POZ.
W ramach świadczeń opieki koordynowanej lekarz będzie mógł:
- wystawić skierowanie na badanie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych przy wskazaniach do diagnostyki w kierunku choroby niedokrwiennej serca.
- diagnozować i leczyć stany przedcukrzycowe scharakteryzowane kodami ICD-10: R73 – podwyższone stężenie glukozy oraz R73.0 – nieprawidłowa krzywa cukrowa (test tolerancji glukozy).
- diagnozować i leczyć nadczynność tarczycy (kod ICD-10: E05).
- odbywać konsultacje specjalistyczne w przypadku osób poniżej 18. roku życia w dziedzinie kardiologii dziecięcej, diabetologii i endokrynologii dziecięcej, chorób płuc dzieci oraz nefrologii dziecięcej.
Czytaj w LEX: Opieka koordynowana w POZ - zadania świadczeniodawców >
Poza opieką koordynowaną lekarz rodzinny będzie mógł:
- wystawić skierowanie na badania Immunoglobuliny E całkowite (IgE) oraz Immunoglobuliny E swoiste (IgE). - Rozszerzenie katalogu badań pozwoli świadczeniobiorcy uzyskać możliwość diagnostyki przy podejrzeniu alergii, bez konieczności oczekiwania na świadczenia lekarza ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
- diagnozować i udzielać kompleksowych świadczeń pacjentom chorujących ma przewlekłą chorobę nerek, na wczesnych etapach choroby. Ma to poprawić wykrywalność Przewlekłej Choroby Nerek (PChN) we wczesnych stadiach choroby. Dlatego projektuje się wprowadzić badanie diagnostyczne UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu).
Sprawdź w LEX: Czy przepisy określają minimalny wymiar etatu, na jaki powinien zostać zatrudniony lekarz POZ? >
Zmiany w NiŚOZ
Lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) będzie mógł:
- wystawić skierowanie na badania laboratoryjne, aby diagnozować stan zdrowia pacjentów i ustalać terapię, w oparciu o wyniki badań diagnostycznych, ale tylko wtedy gdy na miejscu jest zapewniony dostęp do laboratorium.
- Umożliwienie lekarzom udzielającym świadczeń z zakresu NiŚOZ zlecania badań laboratoryjnych z poziomu NiŚOZ ma także na celu odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych i izby przyjęć – argumentuje ustawodawca.
Sprawdź w LEX: Czy w ramach Nocnej Pomocy Leczniczej lekarz ma obowiązek wydać kartę informacyjną pacjentowi? >
Czytaj także na Prawo.pl: Dziecko z astmą skorzysta z opieki koordynowanej
MZ szacuje, że całkowity koszt wprowadzenia projektowanych zmian wyniesie: od 231, 5 mln zł do 238, 5 mln zł. Przepisy miałyby wejść w życie od 1 października, z wyjątkiem tych dotyczących nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanej w warunkach ambulatoryjnych, które wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.
Czytaj też w LEX: Rola koordynatora w przychodni POZ >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.