W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK) pacjentka od konsylium lekarskiego do samej operacji usunięcia piersi czeka od 2 do 4 tygodni. W tej placówce kolejka oczekujących nie jest długa. - W lipcu wynosiła od 12 do 24 pacjentek – mówi Andrzej Sroka z rzeszowskiego USK.
Dłużej pacjentki poczekają w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii (WCO), ale obecnie placówka jest w trakcie łączenia budynków, co utrudnia realizację operacji. Powstaje nowy budynek ambulatoryjny z trzema salami operacyjnymi. - Czas oczekiwania na zabieg z powodu raka piersi wynosi obecnie ok. 8 tygodni. Część pacjentek wcześniej otrzymuje leczenie systemowe – informuje nas rzecznik prasowy placówki prof. Andrzej Roszak. W lipcu kolejka oczekujących z rozpoznaniem raka piersi wynosiła ok. 200 kobiet, w tym także z rakiem inwazyjnym i rakiem piersi w stadium 0 (DCIS) przedinwazyjnym, co oznacza, że nowotwór piersi rozwija się w przewodach mlekowych, jednak nie przekroczył błony podstawnej, tzn. nie nacieka komórek poza przewodem.
DiLO powinna standaryzować czas oczekiwania
W spółce Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku konsylium lekarskie odbywa się minimum raz w tygodniu, a jeśli jest taka potrzeba – częściej. Biorą w nim udział: lekarz onkolog kliniczny, lekarz radioterapeuta, lekarz radiolog, lekarz chirurg onkolog, lekarz patomorfolog, psychoonkolog. - Na konsylium podjęta jest decyzja odnośnie wyboru najlepszego sposobu leczenia pacjenta. Okres oczekiwania na zabieg chirurgicznego usunięcia piersi w COPERNICUS PL sp. z o.o. wynosi 7-14 dni – mówi Urszula Krajewska z działu PR i komunikacji spółki. W lipcu na zabieg chirurgicznego usunięcia piersi czekało od 5 do 10 pacjentek.
Tymczasem, jak zwraca uwagę Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, czas oczekiwania powinien być w Polsce jednolitym standardem.
– Po to jest właśnie karta DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego), aby standaryzować czas oczekiwania na świadczenie onkologiczne. Po to właśnie karta konkretnie określa, ile czasu może minąć m.in. od pierwszej wizyty do diagnozy - mówi.
Sprawdź w LEX: Czy każdy lekarz może wystawić kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego? >
Karta DiLO jest swoistego rodzaju skierowaniem do leczenia na cito w ramach szybkiej terapii onkologicznej. Zakłada, że od pierwszej wizyty do diagnozy nie powinno upłynąć więcej niż 7 tygodni. Czas na diagnozę wstępną to maksymalnie 28 dni, a w przypadku stwierdzenia nowotworu diagnostyka pogłębiona powinna odbyć się w okresie maksymalnie 21 dni. Wizyta lekarska zaś w ciągu tygodnia od zapisania się pacjenta. Pacjent, który zgłosi się do szpitala, w ciągu dwóch tygodni powinien rozpocząć leczenie.
Czytaj w LEX: Prowadzenie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) >
Spadek terminowości leczenia onkologicznego
Tymczasem na spadek terminowości leczenia w ramach karty DiLO narzekają pacjenci. - Uważamy, że znacznie pogorszyła się terminowość, bo skoro od 2019 spadła o 15-20 punktów procentowych, to jest bardzo dużo – podkreśla Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej (OFO).
Czytaj też: W kolejce po życie pacjent onkologiczny czeka coraz dłużej >
Tymczasem w 2022 roku wystawiono 326 612 kart DiLO, czyli o 10 proc. więcej niż w roku 2021 i o 37 proc. więcej niż w roku 2020. Skargi na zastrzeżenia co do terminów wykonywanych procedur medycznych w ramach DILO wpływają też do Rzecznika Praw Pacjenta, o czym pisaliśmy na Prawo.pl.
- Powstaje pytanie czy Krajowa Sieć Onkologiczna jeszcze bardziej zaburzy tę terminowość, czy uprości tę ścieżkę – zastanawia się Anna Kupiecka. Nie bez znaczenia jest niedobór specjalistów. 1024 - tylu w skali kraju mamy chirurgów onkologicznych (dane Naczelnej Izby Lekarskiej z 31 grudnia 2022 r. ); 1127 to liczba onkologów klinicznych; 361 - ginekologów onkologicznych, 579 - hematologów; 245 onkologów i hematologów dziecięcych; 860 radiologów onkologicznych. Przy czym jeden lekarz może mieć więcej niż jedną specjalizację, dlatego tych liczb nie należy sumować.
Czytaj też: Anna Kupiecka: Bez oceny pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej działamy po omacku >
Cena promocyjna: 64.5 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 51.6 zł
Nie wiadomo, ile pacjentka ma czekać w Narodowym Instytucie Onkologii
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy (NIO) w Warszawie nie informuje nas, jak długo musi poczekać od konsylium na operację pacjentka, która rozpoczyna leczenie właśnie od operacji. Dowiedzieliśmy się tylko, że obecnie w kolejce do zabiegu we wszystkich ścieżkach leczenia czy to operacyjnego, czy to przedoperacyjnego leczenia systemowego, które również zakończy się operacją, oczekuje ok. 250 kobiet. Nie podano informacji, jaki jest czas ich oczekiwania.
Ścieżka pacjentki w NIO, po telefonie o potrzebie wizyty, rozpoczyna się w Centrum Kompetencji Raka Piersi (Breast Cancer Unit - CKRP/BCU) w ciągu 5 dni.
- Pierwszego dnia po zbadaniu przez lekarza, jeśli są wskazania, ma wykonywane: mammografię z USG piersi i węzłów chłonnych oraz biopsję gruboigłową guza piersi i w razie potrzeby biopsję cienkoigłową regionalnych węzłów chłonnych. W ciągu miesiąca do CKRP/BCU zgłasza się około 300 chorych, których diagnozujemy. Po diagnostyce wstępnej i pogłębionej odbywa się konsylium - mówi serwisowi Prawo.pl Mariusz Gierej, rzecznik prasowy NIO. W konsylium bierze udział: chirurg onkolog, onkolog, radioterapeuta, psychoonkolog, a w zależności od potrzeb - patolog i radiodiagnosta. Podczas konsylium zapada decyzja o ścieżce terapeutycznej. Pierwotnym leczeniem może być operacja, ale również przedoperacyjne leczenie systemowe, które w zależności od terapii trwa od 5 do 9 miesięcy, po nim dopiero może być wykonana operacja. Wszystkie pacjentki po konsylium najpierw rozpoczynają terapię/konsultację z psychoonkologiem i dalej następuje ścieżka „operacja” lub „przedoperacyjne leczenie systemowe”. W uzasadnionych przypadkach wdrożona zostaje przed operacją prerehabilitacja, która ma za zadanie usprawnić proces powrotu do pełnej sprawności po „operacji”. Jak zaznacza rzecznik, w ciągu miesiąca zgłasza się do CKRP/BCU ok. 300 chorych, którzy są diagnozowani.
W NIO w roku 2022 z poradni onkologicznej nowotworów piersi skorzystało 31 200 pacjentek i pacjentów. W ramach leczenia wykonano 1916 zabiegów chirurgicznych.