Administracja publiczna i samorządy wdrożą kolejne e-rozwiązania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Lepsza weryfikacja tożsamości, skuteczne zarządzanie dokumentacją, wideoweryfikacja przy uzyskaniu podpisu elektronicznego, pięć nowych e-usług w obszarze spraw obywatelskich. Takie są między innymi założenia projektowanej ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji.

21.04.2022

Nowa wersja ustawy o sygnalistach nadal budzi wątpliwości samorządów

Samorząd terytorialny Compliance

Zaprezentowany przez rząd 6 kwietnia br. nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa uwzględnia niektóre wcześniejsze postulaty i wątpliwości samorządowców. Ale wciąż nie bierze pod uwagę przepisów ustrojowych regulujących zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego. A to może budzić niejasności przy realizacji nowych regulacji w praktyce.

21.04.2022

NIK: Tereny zielone w miastach bez ochrony przed zabudową

Samorząd terytorialny Budownictwo

Obowiązujące przepisy wciąż nie chronią przed zabudową terenów zielonych spełniających w miastach istotne funkcje klimatyczne, wentylacyjne, czy hydrologiczne. Jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK, normy prawne regulujące od 18 lat planowanie przestrzenne zamiast wspierać przyrodę wpływają na jej degradację.

20.04.2022

Samorządowcy chcą maksymalnych stawek za egzaminy na prawo jazdy

Prawo karne Samorząd terytorialny Transport

Dziś bardziej opłaca się podejść do egzaminu na prawo jazdy, niż wykupić jazdę doszkalającą. Koszty zbliżyły się do siebie, bo opłaty za egzamin nie były podwyższane od ponad 8 lat. Zdaniem województw, bez natychmiastowej podwyżki opłat ośrodkom ruchu drogowego grozi zapaść. Samorządy proponują więc górną granicę stawek maksymalnych, np. egzamin praktyczny na najpopularniejszą kategorię B miałby kosztować 250 złotych.

20.04.2022

Były wójt i skarbnik byłej gminy Ostrowice skazani na 7 lat więzienia

Prawo karne Samorząd terytorialny

Na karę łączną 7 lat pozbawienia wolności zostali skazani we wtorek Wacław M., wójt zlikwidowanej gminy Ostrowice i jej skarbniczka Krystyna K. Sąd Okręgowy w Koszalinie stwierdził, że oboje swoim działaniem doprowadzili do szkody majątkowej w wielkich rozmiarach i upadku gminy. Wyrok jest nieprawomocny.

19.04.2022

Realizację „świadczenia 40 zł” można przekazać uchwałą bądź zarządzeniem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Przekazanie zadania związanego z obsługą „świadczenia 40 zł” na rzecz jednostki organizacyjnej gminy lub gminnej osobie prawnej może nastąpić zarówno na podstawie uchwały organu stanowiącego, jak i zarządzenia organu wykonawczego – wyjaśnia MSWiA w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Wybór należy do jednostek samorządu terytorialnego. W razie wątpliwości mogą one zwracać się do organu nadzoru.

19.04.2022

SN: Interwencja uboczna - to sposób dla spółki, która chce chronić interes gminy

Samorząd terytorialny Spółki

W sprawie o rozwiązanie spółki z o.o. zawiązanej przez kilka gmin dla realizowania celu polegającego na zaspokajaniu potrzeb ich mieszkańców w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, nie istnieje między spółką a tymi gminami współuczestnictwo bierne konieczne. Ochronę interesu gminy jako wspólnika zabezpiecza możliwość zgłoszenia interwencji ubocznej.

19.04.2022

Samorządy: System kaucyjny bez rozszerzonej odpowiedzialności producentów skończy się odpadową katastrofą

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

W ocenie Unii Metropolii Polskich wdrożenie systemu kaucyjnego bez równoczesnego wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta to poważny błąd, który spowoduje załamanie się gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi oraz wzrost opłat za odbiór odpadów dla mieszkańców. Apelują aby prace legislacyjne nad tymi dwoma systemami były prowadzone łącznie, a oba systemy powinny być ze sobą zintegrowane.

19.04.2022

Wójt daje bana - gminy też aktywne w mediach społecznościowych

Samorząd terytorialny Prawo AI

Ponieważ obecność gmin w mediach społecznościowych nie została uregulowana prawnie, to w zasadzie mogą dowolnie zarządzać informacją i dostępem do niej. A przy okazji budować wizerunek włodarza gminy. Zdecydowana większość samorządów przyznaje, że ich fanpejdże pełnią przede wszystkim rolę informacyjną i promocyjną, rzadziej są miejscem do dyskusji czy interakcji z mieszkańcami.

16.04.2022

PESEL i profil zaufany dla obywateli Ukrainy - po nowelizacji ustawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Proces nadawania numeru PESEL i profilu zaufanego obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną w tym kraju trwa od kilku tygodni. Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy lub punkcie mobilnym, jeśli taki powstał. Usługa jest bezpłatna. Trzeba pamiętać jednak o kilku ważnych szczegółach, także tych związanych z nowelizacją ustawy z 8 kwietnia.

15.04.2022

Województwa chcą rekompensaty za skutki projektowanej reformy PIT

Samorząd terytorialny Finanse samorządów PIT Polski Ład

Na przygotowywanej obecnie reformie podatkowej Polskiego Ładu samorządy województw mają stracić około 358 mln zł, najwięcej województwa mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. Zarząd Związku Województw RP chce więc, aby rząd zrekompensował utracone dochody własne województw.

15.04.2022

Prezydent podpisał ustawę o pomnikach i nazwach ulic

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą nazw obiektów przestrzeni publicznej oraz pomników. Podpisanie ustawy było możliwe po odrzuceniu 7 kwietnia br. przez Sejm uchwały Senatu odrzucającej tę ustawę w całości. Na posiedzeniu plenarnym Sejmu za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 238 posłów, 215 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

15.04.2022

Prezydent podpisał nowelizację specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Ukraina

Doprecyzowanie wielu procedur pomocowych na rzecz uchodźców wojennych zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał prezydent. Przewiduje ona też zmiany w nadawaniu numeru PESEL, uregulowanie kwestii zgody na pobyt ze względów humanitarnych, opieki medycznej, psychologicznej dla uchodźców, uprawienia dla lekarzy i lekarzy dentystów.

15.04.2022

Rząd poprawił projekt ustawy o sygnalistach, ale dość zachowawczo

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO Compliance

W najnowszym projekcie ustawy o ochronie sygnalistów wzięto pod uwagę niektóre z postulatów zgłaszanych przez samorządy i administrację publiczną. Nowością jest rozszerzenie procedur m.in. o funkcjonariuszy służb i żołnierzy zawodowych. Nie zdecydowano się jednak na rozszerzenie zakresu przedmiotowego o zgłoszenia z zakresu bezpieczeństwa pracy. Złagodzono też sankcje.

14.04.2022

Dodatek osłonowy wypłacany bez weryfikacji - dostaje kto chce

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Paweł i Gaweł w jednym stali domu. Paweł z dwoma dorosłymi synami na górze, a Gaweł z żoną i córką na dole. I cała szóstka otrzyma dodatek osłonowy, bo każde z nich oświadczyło, że... prowadzi odrębne gospodarstwo domowe. Pozwalają na to przepisy, a przytłoczeni zadaniami pracownicy pomocy społecznej nie mają czasu weryfikować, czy dane we wniosku są prawdziwe.

13.04.2022

W razie mobilizacji i wojny część urzędników nie pójdzie walczyć

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wicemarszałkowie i skarbnicy województw, sekretarze i skarbnicy powiatów, sekretarze i skarbnicy gmin w ramach samorządów oraz dyrektorzy generalni urzędów wojewódzkich oraz dyrektorzy wydziałów (biur, gabinetów) w ramach administracji rządowej będą między innymi wyłączeni z czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

12.04.2022

Resort klimatu zapowiada nowy projekt w sprawie recyklingu opakowań

Samorząd terytorialny Odpady Rynek

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje nowy projekt dotyczący rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), który ma uwzględniać również uwagi, jakie wpłynęły w trakcie konsultacji - poinformowała w poniedziałek zastępca dyrektora departamentu gospodarki odpadami w resorcie klimatu i środowiska Joanna Darska.

11.04.2022

Senacka komisja o rozwoju usług społecznych w Polsce

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało dokument dotyczący strategii rozwoju usług społecznych na lata 2021 do 2023 z perspektywą do 2035 roku. Dokument jest potrzebny, żebyśmy mogli korzystać ze środków unijnych na nową perspektywę na lata 2020-2027" - poinformowała dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MRiPS Justyna Pawlak.

11.04.2022

Związek gmin chce pilnych zmian w Programie Inwestycji Strategicznych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Z powodu drastycznych podwyżek cen Związek Gmin Wiejskich RP chce zmian w Programie Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu. Postuluje m.in. wydłużenie ważności promes w ramach pierwszego naboru wniosków, wprowadzenie możliwości ograniczenia zakresu zadania objętego uzyskaną promesą oraz zmiany w częstotliwości płatności za realizację inwestycji.

11.04.2022

Niepełnosprawny uchodźca musi mieć polskie orzeczenie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Na razie uchodźcy z niepełnosprawnościami zgłaszający się do ośrodków pomocy społecznej odsyłani są do powiatowych i miejskich zespołów ds. orzekania. Najpierw muszą bowiem wystąpić o polskie orzeczenie o niepełnosprawności. Problemów jest jednak wiele, bo wcześniej muszą mieć i tak numer PESEL. Do tego dochodzi często brak dokumentacji medycznej lub jej tłumaczenia na polski.

09.04.2022