Powołania w administracji do likwidacji?

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Ruch kadrowy w Krajowej Administracji Skarbowej budzi emocje przy każdej zmianie władzy. Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że osoby zajmujące kierownicze stanowiska mają zapewnione „bezpieczne lądowanie”. Pracownicy KAS w mailach do redakcji Prawo.pl twierdzą wręcz, że obecny system, a w szczególności interpretacja przepisów dotyczących powołania, jest patologiczna. Zdaniem prawników, trzeba zdecydować się, czy rezygnujemy z powołania, a jeżeli je pozostawiamy, to czym powinno się ono różnić od tego z kodeksu pracy.

04.10.2024

Odwoływani dyrektorzy i naczelnicy w KAS z trzymiesięcznym zwolnieniem ze świadczenia pracy

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Odwoływani ze stanowisk kierowniczych w administracji skarbowej oraz celno-skarbowej, w okresie wypowiedzenia, byli zwalniani ze świadczenia pracy – ustalił serwis Prawo.pl. Ministerstwo Finansów podało nam, że w okresie od 13 grudnia 2023 r. do 5 czerwca br. odwołano w sumie 204 osoby. Ile z ich nie świadczyło w tym czasie pracy, otrzymując przez trzy miesiące swoją np. dyrektorską pensję – nie wiadomo. MF nie podało nam ani liczby zwolnionych ze świadczenia pracy, ani tego, ile pieniędzy w ten sposób wypłacono.

23.07.2024

Kandydat bez kurtki, czyli o naborze na stanowiska urzędnicze w samorządzie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Z jednej strony ustawowa zasada otwartości i konkurencyjności naboru na wolne stanowisko urzędnicze, z drugiej strony praktyka, która nie zawsze odzwierciedla te zasady. Czy istnieje możliwość stworzenia jakiegoś realnego mechanizmu, aby wyeliminować bądź ograniczyć sytuacje „fikcyjnych naborów” i wprowadzić środek odwoławczy - zastanawia się dr Jarosław Dolny, radca prawny.

24.04.2024

Trudno ujawnić majątek partnerki, o którym się nie wie

Samorząd terytorialny Wybory Służba cywilna

Samorządowcy i eksperci krytykują poselskie propozycje dotyczące ujawniania w oświadczeniach majątkowych majątku odrębnego małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Twierdzą, że zaproponowane przepisy są niezgodne z prawem, w praktyce mogą być niewykonalne, a na pewno nie zwiększą transparentności w życiu publicznym.

12.02.2024

Opłata za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej ma być niższa

Administracja publiczna Służba cywilna

Z 20 do 17 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ma się zmniejszyć wysokość opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. W ciągu ostatnich pięciu lat opłata ta zwiększyła się aż o 55 procent.

09.01.2024

W służbie cywilnej nowe regulacje dotyczące godzin nadliczbowych i mnożnika

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

1 stycznia weszły w życie nowe regulacje rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych członkom korpusu służby cywilnej. Do tej pory rekompensata przysługiwała wyłącznie w formie czasu wolnego w tym samym wymiarze. Zmienił się też minimalny mnożnik kwoty bazowej służący do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego, co ma spowodować, że minimalne wynagrodzenie w służbie cywilnej będzie wyższe od płacy minimalnej.

03.01.2024

Reforma KAS to dziś braki kadrowe i braki wykwalifikowanych ludzi

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Kontrole celno-skarbowe wynoszące średnio 400 dni, długotrwałość prowadzonych postępowań podatkowych w pierwszej instancji w urzędach skarbowych i urzędach celno-skarbowych, z których prawie połowa trwała ponad 6 miesięcy - to tylko niektóre wyniki kontroli NIK w organach Krajowej Administracji Skarbowej, do których dotarł serwis Prawo.pl. Powodem są braki kadrowe i brak wykwalifikowanych służb. Zdaniem prawników, to zawoalowane potwierdzenie klęski reformy administracji skarbowej przeprowadzonej przez PiS w 2017 roku.

20.12.2023

Sąd: Niekonstytucyjna lustracja w służbie cywilnej

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Pracodawca stwierdził, że stosunek pracy pracownicy korpusu służby cywilnej wygasł z uwagi na złożenie oświadczenia lustracyjnego, w którym potwierdziła pracę w organach bezpieczeństwa państwa. Sąd uznał jednak, że podstawa prawna tego działania w sposób oczywisty naruszała normy konstytucyjne. Podkreślono, że nie każde nawiązanie stosunku prawnego w ramach służby państwowej, wiąże się z zaangażowaniem w realizowanie zadań i funkcji charakterystycznych dla ustroju państwa totalitarnego.

23.11.2023

TSUE: Dane osobowe zatrzymane przez dostawców mogą być wykorzystywane w sprawach korupcji w służbie publicznej

Administracja publiczna RODO Compliance Prawo europejskie Służba cywilna

Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej stoi na przeszkodzie temu, aby dane zgromadzone w celu zwalczania poważnej przestępczości były wykorzystywane w ramach dochodzeń administracyjnych dotyczących korupcji w służbie publicznej Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej dotyczy wyłącznie ścigania karnego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

10.09.2023

Będzie kolejna deubekizacja administracji publicznej. Zmiana ustawy o służbie cywilnej opublikowana

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Odbiurokratyzowanie i uelastycznienie zatrudnienia w służbie cywilnej, uproszczenie naboru na stanowisko, zmiany w systemie czasu pracy i funkcjonowaniu komisji dyscyplinarnych - zakłada nowelizacja ustawy o służbie cywilnej i innych ustaw. Pracę w administracji państwowej i służbie cywilnej stracą pracownicy i współpracownicy organów bezpieczeństwa, nawet jeśli złożyli zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

27.06.2023

Rząd walczy z agenturą - będzie pogrom w administracji publicznej i służbie cywilnej

Administracja publiczna Służba cywilna

Każdy, kto pracował lub współpracował z organami bezpieczeństwa do 1990 roku, błyskawicznie - w ciągu 15 lub 30 dni - straci pracę w służbie cywilnej lub administracji publicznej. Nie będzie miało znaczenia jakie zadania w rzeczywistości wykonywała dana osoba albo ile czasu zostało jej do emerytury. Nie będzie jej przysługiwało prawo odwołania się do sądu. W piątek Sejm odrzucił weto Senatu i ponownie przyjął przepisy krytykowane przez m.in. RPO i Naczelną Radę Adwokacką.

27.05.2023

Służba cywilna coraz mniej popularna, powodem są pieniądze

Administracja publiczna Służba cywilna

Pomimo zwiększenia funduszu wynagrodzeń i przywrócenia funduszu nagród, realnie zmalała wysokość wynagrodzeń służby cywilnej. Ma to swoje konsekwencje. Na jeden nabór wpłynęło średnio prawie dwa razy mniej ofert niż rok wcześniej. Coraz więcej naborów kończy się też nieobsadzeniem stanowiska – wynika ze sprawozdania szefa służby cywilnej za 2022 rok.

04.04.2023

NIK krytycznie o Rządowym Programie Przeciwdziałania Korupcji

Administracja publiczna Compliance Służba cywilna

W ramach Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2018-2020 nie zrealizowano kluczowych działań, m.in. nie uchwalono ustawy o jawności życia publicznego oraz nie wdrożono modelu dotyczącego oświadczeń majątkowych ze względu na nie przyjęcie ustawy Prawo antykorupcyjne. Opóźnienia i braki we wdrażaniu programu mają wpływu na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej jeżeli chodzi o zagrożenie korupcją – ocenia NIK.

29.12.2022

Będzie wielka rewolucja w zarządzaniu kryzysowym i obronie cywilnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Służba cywilna

Z opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej wynika, że system zarządzania kryzysowego, ochronę ludności i obronę cywilną czeka głęboka rewolucja. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chciałoby, aby ustawa weszła w życie już od nowego roku, ale procedowanie ze względu na zakres zmian może być burzliwe.

07.09.2022

Po dwuletniej przerwie odbędzie się egzamin na urzędnika mianowanego

Administracja publiczna Służba cywilna

Do 31 maja pracownicy administracji rządowej, którzy chcą w tym roku przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej, mogą składać swoje zgłoszenia. To będzie pierwszy egzamin po dwuletniej przerwie spowodowanej m.in. pandemią. Na razie opłatę za egzamin wniosło około 250 pracowników służby cywilnej.

19.05.2022

Wynagrodzenia w służbie cywilnej przyczyną kłopotów z naborem

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Spadek konkurencyjności płacowej służby cywilnej przejawia się nie tylko w odejściach do biznesu, ale także w problemach z naborem kadr. W 2021 roku około 46 proc. naborów zakończyło się nieobsadzeniem stanowiska, w tym 34 proc. z powodu braku ofert kandydatów. Zdaniem pracowników służby cywilnej potrzebne są zmiany w sposobie wynagradzania.

27.04.2022

Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy źle odbierane przez urzędników

Administracja publiczna Służba cywilna

Szef służby cywilnej w projekcie nowelizacji ustawy przekonuje, że wprowadzenie nowych systemów czasu pracy i wydłużenie maksymalnego okresu rozliczeniowego z 12 tygodni do 4 miesięcy jest konieczne. A stowarzyszenie zrzeszające urzędników i związki zawodowe przekonują, że to niedobry sposób na rozwiązanie narastającego problemu nierozliczonych nadgodzin.

12.01.2022

Administratywista to specjalista w zakresie prawa administracyjnego

Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna Służba cywilna

Pojęcie administratywista jest pojęciem nowym, trudno je znaleźć w większości słowników. Pojęciem tym nie posługują się również akty prawne. Administratywista to także prawnik, który posiada jednak znacznie większą (specjalistyczną) wiedzę z zakresu prawa administracyjnego niż prawnik bez aplikacji.

27.12.2021

Na nowelizacji ustawy o służbie cywilnej stracą niektórzy urzędnicy

Administracja publiczna Służba cywilna

Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej może negatywnie wpłynąć na wynagrodzenie inspektorów inspekcji transportu drogowego oraz ochrony środowiska – uważa OPZZ. Zdaniem Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej projekt nie rozwiązuje zasadniczych problemów służby: waloryzacji wynagrodzenia, braku przejrzystości naboru oraz postępującego upolitycznienia wyższych stanowisk w urzędach.

03.12.2021

Rekrut ma mieć łatwiej w służbie cywilnej, a firma - trzymać etat

Administracja publiczna Służba cywilna

Dwuletnia ochrona zatrudnienia dla żołnierzy dobrowolnej służby wojskowej i preferencje przy zatrudnianiu w administracji publicznej - takie zapisy mają pojawić się w ustawie obronie Ojczyzny. Rozwiązania te krytykują pracodawcy, wątpliwości mają też przedstawiciele służby cywilnej. Uznają przywileje dla byłych żołnierzy, ale nie kosztem firm i standardów w administracji.

03.11.2021