To będzie pierwszy egzamin po dwuletniej przerwie, częściowo spowodowanej pandemią. Sprawdzian odbędzie się 2 lipca 2022 r. w EXPO XXI Warszawa. Na razie, jak wynika z informacji przekazanej przez Krajową Szkołę Administracji Państwowej, konta w internetowym systemie zgłoszeń założyło pół tysiąca urzędników, ale opłatę za udział w postępowaniu w wysokości 602 zł złożyła zaledwie połowa z nich.
Kto może zostać urzędnikiem służby cywilnej
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą się ubiegać osoby, które są już pracownikami służby cywilnej, pracują w służbie cywilnej co najmniej trzy lata lub uzyskały zgodę dyrektora generalnego urzędu na przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego przed ich upływem, jednak nie wcześniej niż po dwóch latach od podjęcia pracy w służbie cywilnej. Warunkiem jest również posiadanie tytułu magistra lub równorzędnego tytułu zawodowego oraz znajomość co najmniej jednego języka obcego spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jeden z następujących języków: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński.
Trzeba też wykazać status żołnierza rezerwy lub niepodleganie obowiązkowi obrony Ojczyzny. Warunki te potwierdza, na podstawie posiadanych dokumentów dyrektor generalny urzędu, w którym urzędnik starający się o pracuje urzędnik. Zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego można wypełnić za pośrednictwem Internetowego Systemu Zgłoszeń KSAP.
Warunkiem pomyślnego przejścia postępowania kwalifikacyjnego jest uzyskanie co najmniej:
- 30 punktów z części sprawdzianu sprawdzającej wiedzę,
- 20 punktów z części sprawdzianu sprawdzającej umiejętności,
- 90 punktów w sumie z obu części sprawdzianu.
Czytaj także: Wynagrodzenia w służbie cywilnej przyczyną kłopotów z naborem>>
Mianowanie na dwa sposoby
Urzędnikiem służby cywilnej można jednak zostać na dwa sposoby. Z sukcesem przejść postępowanie kwalifikacyjne, bądź ukończyć 18-miesięczny kurs kształcenia stacjonarnego w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i zwrócić się o mianowanie do Szefa Służby Cywilnej. Absolwenci KSAP składają wnioski o mianowanie do Szefa Służby Cywilnej. Wzór wniosku można wydrukować ze strony Biuletynu Informacji Publicznej KPRM. Potwierdzony podpisami wniosek absolwenci KSAP składają do KPRM od 1 stycznia do 31 maja.
Limit mianowań na dany rok określa ustawa budżetowa. W 2022 roku limit ten wynosi 245 osób, z czego 40 miejsc zarezerwowanych jest dla absolwentów KSAP. W 2023 r. limit ten wyniesie 275 osób, a w 2024 r. – 300 osób.
Urzędnik mianowany korzyści i obowiązki
Status urzędnika służby cywilnej wiąże się z korzyściami, ale i nowymi wymaganiami. W wyniku mianowania urzędnik zyskuje:
- dodatkowy składnik wynagrodzenia (obecnie jego minimalna wysokość to ok. 950 zł brutto) i który wzrasta wraz z nabywaniem kolejnych stopni służbowych,
- dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze maksymalnie do 12 dni w roku,
- większą ochronę zatrudnienia,
- większą ochronę wynagrodzenia.
Jednocześnie rosną wymagania dotyczące dyspozycyjności urzędnika mianowanego, pojawią się też nowe obowiązki i ograniczenia. Urzędnik służby cywilnej nie może podejmować zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu i zakładać partii politycznych i uczestniczyć w nich.
Mianowanie oznacza także:
- mniej korzystny sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych,
- możliwość przeniesienia przez dyrektora generalnego urzędu na inne stanowisko w tym samym urzędzie,
- możliwość przeniesienia przez Szefa Służby Cywilnej do innego urzędu w innej miejscowości,
- składanie oświadczeń majątkowych bez względu na zajmowane stanowisko.
Stosunek pracy na podstawie mianowania
Z dniem mianowania dotychczasowy stosunek pracy na podstawie umowy o pracę przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania. Zmienia się podstawa zatrudnienia, natomiast inne elementy dotychczasowego stosunku pracy, takie jak miejsce pracy, stanowisko czy wynagrodzenie zasadnicze, wynikające z umowy o pracę, pozostają niezmienione.
Dyrektor generalny urzędu przyznaje nowemu urzędnikowi służby cywilnej, w terminie 7 dni od mianowania, najniższy stopień służbowy, przysługujący od dnia mianowania. Z tytułu posiadanego stopnia służbowego urzędnik służby cywilnej otrzymuje dodatek służby cywilnej.
Na koniec 2021 roku na 118 tys. pracowników służby cywilnej, status urzędnika mianowanego posiadało 7415 osób.