Pytanie użytkownika programu LEX:  Czy przeprowadzanie oceny okresowej pracownika administracyjnego (urzędnika) jest obligatoryjne?

Jakie są konsekwencje nieprzeprowadzania takiej oceny? Czy ocena okresowa dotyczy wszystkich pracowników, czy tylko administracyjnych?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie. Obowiązek oceny okresowej dotyczy więc wszystkich urzędników samorządowych niezależnie od stanowiska i zakresu obowiązków (zarówno stanowisk urzędniczych jak, i kierowniczych urzędniczych) – przy czym odnosi się to do osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, gdyż pracownicy samorządowi na stanowiskach urzędniczych i kierowniczych urzędniczych zatrudniani są wyłącznie na podstawie umów o pracę.

 

Cena promocyjna: 79.6 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 59.7 zł


Zobacz w LEX: Okresowa ocena pracownika samorządowego - przygotowanie, tryb >

Kogo nie dotyczy obowiązek oceny okresowej

Obowiązek oceny okresowej nie dotyczy pracowników zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę (tj. pracowników z wyboru i powołania) oraz nie dotyczy także pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Sankcje za nieprzeprowadzenie oceny okresowej

Przepisy u.p.s. nie przewidują konkretnych sankcji za nieprzeprowadzenie oceny okresowej w ustawowym terminie, jednakże bezpośredni przełożony pracownika – urzędnika ocenianego, który nie wykona obowiązku oceny okresowej, musi się liczyć z konsekwencjami, gdyż nieprzeprowadzenie oceny stanowi naruszenie ustawy. Jest to więc podstawa do wypowiedzenia umowy o pracę odpowiedzialnemu za nieprzeprowadzenie oceny.

 

Więcej pytań i odpowiedzi znajdziesz w LEX: