WSA: Wójt przyznał nagrody, ale nie chciał powiedzieć komu i ile

Samorząd terytorialny

Wynagrodzenia pracowników samorządowych są jawne, zarówno gdy chodzi o składniki stałe, fakultatywne, jak i uznaniowe. Gdyby jednak taka informacja pozwalała na identyfikację pracownika z imienia i nazwiska, musi on wcześniej wyrazić na to zgodę. Wymóg ten nie dotyczy pracowników pełniących funkcje publiczne w jednostce - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

25.11.2024

SN nie zgadza się z PKW w sprawie bezpłatnego korzystania z wody i światła

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Nie stanowi naruszenia prawa przyjęcie przez komitet wyborczy od partii politycznej korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym w postaci kosztów oświetlenia, ogrzewania, zużycia wody, gazu, połączeń telefonicznych i internetowych - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie finansów partii politycznej Porozumienie Jarosława Gowina.

20.11.2024

WSA: Oszustwo wyborcze było, ale sołtysa wybrano prawidłowo

Samorząd terytorialny Wybory

Doszło do naruszenia zasad głosowania przy wyborze organów sołectwa – sołtysa i rady sołeckiej. Stwierdzona wadliwość nie miała jednak wpływu na wybór sołtysa. Dlatego burmistrz, jako organ kontrolujący wynik wyborów, nie mógł unieważnić obu wyborów, nawet gdy odbyły się jednego dnia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

20.11.2024

WSA: Opłatę za pochówek w grobowcu wnosi się tylko raz

Samorząd terytorialny

Gmina nie może wprowadzać dowolnych opłat za korzystanie z cmentarza, a tylko takie, które przewiduje ustawa. Nie ma zatem podstawy, by pobierać opłatę za odnowienie miejsca w grobach murowanych na okres kolejnych 20 lat ani za dochowanie zmarłego do grobu murowanego i ziemnego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

31.10.2024

WSA: W lewo przez rondo – kierunkowskaz tylko przy wyjeździe

Drogi Turystyka Transport

Skręcanie na rondzie w lewo zasadniczo nie wymaga użycia kierunkowskazu przed wjazdem i w trakcie przejazdu przez tarczę ronda. Kierowca musi sygnalizować wyłącznie wyjazd z ronda. Zasada ta obowiązuje również egzaminatora na prawo jazdy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Dodał, że egzaminator, który jest z reguły doświadczonym kierowcą, może mieć swoje przyzwyczajenia, a nawet propozycje zmian w przepisach prawa o ruchu drogowym. Powyższe nie daje mu jednak uprawnienia, by narzucać swoją wizję zdającemu.

30.10.2024

WSA: Krewny może nie chcieć płacić za pobyt w DPS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny. Zobowiązany może wnosić o zwolnienie go z obowiązku zapłaty jeszcze na etapie ustalania wysokości należnej kwoty. Nie ma zatem podstaw, by prowadzić odrębne postępowania w tych sprawach i zawieszać jedno z nich do czasu rozstrzygnięcia kwestii wysokości opłaty - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

26.10.2024

NSA: Właściciel linii energetycznej odpowiada za ścięcie drzew bez zezwolenia

Środowisko Energetyka

Spółka energetyczna zleciła wycinkę drzew pod biegnącą nad nimi linią przesyłową i zawarła umowę z wykonawcą. Po fakcie okazało się jednak, że nie dysponowała zgodą na wycinkę. Prezydent miasta nałożył więc na spółkę administracyjną karę pieniężną. Spółka odmawia zapłaty, twierdząc, że za wycinkę odpowiada firma, którą ją przeprowadziła. Sądy administracyjne zaprezentowały odmienne stanowiska w tej sprawie.

14.10.2024

WSA: Informacja publiczna nie kosztuje, mogą być wyjątki, ale trzeba je uzasadnić

Ochrona danych

Udostępnienie informacji publicznej pozostaje nieodpłatne. Wyznaczenie za to opłaty czasami jest prawnie dopuszczalne. Nie wystarczy jednak podanie samej kwoty. Wnioskodawca ma prawo wiedzieć, dlaczego musi zapłacić i jak opłata została skalkulowana. Kalkulacja ta musi być weryfikowalna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

09.10.2024

WSA: Burmistrz może zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Transport

Burmistrz może się nie zgodzić, by przewoźnik zlikwidował wszystkie niedzielne kursy, powołując się na potrzeby społeczności. Jego decyzja ma niewątpliwy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa przewozowego, ale nadużyciem byłoby twierdzenie, że burmistrz przekracza swoje kompetencje - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

04.10.2024

WSA: Kierownik USC broni danych osobowych osób zmarłych 100 lat temu

Ochrona danych

Utrudniony jest dostęp do ksiąg parafialnych, by odnaleźć swoich przodków. Oto przykład: Kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego pomyliły się okresy przechowywania akt z okresem udostępniania tych akt. W ocenie sądu administracyjnego nie do przyjęcia jest wykładnia, w świetle której akta stanu cywilnego zawierają dane, których udostępnienie zawsze narusza dobra osobiste i dane osobowe. Dostęp do akt bowiem jest powszechny co do zasady – orzekł WSA w Rzeszowie i uchylił dwie decyzje.

03.10.2024

WSA: Barnaba został Mieczysławem, rodzice nadal niezadowoleni

Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego

Zmiany imienia małoletniego można dokonać wyłącznie z ważnych powodów. Nie może być nim jednak późniejszy brak poparcia dla złożonego wniosku. Jeżeli „ważny powód” istnieje, to zmiana jest konieczna, choćby rodzice nagle zmienili zdanie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Rodzice podkreślali, że co prawda wnioskowali o zmianę imienia, ale dopiero po jej otrzymaniu uzmysłowili sobie, że zmiana imienia dziecka była błędem.

28.09.2024

NSA: Unieważnienie egzaminu na prawo jazdy

Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił już 32 skargi kasacyjne złożone przez Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawach kierowców, którym unieważniono prawo jazdy. - Nie można naprawić wad postępowania poprzez wezwanie strony skarżącej do złożenia prawidłowego zaświadczenia o odbyciu kursu - orzekł sąd. Zdaniem rzecznika przepisy ustawy, pozwalające na unieważnienie zdanego egzaminu na prawo jazdy i to po wielu latach, są niekonstytucyjne.

21.09.2024

Zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej utrzymany

Środowisko

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił zażalenie pozwanych Lasów Państwowych na zabezpieczenie środowiskowe. Zostało ono wniesione przez Stowarzyszenie Pracownię na rzecz Wszystkich Istot. Tym samym postanowienie Sądu Okręgowego, zakazujące wycinki drzew z ważnych przyrodniczo obszarach Puszczy Białowieskiej, pozostaje w mocy.

13.09.2024

SN: Partia nie może przyjmować gotówki z pominięciem Funduszu Wyborczego

Prawnicy Wybory

Sąd Najwyższy w składzie siedmiorga sędziów oddalił skargę Komitetu Wyborczego Ruch Narodowy na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z listopada 2019 r. o odrzuceniu sprawozdania partii politycznej o pozyskaniu pieniędzy, w tym z kredytów bankowych. Naruszenie polegało na opłaceniu gotówką przez osobę fizyczną, z jej prywatnych środków, faktury wystawionej na rzecz tego Komitetu.

05.09.2024

NSA: Opłata za wprowadzanie wód opadowych do rzeki

Środowisko

Odpłatność za usługę wodną należy się tylko wówczas, gdy podmiot dysponujący pozwoleniami, ma możliwość korzystania z niej. Natomiast obciążenie opłatą jest niedopuszczalne w sytuacji braku urządzeń wodnych, które ujmowałyby wodę opadową lub roztopową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę Dyrektora Zarządu Zlewni w Łodzi Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

24.08.2024

WSA: Konkurs mógł ocalić mandat radnego przed jego wygaszeniem

Samorząd terytorialny

Radny nie może łączyć mandatu z wykorzystaniem w swojej działalności gospodarczej mienia gminnego. Aby się od takiego zarzutu uchronić, trzeba wykazać, iż gmina przeprowadziła przetarg albo w inny sposób udostępniła mienie na zasadach ogólnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie myślenickiego radnego.

16.08.2024

NSA: Prokurator mylił się w sprawie pozwolenia na sprzedaż alkoholu

Samorząd terytorialny

Spór dotyczył obowiązywania uchwał gminnych w sprawie zezwoleń na sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży. Takie uchwały unieważniono, ale nie pociągnęło to za sobą w sposób bezpośredni nieważności decyzji indywidualnych wydanych na podstawie tego aktu. NSA orzekł, że to wymaga uruchomienia procedury wznowieniowej.

09.08.2024

WSA: Opłatę za postój w strefie płatnego parkowania można skarżyć dopiero w czasie egzekucji

Samorząd terytorialny Domowe finanse

Nie można zaskarżyć wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej za postój w strefie płatnego parkowania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Jeżeli kierowca ma słuszne argumenty, powinien poczekać na wszczęcie postępowania egzekucyjnego, a następnie podnosić je w drodze zarzutów. Inne czynności będą nieskuteczne.

03.08.2024

SN: Niezrozumiałe zarzuty fałszerstwa wyborczego do PE

Wybory

Zarzut, że doszło do naruszenia wolności wyborów, bo faktycznie uczestniczące partie i frakcje ukrywają się pod innymi partyjnymi szyldami na forum Unii Europejskiej i tam szkodzą Polsce, nie zasługiwał na rozpoznanie merytoryczne. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego pozostawiła bez rozpoznania protest wyborczy zarzucający Państwowej Komisji Wyborczej fałszerstwo.

19.07.2024

WSA: Prawie 2 miliony kary za ścięcie przez parafię 269 drzew na cmentarzu

Samorząd terytorialny Środowisko

Wycięcie starych drzew bez pozwolenia miało zapobiec zagrożeniu, ale to prace przygotowawcze pod nowe pochówki doprowadziły do zniszczenia kilkudziesięciu grobów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie nie miał wątpliwości, że proboszcz powinien zapłacić 1,9 mln zł kary. Przygotowanie miejsca pod nowe groby nie uzasadnia braku pozwolenia na wycinkę.

13.07.2024
1  2  3  4  5    185