Prawo.pl
Wybory do Parlamentu Europejskiego są określane jako najbardziej proporcjonalne, a tym samym „najbardziej przyjazne” dla mniejszych partii, spośród wszystkich przeprowadzanych w Polsce wyborów. Już przekroczenie progu 5 proc. gwarantuje komitetowi (koalicji wyborczej) dwa mandaty - sytuację rzadko spotykaną w przypadku pozostałych wyborów. Wyjaśniamy, jak się liczy głosy w wyborach do Europarlamentu.
Marek Sondej
07.06.2024
Wybory
Ostatni incydent z wykorzystaniem broni palnej przez Straż Graniczną wobec migrantów, próbujących przedostać się nielegalnie na teren Polski, pokazuje konieczność dookreślenia ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, jak również ustawy o Straży Granicznej. Jest bowiem luka, powodująca wątpliwości interpretacyjne - pisze Jacek Kudła, biegły, ekspert z zakresu m.in. czynności operacyjnych.
Patrycja Rojek-Socha
07.06.2024
Nawet jeżeli zadanie służy poprawie warunków życia mieszkańców i jest zgodne ze strategią rozwoju gminy, musi należeć do zadań własnych gminy. Sołectwo nie może przeznaczyć środków z funduszu sołeckiego na zakup i ułożenie kostki brukowej na zjazdy do posesji, które są zlokalizowane w pasie drogi powiatowej – uważa Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.
Robert Horbaczewski
06.06.2024
Samorząd terytorialny
We wtorek, 11 czerwca 2024 roku, Rada Ochrony Pracy zaopiniuje wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni o odwołanie Katarzyny Łażewskiej-Hrycko ze stanowiska głównego inspektora pracy – ustalił serwis Prawo.pl. Na tym samym posiedzeniu Rada zaopiniuje także wniosek marszałka o powołanie na to stanowisko Marcina Staneckiego, dyrektora Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Grażyna J. Leśniak
06.06.2024
Administracja publiczna BHP
Członkowie komisji wyborczych pracujący przy obsłudze nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają prawo do dni wolnych od pracy. Występują tutaj dwa rodzaje dni wolnych – płatne i niepłatne. Konstrukcja przepisów wskazuje na to, że mogą to być nawet trzy dni, a za czas nieobecności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Marek Rotkiewicz
06.06.2024
Prawo pracy Wybory
Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wdrożenia dyrektywy, która nakłada na firmy obowiązki sprawozdawcze w zakresie ESG, do 6 lipca br. Czasu jest więc niewiele, a polski projekt w tej sprawie przeszedł dopiero konsultacje. Ważne jest to, by prace zakończyły się możliwie szybko - tak, by biznes zdążył dostosować się do nowych regulacji. Prawnicy podkreślają jednak, że firmy powinny podejmować działania już teraz.
Inga Stawicka
06.06.2024
Środowisko ESG

Samorządowcy i przedsiębiorcy obawiają się powtórki ze strefy buforowej na granicy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Rząd prawdopodobnie do końca tygodnia wyda rozporządzenie o zakazie przebywania na obszarze 27 miejscowości w obszarze strefy nadgranicznej z Białorusią. Ma to pomóc w zwalczaniu nielegalnej migracji, która nasiliła się w ostatnich miesiącach. Choć premier Donald Tusk mówi, że strefa buforowa obejmie 200 metrów, to z załącznika wynika, że w niektórych miejscach sięgnie nawet do 8 km w głąb Polski.
Robert Horbaczewski Regina Skibińska
06.06.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska zapowiedział, że tzw. ustawa wiatrakowa, która ma skrócić odległość od zabudowań, ma zostać wpisana do wykazu prac legislacyjnych w III kwartale br. Projekt ma przewidywać także m.in. uproszczenie procedur.
Inga Stawicka
05.06.2024
Energetyka
W środę rozpoczęła pracę komisja do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem został gen. Jarosław Stróżyk, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Komisja liczy 12 członków rekomendowanych przez poszczególnych ministrów. Pierwszy raport ma przedstawić za dwa miesiące.
Robert Horbaczewski
05.06.2024
Administracja publiczna
Tylko do czwartku, 6 czerwca można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania. Aby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania, wyborca w dowolnie wybranym urzędzie gminy może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca.
Robert Horbaczewski
05.06.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Zdecydowana większość urzędów wdraża u siebie standardy zarządzania zasobami ludzkimi – m.in. procedurę antymobbingową i "kulturę uczciwości" - twierdzi Szef Służby Cywilnej i publikuje raport, jaki powstał na bazie badania ankietowego. Zdaniem prawników raport jest mało użyteczny, bo to samoocena, która zawsze będzie pozytywna. Z raportu wynika też, że najgorzej jest z monitorowaniem jakości obsługi klientów.
Grażyna J. Leśniak
05.06.2024
Administracja publiczna Prawo pracy
Prawie co trzeci poseł na Sejm kandyduje do europarlamentu - wielu z tzw. miejsc biorących. Na listach wyborczych jest aż 16 wiceministrów, którzy od kilku tygodni nie wykonują swoich funkcji. Czterech ministrów, aby wystartować w eurowyborach, po niespełna pięciu miesiącach urzędowania, podało się do dymisji. Tracą na tym wyborcy - wciąż nie wiadomo, jak ma wyglądać m.in. pakiet ustaw związanych z ochroną ludności i szereg innych zmian w prawie.
Robert Horbaczewski
05.06.2024
Administracja publiczna Wybory
Sytuacja, z jaką mamy do czynienia od przeszło dwóch lat na granicy polsko-białoruskiej w ostatnich dniach uległa zaostrzeniu, a migranci naruszający granicę, radykalizują swoje metody. Wydaje się, że polski prawodawca nadal nie odnajduje się w sytuacji, która wymyka się prostemu schematowi "czas pokoju" - "czas wojny", czując się nieco zagubionym w stanie "pośrednim", w dobie wojny hybrydowej - pisze dr Paweł Bała, adwokat.
Paweł Bała
05.06.2024
Prawo karne Administracja publiczna
Przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE, zmiany porządkujące w związku z wejściem w życie Centralnego Systemu Informacji rynku energii (CSIRE) i w systemie rozliczeń net-billingu oraz dostosowanie przepisów do prawa unijnego. To główne założenia projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która ma wejść w życie w drugim kwartale br.
Inga Stawicka
04.06.2024
Środowisko Energetyka
Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą pamiętać, o złożeniu pierwszych w tej kadencji oświadczeń majątkowych. Na dopełnienie obowiązku mają 30 dni od daty złożenia ślubowania. Samorządowcy, którzy przed wyborami prowadzili działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy, w której uzyskali mandat, muszą dołączyć do oświadczenia informację o sposobie i terminie zaprzestania tej działalności.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński Robert Horbaczewski
04.06.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Organy opiniujące nie miały wiedzy na temat stanu realizacji i efektów inwestycji. Większość przedsięwzięć realizowano z opóźnieniem, a w trakcie dokonywano zmian w zakresie rzeczowym, w związku z czym efekt końcowy często różnił się od pierwotnych założeń - zauważyła Najwyższa Izba Kontroli. Finansowe rezultaty kontroli to nieprawidłowość na kwotę ogółem niemal 5,5 mln złotych.
kn/pap
04.06.2024
Finansowanie zdrowia
Dokonanie wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych, sfinansowanej przez pracodawcę, powoduje, że po stronie pracownika będącego uczestnikiem PPK, powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. Natomiast dla pracodawcy kwota ta jest kosztem uzyskania przychodów. Do przychodów z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający nie mają jednak zastosowania 50-proc. koszty.
Anna Puszkarska
04.06.2024
CIT PIT Prawo pracy Finanse PPK

Można być europosłem bez immunitetu

Prawo karne Wybory Prawo europejskie
Wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego znajdują się osoby bez immunitetu. Przedstawiono im akty oskarżenia, ale - teoretycznie - do czasu skazania są niewinni. Tacy parlamentarzyści mają ciągle duże możliwości: wybierają i kontrolują komisarzy, współtworzą obowiązujące prawo i mają wpływ na politykę europejską, jeśli są zaangażowani.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.06.2024
Prawo karne Wybory Prawo europejskie
Senacka Komisja Praw Człowieka i Praworządności zaproponowała w poniedziałek trzy poprawki o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym do ustawy o ochronie sygnalistów. Regulacja zakłada implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, której termin upłynął 17 grudnia 2021 roku. Senat ma zająć się ustawą na najbliższym posiedzeniu plenarnym, które rozpocznie się we wtorek.
Grażyna J. Leśniak
03.06.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Najprawdopodobniej w sierpniu i wrześniu br. określone przedsiębiorstwa działające w ramach przemysłu energochłonnego będą mogły ubiegać się o rekompensaty w związku z planowanym wprowadzeniem cen maksymalnych za energię, które mają zapobiec nagłemu wzrostowi rachunków w gospodarstwach domowych. Rząd przygotował już projekt uchwały w sprawie nowego programu wsparcia.
Inga Stawicka
03.06.2024
Energetyka
Część mieszkańców spółdzielni i wspólnot może znaleźć się poza systemem wsparcia, który ma zapewnić utrzymanie niższych rachunków za energię. Chodzi o sytuacje, w których ciepło wytwarzane jest za pomocą lokalnych kotłowni - nie będzie ich bowiem obejmować mechanizm maksymalnej ceny dostawy ciepła. Jak podkreślają eksperci, którzy apelowali o zmianę przepisu, przełoży się to na wzrost kosztów.
Inga Stawicka
03.06.2024
Rynek i konsument RODO Energetyka
W przypadku szkody planistycznej właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości przysługuje odszkodowanie za brak możliwości korzystania z nieruchomości zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem lub związane ze sprzedażą nieruchomości, której wartość została obniżona przez przyjęcie planu miejscowego. Ten rok jest ostatnim rokiem zgłaszania gminie roszczeń związanych ze sprzedażą dla tych nieruchomości, dla których plan miejscowy był przyjęty w 2019 r.
Jakub Klimowicz
03.06.2024
Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny
Obecny limit powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej to 34 550 osób. Rząd planuje zwiększenie limitów powołań o 10 tys. osób. Według danych z 30 kwietnia, do służby tej powołano już ponad 16 800 ochotników, co stanowi 56 proc. wyznaczonego limitu. Dodatkowo, jak wskazano w informacji o projekcie, ponad 4400 żołnierzy przeszło w 2024 r. z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do zawodowej służby wojskowej.
kn/pap
02.06.2024
Wojsko
Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt ustawy o zdrowiu zwierząt, który dostosowuje polskie przepisy do prawa UE. Zgodnie z projektem, powiatowi lekarze weterynarii uzyskają szersze kompetencje do nakładania kar pieniężnych w drodze decyzji administracyjnej. Nowe schroniska dla zwierząt, przed przyjęciem pierwszego zwierzęcia, będą musiały wykazać, że spełniają określone dla tej działalności wymagania. 
Monika Pogroszewska
31.05.2024
Zgodnie z przepisami, sądy administracyjne nie są właściwe w sprawach wynikających z podległości służbowej między przełożonymi i podwładnymi. Niemniej powierzenie pełnienia obowiązków służbowych funkcjonariuszowi Straży Granicznej następuje w formie decyzji administracyjnej o charakterze uznaniowym, więc podlega kontroli sądowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
31.05.2024
Administracja publiczna Prawo pracy
Kompromis w sprawie koni wożących turystów do Morskiego Oka nie dotyka kwestii prawnych, które wchodzą tu w grę. A jest ich sporo, poczynając od tego, kto i w jaki sposób może ograniczyć transporty konne, jak duże obciążenie koni stanowi znęcanie się nad zwierzętami, a kończąc na kwestiach szkodliwości dla środowiska.
Regina Skibińska
30.05.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Organizacja procesji na Boże Ciało nie podlega takim samym procedurom, jak - dajmy na to - organizacja Marszu Niepodległości. Choć w istocie również jest to przemarsz ulicami miasta, to z władzami samorządowymi trasę procesji się jedynie uzgadnia, bo tego rodzaju uroczystości zwolnione są z wymogów ustawy - Prawo o zgromadzeniach.
Monika Sewastianowicz
30.05.2024
Administracja publiczna
Obszar obowiązywania zakazu został określony w wykazie, który załączono do projektu rozporządzenia. Obejmuje on 26 obrębów ewidencyjnych w powiecie hajnowskim, w województwie podlaskim oraz jeden obręb ewidencyjny w powiecie białostockim. Zakaz ma być wprowadzony od 4 czerwca na 90 dni - przewiduje projekt MSWiA, który w środę trafił do uzgodnień.
kn/pap
29.05.2024
Samorząd terytorialny Wojsko
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Na mocy ustawy język śląski stałby się drugim obok kaszubskiego językiem regionalnym w Polsce. Nowela trafi teraz do Sejmu, który może odrzucić prezydenckie weto większością trzech piątych głosów.
Grażyna J. Leśniak kn/pap
29.05.2024
Samorząd terytorialny
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektowanej regulacji, wielość postulatów likwidacji CBA, która jest proporcjonalna do wielości ujawnianych sygnałów co do nieprawidłowości w zakresie stosowania przez CBA metod i technik operacyjnych, wymusza podjęcie radykalnych kroków. Projekt zakłada likwidację CBA i powołanie w ramach policji Centralnego Biura Zwalczania Korupcji.
kn/pap
29.05.2024
Administracja publiczna