Projekt ustawy o zdrowiu zwierząt przewiduje wprowadzenie do polskiego porządku prawnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z 9 marca 2016 r. w sprawie chorób zwierząt. Rozporządzenie jest bezpośrednio stosowane w polskim porządku prawnym, jednak wymaga wprowadzenia na poziomie krajowym odpowiednich regulacji, określających kompetencje krajowych organów zaangażowanych w nadzór nad zdrowiem zwierząt.

Projekt zakłada, że powiatowy lekarz weterynarii, tak jak dotychczas, w razie podejrzenia lub stwierdzenia choroby zwierząt, będzie miał uprawnienie do wprowadzania określonych nakazów, zakazów lub ograniczeń. Ponadto powiatowi lekarze weterynarii uzyskają szersze kompetencje do nakładania kar pieniężnych w drodze decyzji administracyjnej.

Projekt zakłada też, że wymagania dla schronisk dla zwierząt będą określone w ustawie o ochronie zwierząt i w rozporządzeniu wydanym na jego podstawie. Nowe schroniska dla zwierząt, przed przyjęciem pierwszego zwierzęcia będą musiały wykazać, że spełniają określone dla tej działalności wymagania. Powiatowy lekarz weterynarii będzie zobowiązany do przeprowadzenia kontroli w ciągu 7 dni od dnia otrzymania od podmiotu prowadzącego schronisko wniosku o taką kontrolę. Spełnienie wymagań będzie potwierdzane przez powiatowego lekarza weterynarii w protokole z kontroli.

Podmiot prowadzący schronisko dla zwierząt będzie obowiązany do zapewnienia utrzymywanym w nim zwierzętom opieki, w tym opieki weterynaryjnej, i właściwych warunków bytowania. Zwierzętom w schroniskach trzeba będzie zapewnić możliwość swobodnego poruszania się, ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz stały dostęp do wody. Podmiot prowadzący schronisko dla zwierząt będzie obowiązany do:

  1. oznakowania utrzymywanych w nim psów i kotów;
  2. prowadzenia dokumentacji dotyczącej utrzymywanych w nim zwierząt.

Czytaj również: ​Rewolucyjne zmiany w prawach zwierząt - projekt w Sejmie