Autorzy regulacji zaznaczyli, że podstawowym założeniem proponowanych zmian jest likwidacja CBA i przeniesienie ciężaru walki z korupcją na inne wyspecjalizowane w tym zakresie instytucje. Zadania obecnie realizowane przez CBA zostaną przekazane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Policji. W ramach policji zostanie utworzone Centralne Biuro Zwalczania Korupcji.
- Reforma pozwoli przy tym ograniczyć liczbę polskich służb specjalnych wyposażonych w instrumenty umożliwiające ingerencję w prawa i swobody obywatelskie m.in. poprzez wykorzystywanie niejawnego oprogramowania inwigilacyjnego - napisano w uzasadnieniu.
Dziś CBA posiada ok. 1300 etatów funkcjonariuszy CBA i ok. 200 pracowników cywilnych. Z tej liczby 950 funkcjonariuszy i 200 pracowników cywilnych ma zostać przeniesionych do policji. Do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji trafi ponadto ok. 300 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych z innych jednostek policji. KAS uzyska około 150 etatów, a ABW - 200.
Z uzasadnienia projektu i oceny skutków regulacji wynika, że budżet CBA ma zostać rozdzielony proporcjonalnie do przejętych zadań i etatów – najwięcej pieniędzy – 73 proc. trafi do policji, 15,5 proc. do ABW, a 11,5 proc. do KAS.
Likwidacja CBA to realizacja umowy koalicyjnej, którą 10 listopada 2023 r. podpisali liderzy PO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy
Zgodnie z projektem biuro ma zostać zlikwidowane z dniem 1 kwietnia 2025 roku. Nawet jak ustawa przejdzie proces legislacyjny, nie wiadomo czy podpisze ją prezydent.
CBA powstało w 2006 roku. Biuro było przedmiotem wielu kontrowersji, zarzucano mu m.in. liczne prowokacje i wskazywano, że wiele jej działań było wymierzonych w polityków opozycyjnych.
Czytaj w LEX: Skutki procesowe dowodu uzyskanego w wyniku przekroczenia właściwości rzeczowej przez CBA >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.