Prawo.pl
Decyzja w sprawie potencjalnej nowelizacji budżetu na 2024 r. nie została jeszcze podjęta, ale jej prawdopodobieństwo istotnie wzrosło – powiedział 28 września br. minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rezerwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych w 2025 r. wzrośnie do prawie 3,2 mld zł. Zastrzegł, że na usuwanie skutków powodzi zostało zabezpieczone 2 mld zł, ale jak dodał - widzi potencjał do zwiększenia tej kwoty.
Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Finanse publiczne Powódź
Sejmowa komisja nadzwyczajna zebrała się w sobotę 28 września i poparła rządowy projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Wprowadzono poprawki m.in. przeciwdziałającą marnowaniu żywności oraz wprowadzającą zawieszenie prowadzenia czynności w postępowaniach podatkowych - w związku z sytuacją powodziową.
Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Prawo pracy Powódź

WSA: Barnaba został Mieczysławem, rodzice nadal niezadowoleni

Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego
Zmiany imienia małoletniego można dokonać wyłącznie z ważnych powodów. Nie może być nim jednak późniejszy brak poparcia dla złożonego wniosku. Jeżeli „ważny powód” istnieje, to zmiana jest konieczna, choćby rodzice nagle zmienili zdanie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Rodzice podkreślali, że co prawda wnioskowali o zmianę imienia, ale dopiero po jej otrzymaniu uzmysłowili sobie, że zmiana imienia dziecka była błędem.
Marek Sondej
28.09.2024
Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego
Kioski uliczne, pawilon, punkty gastronomiczne prawo budowlane traktuje jako obiekty tymczasowe. Formalności, jakie trzeba załatwić, zależą od tego, na jak długo mają być one postawione - na 180 dni czy dłużej. Zazwyczaj wystarczy zgłoszenie w starostwie, choć nie jest to reguła, czasami taki obiekt jest zwolniony z formalności.
Katarzyna Niemiec
28.09.2024
Budownictwo

Warsztaty terapii zajęciowej z terenów powodzi nie zostaną bez pomocy

Samorząd terytorialny Niepełnosprawność Powódź
Warsztaty terapii zajęciowej, które są obecnie zamknięte z powodu powodzi, mogą ubiegać się o wsparcie w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pomoc dla nich przewiduje także tzw. ustawa powodziowa, która jest procedowana w Sejmie. Na razie sprzątają i liczą straty, ale też pracownicy warsztatów pomagają swoim beneficjentom i monitorują ich sytuację. Na pomoc mogą też liczyć zakłady aktywności zawodowej, pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością i przedsiębiorcy z niepełnosprawnością.
Beata Dązbłaż
28.09.2024
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność Powódź
Kwota z polisy nieruchomości może nie wystarczyć na odbudowę domu, gdyż starsze i nieremontowane budynki ubezpieczyciele zgadzają się obejmować ochroną tylko według wartości rzeczywistej, czyli uwzględniającej amortyzację. Ubezpieczyciele podkreślają, że otrzymanie świadczenia od państwa nie ma wpływu na wysokość odszkodowania. Przynajmniej teoretycznie może jednak się zdarzyć, że osoby, które mają polisę, otrzymają od państwa mniejszą pomoc.
Regina Skibińska
28.09.2024
Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości

Jak postępować z odpadami na terenach popowodziowych?

Samorząd terytorialny Odpady Powódź
Informacje dotyczące klasyfikacji i postępowania z odpadami na terenach dotkniętych powodzią oraz decyzji i warunków dotyczących ich zbierania, magazynowania, przetwarzania lub transportu znajdują się w wytycznych Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie postępowania z odpadami z obszaru objętego stanem klęski żywiołowej.
Robert Horbaczewski
27.09.2024
Samorząd terytorialny Odpady Powódź
Młodzi pracownicy mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z już na etapie planowania swojej kariery zawodowej bardzo poważnie podchodzi do kwestii work-life balance.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2024
Szkoła i uczeń Prawo pracy Rynek pracy
W projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, nad którym pracuje Sejm, nie znalazły się zagadnienia związane z realizacją przez przedsiębiorców projektów dofinansowanych z funduszy europejskich – zauważa Konfederacja Lewiatan. Tymczasem w okresie pandemii istniały specjalne rozwiązania związane z realizacją projektów unijnych. Firmy zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia przejściowych przepisów.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.09.2024
Spółki Małe i średnie firmy Prawo europejskie Powódź
Do działań związanych z powodzią nie będzie się stosować prawa zamówień publicznych. To pozwoli skrócić czas zorganizowania usług czy robót budowlanych i przyspieszyć dokonanie niezbędnych zakupów. Konieczna będzie tylko informacja w Biuletynie Zamówień Publicznych. Część ekspertów zastanawia się, czy przepisy nie są jednak zbyt liberalne.
Zofia Jóźwiak
27.09.2024
Zamówienia publiczne Powódź
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz przygotowanego przez PiS poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze wsparciem finansowym dla poszkodowanych przez powódź. Oba projekty w czwartek zostały skierowane do komisji nadzwyczajnej.
mp/PAP
26.09.2024
Na terenach objętych powodzią istnieje potencjalnie zwiększone ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę. Eksperci w rekomendacjach wskazują jednak, że obecnie nie ma konieczności masowych szczepień ochronnych dla wszystkich osób przebywających na terenach dotkniętych powodzią. Początkowo rząd chciał zobowiązać do szczepień policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy biorą udział w usuwaniu skutków powodzi, ale wycofał się z tego.
Monika Stelmach Inga Stawicka Robert Horbaczewski
26.09.2024
Opieka zdrowotna Powódź
Jednak będzie 20 dni zwolnienia od pracy na usuwanie skutków powodzi dla poszkodowanych pracowników, choć w zmienionej formie. Rząd dziś złożył w Sejmie autopoprawkę do projektu. Zmienił w nim też przepis o urlopie na żądanie, którego - również w tym celu - będzie musiał udzielić pracodawca na żądanie pracowników, w ramach przysługującego im urlopu wypoczynkowego. Zdaniem prawników, proponowane rozwiązania będą oznaczały większy formalizm dla pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
26.09.2024
Prawo pracy BHP Powódź
Ostateczny kształt przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producenta to wciąż niewiadoma. Samorządy chcą, by powołano publicznego administratora, który odpowiadałby za redystrybucję pieniędzy do gmin. Firmy natomiast wolałyby współpracować z organizacjami odzysku, które następnie rozliczałyby się z gminami i sortowniami.
Zofia Jóźwiak
26.09.2024
Samorząd terytorialny Odpady
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej zapowiedział, że w porozumieniu z właściwym ministrem i innymi samorządami przygotuje projekt ustawy dotyczący fotoradarów, tak aby zarządzające całą siatką dróg i ulic miasta miały prawo montować je samodzielnie. Ministerstwo Infrastruktury: fotoradary powinny pozostać w gestii instytucji państwa.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Samorząd terytorialny
W środę na posiedzeniu plenarnym Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Nowelizacja jest uzupełnieniem nowego Regulaminu Sejmu w sprawie przeprowadzania konsultacji społecznych. Poprawki mniejszości - m.in. dotyczące kierowania projektów poselskich do konsultacji społecznych - zostały odrzucone.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Administracja publiczna
Spółka Autostrada Wielkopolska wprowadziła zwolnienie z opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 Świecko – Konin. Zwolnienie ma zastosowanie do pojazdów wiozących pomoc humanitarną na tereny dotknięte klęską powodzi. Rozwiązanie we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury działa od środy, 25 września.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Powódź
Licencje na taksówkę oraz samochody służące do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą będą dłużej ważne na terenach objętych powodzią. Taką zmianę zawiera projekt noweli ustawy powodziowej, która w środę rano, 29 września, trafiła do Sejmu.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.09.2024
Drogi Powódź
Aby zapewnić bezpieczeństwo i dostęp do świadczeń zdrowotnych pacjentom z terenów dotkniętych skutkami powodzi, projekt specustawy powodziowej przewiduje liczne uproszczenia związane z udzielaniem pomocy medycznej. Przede wszystkim, stworzone mają zostać tymczasowe rozwiązania (np. szpitale polowe), dzięki którym pacjenci uzyskają niezbędną pomoc. Prezes NFZ będzie mógł też wykorzystać uproszczony tryb podpisania umowy z przychodnią.
Inga Stawicka
25.09.2024
Opieka zdrowotna Powódź
W środę, 25 września 2024 roku, wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Przepisy opublikowane w Dzienniku Ustaw 24 czerwca implementują do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Na ich podstawie tysiące firm i jednostek publicznych muszą przygotować kanały zgłoszeń naruszeń prawa i opracować nowe procedury.
Agnieszka Matłacz Grażyna J. Leśniak
25.09.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
W czasie klęski żywiołowej Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe może, na wniosek wojewody i po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw środowiska, m.in. nieodpłatnie przekazać drewno do usuwania skutków powodzi - zakłada projekt specustawy powodziowej, którą we wtorek przyjął rząd.
Robert Horbaczewski
25.09.2024
Środowisko Administracja publiczna Powódź
W przypadku prowadzenia komunikacji drogą elektroniczną (poczta e-mail), administrator jest zobowiązany do realizacji obowiązku informacyjnego, ponieważ jego pracownicy komunikując się z przyporządkowanych im skrzynek poczty elektronicznej pozyskują dane osobowe nadawców lub odbiorców korespondencji e-mail. Zazwyczaj administratorzy korzystają z informowania warstwowego – wyjaśnia ekspert z programu LEX Ochrona Danych Osobowych.
Joanna Łukaszyk
25.09.2024
Prawo pracy RODO

Pracodawca sprawdzi ważność orzeczenia o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Prawo pracy Niepełnosprawność
Pracodawca będzie mógł w elektronicznym systemie sprawdzić, czy jego pracownik ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności i czy może dalej pobierać dofinansowanie do jego zatrudnienia z PFRON. To jedna ze zmian zaplanowana przez resort rodziny w kolejnej, w krótkim czasie, nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Natomiast zespoły orzecznicze będą miały trzy miesiące na wydanie orzeczenia, a nie jak dotychczas - miesiąc.
Beata Dązbłaż
25.09.2024
Samorząd terytorialny Prawo pracy Niepełnosprawność

Wody Polskie – eksperyment, który się nie udał

Środowisko Administracja publiczna Spółki
W 2018 r. ówczesny rząd z fanfarami ogłosił utworzenie nowej osoby prawnej pod dumną nazwą Wody Polskie, które przejęły Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, działający wcześniej jako organ administracji. Dziś, w odpowiedzi na zarzuty dotyczące działania Wód Polskich w czasie powodzi, ich prezes tłumaczy, że „firma została ograbiona przez polityków ze środków”. Czy rzeczywiście organy, takie jak zarząd gospodarki wodnej, powinny być przekształcane w odrębne osoby prawne - pisze prof. Marcin Dziurda.
Marcin Dziurda
25.09.2024
Środowisko Administracja publiczna Spółki

Będzie zasiłek losowy, dodatkowe zasiłki opiekuńcze i udogodnienia pracownicze

Środowisko Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Kredyty Powódź
Zasiłek losowy przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowe zasiłki opiekuńcze, a także udogodnienia pracownicze - to tylko niektóre rozwiązania, jakie przyjął rząd w spec-ustawie. Projekt przepisów zostanie poddany sejmowej debacie w czwartek, 26 września.
Grażyna J. Leśniak
24.09.2024
Środowisko Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Kredyty Powódź
Wniosek o zasiłek powodziowy składa się do organu gminu (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta).
Prawo.pl
24.09.2024
Powódź

Jak gmina powinna zakwalifikować zakup osuszaczy dla powiatu?

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Powódź
Wydatek na zakup osuszaczy kwalifikuje się do ujęcia jako zakup związany z utrzymaniem i funkcjonowaniem jednostek. Innych specjalnych podziałek rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych nie przewiduje - wyjaśnia Marcin Nagórek, ekspert z LEX.
Marcin Nagórek
24.09.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Powódź
Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 2138) wnoszę o udzielenie: wsparcia/promesy/pożyczki na spłatę zadłużenia w związku z udzielonym kredytem mieszkaniowym na podstawie umowy kredytu mieszkaniowego nr…
Prawo.pl
24.09.2024
Powódź
Strażacy OSP uczestniczyli w akcji ratunkowej podczas powodzi. W tej sytuacji korzystali ze zwolnienia z pracy, ale bez prawa do wynagrodzenia. Gmina wypłaca ekwiwalent strażakom OSP za udział w akcjach ratowniczych, a co z utraconym wynagrodzeniem za pracę? Czy mogą wystąpić do gminy o wypłatę utraconego wynagrodzenia, czy rekompensatą jest tylko ekwiwalent wypłacany za udział w akcjach na podstawie uchwały Rady Gminy?
Dariusz Kała
24.09.2024
Powódź
Którą pojemność zbiornika retencyjnego, tj. pojemność całkowitą czy pojemność użytkową, należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu stopnia zapewnienia retencji?
Lucyna Osuch - Chacińska
24.09.2024
Powódź