Rządowy projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi przedstawił szef MSWiA Tomasz Siemoniak, ale podkreślił, że projekt jest owocem pracy wszystkich resortów, dotyczy bardzo różnych dziedzin życia.

W projekcie znalazły się rozwiązania dotyczące m.in. przyznania nowej formy wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowych zasiłków opiekuńczych, udogodnień pracowniczych, wsparcia kredytobiorców, skrócenia procedur w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi, czy związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

- To są szybkie rozwiązania, to jest to, czego potrzeba na ten moment; narzędzia, których administracja rządowa, samorządowa potrzebuje - podkreślił Siemoniak i zapowiedział kolejne rozwiązania prawne, które wynikają z wniosków wyciągniętych ze zdarzeń powodziowych. - Pracujemy nad programem Odbudowa Plus, to znaczy nad tymi wszystkimi działaniami, które będą prowadziły do szybkiej odbudowy tego, co zostało zniszczone w wyniku powodzi ostatnich tygodni - powiedział.

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk poinformował, że rząd chce przeznaczyć 1 mld zł na pomoc dla firm na terenach powodziowych, realizowaną przez ZUS. Jednorazowe świadczenie dla przedsiębiorców zostało wpisane do projektu w ramach autopoprawki. Krzysztof Paszyk powiedział, że jest ono odpowiedzią na bardzo ważny postulat przedsiębiorców z terenów dotkniętych powodzią.

W imieniu PiS projekt ustawy tego klubu prezentował poseł Andrzej Śliwka. Znalazła się w nim m.in. propozycja pomocy doraźnej w wysokości nieprzekraczającej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia, pokrycia szkód wyrządzonych przez powódź w budynkach mieszkalnych i do 20 dni płatnego z budżetu państwa urlopu dla poszkodowanych pracowników. Regulacja zakłada też wprowadzenie mechanizmu doraźnego wsparcia finansowego, dzięki któremu poszkodowani w 24 godziny od złożenia wniosku, mogliby otrzymać bezzwrotnie równowartość trzech przeciętnych wynagrodzeń (obecnie ponad 24 tys. zł, przy przeciętnym wynagrodzeniu 8 tys. 100 zł).

Sejm zdecydował o skierowaniu obu projektów do komisji nadzwyczajnej. Ta zacznie prace merytoryczne nad projektami w piątek. Sprawozdanie komisji zaplanowane jest na wtorek 1 października. 

Czytaj również: MF wydłuży terminy dotyczące kas fiskalnych dla firm poszkodowanych w powodzi