Realizacja obowiązku szkolnego w ośrodkach opieki psychiatrycznej złagodzona

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały dziennym ośrodkom opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień zorganizowanie szkoły na swoim terenie. Nie każde centrum zdrowia psychicznego ma jednak taką możliwość. Zgodnie z nowymi przepisami rozporządzenia, w przypadku oddziałów dziennych funkcjonujących bez szkół, pacjent – uczeń może realizować obowiązek szkolny w innym miejscu, np. w szkole publicznej, do której regularnie uczęszcza, albo w formie edukacji domowej.

20.08.2024

We wtorek do poprawkowej matury przystąpi 24 tys. maturzystów

Szkoła i uczeń

Rozpoczęły się poprawkowe egzaminy maturalne. Maturzyści, którzy w maju nie zdali jednego obowiązkowego egzaminu, mają prawo do poprawki w sierpniu. We wtorek będą zdawać egzaminy pisemne, a w środę - ustne. Wyniki poznają 10 września. Maturzyści, którzy nie zdali więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, mogą poprawić wyniki dopiero za rok. 

20.08.2024

Egzamin poprawkowy - ostatnie chwile na przygotowanie

Szkoła i uczeń

Uczeń, który otrzymał negatywną ocenę na koniec roku, może zdawać egzamin poprawkowy. Ten organizowany jest pod koniec wakacji, a komisję do jego przeprowadzenia wyłania dyrektor szkoły. Resort edukacji w tym właśnie upatruje szansy dla zdającego - jeżeli jego nauczyciel się pomylił, ma możliwość udowodnić to przed niezależną komisją.

09.08.2024

Egzaminator-weryfikator z lepszym wynagrodzeniem za zasiadanie w komisji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

MEN chce rozwiązać problem błędów przy sprawdzaniu egzaminów, bo te były karygodne. W zeszłym roku jedna z maturzystek oblała egzamin, a po ponownym sprawdzeniu okazało się, że napisała go na 72 proc. Aby temu zapobiec, do przepisów zostaną wprowadzone nowe rozwiązania dotyczące wyłaniania i wynagradzania weryfikatorów, którzy będą odpowiadać za wyłapywanie błędów popełnionych przez egzaminatorów sprawdzających pracę ucznia po raz pierwszy.

01.08.2024

Rząd szykuje zmiany w ustawie o systemie oświaty - m.in. w egzaminach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw. Dokument przewiduje m.in. wprowadzenie zmian dotyczących przede wszystkim przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: egzaminu maturalnego oraz egzaminu zawodowego. Proponuje się wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych.

29.07.2024

MEN będzie kontynuować program "Edukacja z wojskiem"

Szkoła i uczeń

Program "Edukacja z wojskiem" jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Pilotaż, do którego zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, przeprowadzono od 6 maja do 20 czerwca - teraz minister edukacji zapowiada, że program będzie kontynuowany. Podkreśla, że wychowanie patriotyczne to jeden z kierunków oświatowych państwa.

25.07.2024

Zatrudnianie psychologów już bez taryfy ulgowej - od września nowe wymogi

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Szkoły muszą zwiększyć liczbę zatrudnianych psychologów. Choć nowela weszła w życie w 2022 roku, do tej pory obowiązywały przepisy przejściowe, przewidujące łagodniejsze wymogi w tej materii. W przyszłym roku szkolnym na jednego ucznia w szkołach ma przypadać większa liczba specjalistów, co bywa problematyczne ze względu na ich dostępność.

24.07.2024

Potrzebujemy rzetelnej edukacji zdrowotnej - wreszcie jest na nią szansa

Szkoła i uczeń Zawody medyczne

Pacjenci nie znają podstawowych różnic między poszczególnymi rodzajami placówek medycznych i nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc. Często trafiają na oddział ratunkowy, gdzie czekają w długiej kolejce, bo lekarze nie są w stanie przyjąć tylu osób, ile zazwyczaj zgłasza się do szpitala. Wiedza o systemie ma być jednym z elementów nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej, która będzie nauczana w szkołach od 2025 roku. Podstawa programowa ma być wkrótce konsultowana.

22.07.2024

O indywidualnych zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych przesądza treść orzeczenia

Szkoła i uczeń

Zajęcia organizuje się dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydane przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych. To orzeczenie decyduje, czy zajęcia będą zespołowe, czy indywidualne.

22.07.2024

Koniec papierowych legitymacji szkolnych - miasta prawie gotowe

Szkoła i uczeń

Od 13 lipca 2024 r. szkoły będą mogły wydawać uczniom legitymacje szkolne tylko w formie plastikowej karty. Rzeczywisty sprawdzian gotowości jednak przypadnie na wrzesień. Samorządy zapewniają, że pierwszoklasiści dostaną dokumenty na czas. Wydane do tej pory papierowe dokumenty zachowują ważność do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole.

21.07.2024

Środki higieny menstruacyjnej w szkołach, ale nie w szpitalach i przychodniach

Pacjent Szkoła i uczeń

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że Polska jest krajem z dużym problemem ubóstwa menstruacyjnego. Środków higieny osobistej nie ma nawet w szpitalach i przychodniach. Chaos prawny powoduje, że nie wiadomo, jaki obowiązek pod tym względem mają jednostki ochrony zdrowia. RPO prosi o ujednolicenie przepisów. Zmiany zapowiada na razie tylko Ministerstwo Edukacji Narodowej.

18.07.2024

Kuratoria przyjrzą się wynikom matur w Szkole w Chmurze

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów - zapowiedziała szefowa MEN. Szkoła w Chmurze to niepubliczna, bezpłatna szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące, której wszyscy uczniowie uczą się w ramach edukacji domowej. Prowadzi ona platformę edukacyjną umożliwiającą uczniom konsultacje z nauczycielami czy dodatkowe warsztaty kompetencji online.

18.07.2024

Odwołanie od matury - warto szybko zgłosić chęć przejrzenia pracy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Maturzysta może się odwołać od wyniku egzaminu. Musi najpierw zgłosić chęć obejrzenia pracy, co warto zrobić, jak najszybciej, bo im więcej chętnych, tym dłuższa kolejka. O wgląd do pracy lepiej wystąpić od razu, zwłaszcza że decyduje kolejność zgłoszeń. Procedura nie jest szczególnie sformalizowana - wniosek do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej można wysłać mailem.

11.07.2024

MEN: Będzie pilotaż wyposażenia szkół w środki higieny menstruacyjnej dla dziewcząt

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji chce ustanowić w nowym roku szkolnym 2024/2025 program dotyczący pilotażu wyposażenia szkół i placówek w podpaski dla dziewcząt. Program będzie wspierał działania samorządów i innych organów prowadzących szkoły i placówki. To drugi krok zmian w zakresie higieny po tym, jak od września w każdej łazience szkolnej mają zostać zapewnione: mydło do rąk, papierowe ręczniki lub suszarki do rąk i papier toaletowy.

08.07.2024

Od września w szkole podstawowej obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Każdy może uratować komuś życie, nawet kilkulatek. Dlatego od września najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej będą poznawać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Każda szkoła ma otrzymać materiały edukacyjne w postaci kolorowych książeczek oraz fantomów do nauki udzielania takiej pomocy.

03.07.2024

Wystartowało 5 konkursów na dofinasowanie kompetencji cyfrowych

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

Pięć konkursów na dofinansowanie szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe nauczycieli, urzędników i obywateli ogłosiło Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska. Łączna pula środków to ponad 390 mln zł. Programy współfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Nabory trwają do 14 sierpnia 2024 r.

02.07.2024

Dziecko z Ukrainy może uczyć się u siebie, ale bez świadczenia w Polsce

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dzieci z Ukrainy nie muszą i nie będą musiały uczęszczać do polskiej szkoły - mogą uczyć się zdalnie u siebie. Ale o ile dotychczas było to polskim władzom obojętne, to teraz się zmienia - tylko pobieranie nauki w polskiej szkole umożliwi rodzicom otrzymanie świadczeń na dziecko. Wiąże się to z faktem, że dotychczas nawet MEN nie bardzo miał pomysł na sprawdzenie, czy dziecko faktycznie się uczy.

02.07.2024

Dla nauczyciela czekoladki, a nie weekend w SPA

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Pralka, bon do SPA, galerii handlowej lub obraz za dwa tysiące złotych nie są trafionymi prezentami dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego. Zarówno wręczanie takiej gratyfikacji, jak i jej przyjmowanie, może zostać uznane za przestępstwo. Karniści zgodnie twierdzą, że aby uniknąć ryzyka, lepiej ograniczyć się do kwiatów lub bombonierki.

21.06.2024

Nauczyciel na wycieczce powinien dostać wynagrodzenie za nadgodziny

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nie wszyscy nauczyciele dostają wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe w czasie, gdy opiekują się klasą podczas wycieczki szkolnej - to problem, z którym od lat nie radzą sobie kolejne ekipy rządzące. Zajęła się nim również ta obecna, choć na razie - mimo nacisków Związku Nauczycielstwa Polskiego - żadnych ustaleń nie poczyniono. A sprawa jest pilna.

21.06.2024

Obniżki cen za czerwony pasek szkodliwe dla dzieci i wątpliwe prawnie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw dziecka interweniuje w sprawie promocji, które zakładają rabat za czerwony pasek na świadectwie. Według rzeczniczki takie akcje naruszają prawa konsumenckie i nie sprzyjają realizacji postanowień Konwencji o prawach dziecka oraz Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Biuro apeluje do przedsiębiorców i przedstawicieli sieci handlowych, by nie składali podobnych ofert.

20.06.2024
Prawo.pl