SA: Choć dziecko nie było w niedostatku, rodzic odpowiada za narażenie go na taki stan

Prawo rodzinne

Matka dziewczynki nie pracowała i nie mogła we własnym zakresie utrzymać dziecka, którego nie alimentował jego ojciec. Gdyby nie pomoc społeczna, to dziecko nie miałoby zapewnionych podstawowych potrzeb. Jego ojciec ponosi więc odpowiedzialność karną - orzekł SA we Wrocławiu. Wyrok komentuje adwokat Marcin Podsiadło z Zamościa.

08.06.2019

SN: Rajdowiec z sopockiego molo może być leczony poza szpitalem

Prawo karne Opieka zdrowotna

Zatrzymanie sprawcy wypadku w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym nie może być namiastką kary - orzekł Sąd Najwyższy. Jeśli stwierdzono niepoczytalność w chwili popełnienia czynu, to należy oskarżonego leczyć, a po zastosowaniu terapii ocenić, czy zachodzi ryzyko popełnienia przez niego kolejnego przestępstwa - dodał sąd

05.06.2019

SA: Kto „czyści” cudze konto bankowe, ten jest bezpodstawnie wzbogacony

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Skoro córka pozyskała z lokaty matki pieniądze, to musi je zwrócić. Powódka nie chciała bowiem przekazać córce swoich oszczędności w formie darowizny. Gdy dowiedziała się ona, że zgromadzone środki zostały wypłacone, była wzburzona. Wola obdarowania musi być zaś wyrażona jednoznacznie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

25.05.2019

Dziecko dziedziczyło długi po ojcu - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną RPO

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Adoptowane dziecko nie dziedziczy po biologicznych rodzicach, jeśli w chwili tzw. otwarcia spadku - czyli śmierci spadkodawcy - orzeczenie o adopcji było już prawomocne. Przez błąd jednego sądu drugi orzekł, że dziecko dziedziczy także długi. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

23.05.2019

SA: Kościół odmówił powódce remontu grobu, więc mógł zostać pozwany

Administracja publiczna

Powódka nie była spokrewniona ani spowinowacona z dysponentem grobu. Został tam natomiast pochowany jej ojciec i jego partnerka, z którymi powódka miała bliskie relacje. Powódka mogła zatem żądać uznania jej praw do grobu w procesie przeciwko diecezji kościelnej zarządzającej cmentarzem - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

23.05.2019

Strasburg: Komisja od "afery Rywina" mogła wymienić b. prezesa TVP

Prawo cywilne

Europejski Trybunał Praw Człowieka decyzją z 23 kwietnia 2019 r. uznał niedopuszczalność skargi byłego prezesa zarządu TVP Roberta Kwiatkowskiego w związku z rzekomym naruszeniem jego dóbr osobistych w sprawozdaniu sejmowej komisji śledczej w "sprawie Rywina".

20.05.2019

Strasburg: Państwo i Kościół odpowiadają za czyny księdza-pedofila

Prawo cywilne Szkoła i uczeń

Bez autorytetu, jakim ciszy się Kościół, wieloletnie ukrywanie pedofilii nie byłoby możliwe. Zwolnienie tej instytucji z odpowiedzialności cywilnej względem ofiar byłoby więc głęboko nieetyczne i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

17.05.2019

Trybunał Stanu: Sprawa Wąsacza do umorzenia, bo się przedawniła

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prawo obywatela do sądu i rozpatrzenie sprawy w rozsądnym terminie było decydujące w uznaniu, że delikt konstytucyjny przedawnia się po 10 latach od złożenia wniosku o ukaranie polityka - orzekł Trybunał Stanu, 15 maja br. rozpatrując sprawę byłego ministra skarbu Emila Wąsacza.

15.05.2019

SA: Sutanna i koloratka nie przesądzą o odpowiedzialności całego kościoła

Prawo karne

Nie ma znaczenia, że ksiądz dopuścił się molestowania seksualnego poza posługą kapłańską. Obowiązki kapłana nie są ograniczone miejscem i czasem – dlatego musi on przeprosić pokrzywdzonego jako osoba duchowna – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie. Nie oznacza to jednak, że archidiecezja odpowiada za czyny księdza, skoro o nich nie wiedziała.

14.05.2019

Ukarany przez pomyłkę kierowca jednak dostanie odszkodowanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Starosta odebrał kierowcy prawo jazdy bo sąd skazał go za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Była to pomyłka, więc sąd przyznał kierowcy odszkodowanie, co zaskarżyła Prokuratoria Generalna. Jednak sąd apelacyjny oddalił tę apelację uznając, że tę pomyłkę organy ścigania powinny od razu wykryć i naprawić jej skutki. 

08.05.2019

Strasburg: Uczucia religijne pod ochroną, ale wolność słowa też

Prawo karne

Wolność wyznania i sumienia jest jednym z praw podstawowych i jako taka jest chroniona w art. 9 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Nie można jej jednak utożsamiać z ochroną uczuć religijnych osoby wierzącej przed subiektywnie i arbitralnie pojmowaną obrazą - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

08.05.2019

WSA: Pasierb może żądać zasiłku opiekuńczego za opiekę nad ojczymem

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Nie było podstaw do odmowy przyznania zasiłku opiekuńczego dla wnioskodawcy, który opiekował się ciężko chorym ojczymem. To, że niepełnosprawny mężczyzna ma też syna, nie oznacza, iż jego pasierb nie jest osobą obowiązaną do alimentowania go. I dziecko i pasierb są spokrewnieni i spowinowaceni w tym samym stopniu – orzekł WSA w Białymstoku.

04.05.2019

SA: Uzależnienie od alkoholu kredytobiorcy nie wpłynęło na ważność umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Pozwany jako dziecko miał problemy z nauką. Od wielu lat nadużywa alkoholu. Jest osobą o obniżonej dojrzałości życiowej. Nie oznacza to jednak, że zawierał z bankiem umowy kredytowe w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Orzeczenie to komentuje adwokat, mediator Karolina Wrąbel.

27.04.2019

SN: Błędne zatarcia skazania uchylających się od płacenia alimentów

Prawo karne Prawo rodzinne

Zatarcie skazania nie następuje, gdy czyn nadal podlega karze - orzekł Sąd Najwyższy uchylając serię nietrafnych wyroków Sądu Okręgowego w Krakowie w sprawie uchylania się od niepłacenia alimentów. Po zmianie kodeksu karnego w maju 2017 r. wyroki zapadłe w tych sprawach nadal są przestępstwami.

24.04.2019

Strasburg: Przepadek domu żony za oszustwa męża naruszył prawo do poszanowania mienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zasądzenie przez sąd karny przepadku domu należącego do żony w związku ze skazaniem męża za poważne oszustwa stanowiło naruszenie prawa do poszanowania mienia zainteresowanej. Zdaniem ETPC sądy krajowe nie zbadały, w jakim stopniu była to jej osobista własność.

23.04.2019

WSA: Wolność wyrażania poglądów czasem pozwala na blokowanie drogi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Organizacja protestu czy pikiety nie może być uzależniona od uprzedniej zgody zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego, skoro Prawo o zgromadzeniach wymaga jedynie zgłoszenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił karę nałożoną na organizatora zgromadzenia.

20.04.2019