SN: Firma może pozwać byłego pracownika za przejęcie klientów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nawet po upływie okresu obowiązywania zakazu konkurencji pracodawca może wnieść pozew przeciwko byłemu pracownikowi, który pozyskał, ujawnił i wykorzystał tajemnice przedsiębiorstwa - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie prokurenta firmy marketingowej, który opuścił ją wraz z bazą klientów.

27.09.2019

UOKiK i KNF: Uwaga na inwestycje w apart- i condohotele

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Brak rachunków powierniczych zabezpieczających pieniądze konsumentów oraz wątpliwości co do rzetelności obietnic wysokich zysków i ryzyka towarzyszącego przedsięwzięciom, to czynniki związane z inwestowaniem w pokoje w apart- i condohotelach. Ostrzegają przed tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Komisja Nadzoru Finansowego.

26.09.2019

Przedsiębiorca nie może być z góry pozbawiany praw konsumenckich

Prawo cywilne Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Utarła się praktyka, że jeśli ktoś bierze fakturę na firmę, to automatycznie jest pozbawiony ochrony konsumenckiej. Nikt nie weryfikował, czy zakup jest związany z charakterem prowadzonej działalności. Za sprawą nowelizacji Kodeksu cywilnego to się zmieni, z korzyścią dla prowadzących działalność jednoosobową - mówi Wojciech Paluch

26.09.2019

Neckermann upada - mazowiecki marszałek ma do sprowadzenia ponad 3,5 tys. turystów

Prawo cywilne Rynek i konsument Administracja publiczna

W środę 25 września, w godzinach porannych biuro podróży Neckermann Polska złożyło w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności. To konsekwencja wcześniejszego bankructwa wielkiego brytyjskiego biura podróży Thomas Cook, którego spółką zależną jest Neckermann.

25.09.2019

UOKiK sprawdza rabaty wymuszane przez Biedronkę na dostawcach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dostawcy Biedronki zmuszani są do udzielania tej sieci specjalnych rabatów, ale nie znają ich wysokości i są o tym informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest to nadużywanie pozycji silniejszego w relacjach handlowych.

25.09.2019

Zespół ekspertów wesprze RPO w sprawach konsumenckich

Prawo cywilne Rynek i konsument

Wznawianie postępowań sądowych po wyrokach TSUE, dostosowanie cywilnych postępowań uproszonych do standardów europejskich, problem tzw. hipoteki odwróconej, a także oczekiwany wyrok TSUE w sprawie frankowej - takimi m.in. sprawami zajmować się będzie Forum Konsumenckie przy rzeczniku praw obywatelskich.

18.09.2019

Firma ukarana za zbieranie danych pod pozorem oferowania kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse RODO

"Trzy szybkie kroki do gotówki" – obiecuje firma GELDOR z Rybnika. Jednak osoby wchodzące na jej strony internetowe nie mogą liczyć na pieniądze, ponieważ ta firma, wbrew hasłom reklamowym, nie udziela pożyczek, a zbiera tylko ich dane osobowe i pobiera bezzwrotne opłaty. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył za to na firmę prawie 45 tys. zł kary.

18.09.2019

UOKiK może już walczyć z geoblokowaniem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainterweniuje, gdy geoblokowanie naruszy zbiorowe interesy konsumentów albo zasady konkurencji. Polski sklep, który złamie zakaz, może narazić się na karę w wysokości do 10 proc. obrotów. Prawnicy uważają jednak, że interwencje z urzędu będą dotyczyć najbardziej oczywistych naruszeń, dotyczących dużej grupy klientów zagranicznych.

17.09.2019

Od soboty więcej zabezpieczeń przy e-płatnościach

Rynek i konsument Domowe finanse Nowe technologie

W sobotę 14 września zaczyna obowiązywać unijna dyrektywa PSD2, która wprowadza m.in. procedurę silnego uwierzytelnienia, dla zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów i lepszej ochrony ich przed nadużyciami finansowymi w obrocie bezgotówkowym. Banki wprowadzają w związku z tym zmiany w logowaniu się do kont i częściej będą wymagać kodu PIN przy płatnościach kartą.

14.09.2019

TSUE: Kto spłaca wcześniej kredyt, odzyskuje część wszystkich kosztów

Rynek i konsument Prawo europejskie

Bank po wcześniejszej spłacie kredytu musi oddać klientowi wszystkie koszty, a nie tylko te zależne od czasu obowiązywania umowy. Klient odzyska więc część prowizji za udzielenie kredytu. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie. Problem w tym, że przepisy w innych krajach dopuszczają jedynie proporcjonalny zwrot odsetek.

12.09.2019

Oszuści mogą skorzystać z podnoszenia standardów ochrony w bankach

Prawo karne Rynek i konsument Finanse

Od przyszłej soboty obowiązywać będą wyższe wymogi co do ochrony klientów banków. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega, że wprowadzanie tych nowych zasad może być wykorzystane do kradzieży tożsamości lub kradzieży środków finansowych.

06.09.2019

UOKiK ostrzega przed piramidami finansowymi

Rynek i konsument Finanse

Cztery zagraniczne firmy - Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin – podejrzewane są przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że są piramidami finansowymi. Postawiony im zarzut dotyczy tego, że mogą zarabiać na tym, że ktoś namówi inne osoby do uczestnictwa.

04.09.2019

Za odwołany samolot przysługuje tylko ryczałt

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Za opóźnienie bądź anulowanie lotu można uzyskać jedynie precyzyjnie określone odszkodowanie, ale z powodu utraconego urlopu bądź konieczności przeorganizowania sobie grafiku zawodowego nie przysługuje już żadne dodatkowe zadośćuczynienie. Tak uznał gdański sąd w sporze polskiej lekarki z Lufthansą.

04.09.2019

NSA: Po wygaśnięciu zobowiązania, informacja o wpisie na listę BIK wymaga zgody klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument RODO

Rzut z ekranu aplikacji bankowej nie pozwala na bezsporne przyjęcie, że powiadomienie o przetwarzaniu danych stanowiących tajemnicę bankową było rzeczywiście wysłane do klientki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, przyznając rację inspektorowi ochrony danych osobowych. Po spłacie kredytu bank musi powiadomić o zamiarze przetwarzania danych - dodał.

03.09.2019

Milionowa kara za wmawianie seniorom chorób, by kupili drogi pakiet medyczny

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Firma Centrum Medyczne św. Franciszka ukarana została przez UOKiK karą w wysokości 1,1 mln zł za zapraszanie seniorów na badania i potem bezpodstawne straszenie ich złym stanem zdrowia po to, żeby kupili drogie pakiety medyczne. Kara nałożona została za naruszanie interesów konsumentów i niedozwolone postanowienia w umowach.

02.09.2019

Prof. Jakubowska-Branicka: "Chwilówki" mają ciemne i... jasne strony

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

Debata wokół firm pożyczkowych nie uwzględnia potrzeb osób, które potrzebują chwilówek by przeżyć. Zdolności kredytowej nie posiada, szacunkowo, między 2,5 a 3 mln ludzi w Polsce. To osoby, które są wykluczone finansowo. Firmy pożyczkowe i SKOK-i to dla nich jedyne źródła legalnych pożyczek - ocenia prof. dr hab. Iwona Jakubowska-Branicka

24.08.2019

UOKiK na tropie zmowy cenowej na rynku kosmetyków

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukał biura spółki Nesperta, producenta i sprzedawcy lakierów do paznokci marki SEMILAC. Powodem akcji jest podejrzenie dotyczące udziału tej firmy w zmowie cenowej. Nie ujawniono na razie, jaki ma charakter i z kim jest to zmowa.

23.08.2019

Ustawa o zakazie geoblokowania może wejść w życie

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych w sprawie nieuzasadnionego blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji klientów ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym - to cel ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.

19.08.2019

TSUE: Pasażer bez odszkodowania za opóźnienie lotu przez paliwo na pasie startowym

Prawo cywilne Rynek i konsument

Przewoźnik nie musi wypłacać odszkodowania, jeżeli wykaże zaistnienie nadzwyczajnej okoliczności, której nie mógł uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że taką sytuacją jest obecność paliwa na pasie startowym, ale pod warunkiem, że nie pochodzi ono z samolotu przewoźnika obsługującego opóźniony lot.

19.08.2019