Więźniowie powinni mieć zapewniony dostęp do medycznej tranzycji

Prawo karne

Osoby transpłciowe powinny być umieszczane w jednostkach odpowiadających płci, z którą się identyfikują – podkreśla Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom, Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu, który wydał konkretne wytyczne dotyczące zasad umieszczania osób transpłciowych w miejscach pozbawienia wolności.

18.05.2024

SN: Gwałt w małżeństwie to też wymuszony seks dla „świętego spokoju”

Prawo karne

Jeżeli w sprawie ustalono niekonsensualny charakter stosunków seksualnych i podejmowanie się ich wbrew woli, ale dla „świętego spokoju” w związku z nagabywaniem, to mamy do czynienia z realizacją znamion przestępstwa zgwałcenia. Brak akceptacji ofiary może być wnioskowany także z innych okoliczności relacji ze sprawcą, czy wcześniejszych zachowań – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w sprawie gwałtu w małżeństwie i wieloletniego znęcania się nad żoną.

18.05.2024

Sędziowie, którzy nie przeszli testu niezawisłości nazywają się X.Y.

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już 27 sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych orzekających w sprawach karnych nie spełniło wymogów niezawisłości. Zostali negatywnie zweryfikowani przez Sąd Najwyższy. Ich orzeczenia uznano za nieważne. Pozytywnie test przeszło 12 sędziów. Jednak nie ma szans, aby strony i kierownictwo sądów poznało ich nazwiska, gdyż akta spraw są anonimizowane, choć na wokandach i portalach internetowych są widoczne.

18.05.2024

SN: Notariusz nie zostanie ukarana za niepoinformowanie o sprzedaży ziemi

Prawo karne Prawnicy

Notariusz z sześcioletnim stażem nie dopełniła swoich obowiązków, ale postępowanie dyscyplinarne wobec niej zostało umorzone. Problem wynikał z rocznego opóźnienia - nie zawiadomienia ministra spraw wewnętrznych o sporządzeniu aktu notarialnego sprzedaży ziemi cudzoziemcowi. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uznał, że wbrew twierdzeniom ministra sprawiedliwości, nie doszło do rażącego naruszenia prawa procesowego.

17.05.2024

Proces cywilny, proces karny, a może jednolity proces sądowy? - konferencja na WPiA

Prawo karne Prawo cywilne

W piątek, 17 maja, odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. “Proces cywilny? Proces karny? A może jednolity proces sądowy?” organizowana przez Koło Naukowe Prawa Procesowego WPiA UW. Uczestnicy dyskutować będą m.in. o potencjale prawa procesowego, ale też o możliwości wprowadzenie zeznań świadka na piśmie w sprawach karnych oraz roli nowych technologii w usprawnieniu postępowania sądowego.

16.05.2024

SN: Sąd źle wyliczył grzywnę za błąd w fakturze

Prawo karne Podatki i opłaty lokalne

Podatniczka została skazana na zapłacenie grzywny z powodu fałszywej faktury. Sąd orzekający uwzględnił wniosek o skazanie, w sytuacji gdy uzgodniona w nim grzywna kwotowa wynosiła 33 tys. zł, mimo że nie stanowiła równowartości postulowanej – i ostatecznie orzeczonej - grzywny 500 stawek dziennych w wysokości 95 zł. Sąd naruszył w ten sposób rażąco prawo – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

14.05.2024

SN: W czasie pandemii skazywać mógł jeden sędzia

Prawo karne

Wstrzymanie wykonania orzeczenia jest zasadne, gdy zastosowano niewłaściwie przepisy antycovidowe co do obsady sądu. A co więcej, wyrok wydano w składzie, w którym brała udział sędzia delegowana do pełnienia służby sędziowskiej w sądzie wyższego rzędu z naruszeniem ustawowych zasad – orzekła Izba Karna SN i wstrzymała skazanemu wykonanie orzeczenia.

13.05.2024

Krztusiec i odra wracają. Za zakażenie można odpowiadać karnie i cywilnie

Prawo karne Prawo pracy Opieka zdrowotna

Kalendarz szczepień osób dorosłych nie jest obligatoryjny, a chętni, którzy chcieliby za nim podążać, muszą liczyć się z pokryciem kosztu szczepionek. To istotne, bo przez obniżony wskaźnik szczepienia dzieci, straciliśmy odporność populacyjną na odrę, a lokalnie pojawiają się informacje o wzroście zachorowań na krztusiec. Stawką jest nie tylko zdrowie. Narażenie kogoś na zachorowanie - w tym na krztusiec czy odrę - podlega odpowiedzialności karnej i cywilnej.

11.05.2024

Prof. Moczydłowski: Redukcja populacji więziennej w interesie społecznym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Poziom przestępczości w Polsce nie uzasadnia utrzymywania tak dużej, jak obecnie, liczby osób w więzieniach – twierdzi dr Paweł Moczydłowski, profesor Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, dyrektor generalny Służby Więziennej w latach 1990-94. I dodaje, że redukcja populacji więziennej jest w interesie społecznym.

11.05.2024

"Tożsamość płciowa" budzi prokuratorskie wątpliwości przy zmianach dotyczących mowy nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rząd chce zmian w kodeksie karnym. Chodzi o ściganie homofobicznych i seksistowskich wypowiedzi, a także mowy nienawiści wobec osób z niepełnosprawnością. Opiniowany projekt ma na celu zagwarantowanie pełnej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc - a ma to nastąpić przez rozszerzenie przepisów o cechy takie jak niepełnosprawność, wiek, płeć, orientacja seksualna i tożsamość płciowa. I właśnie ta ostatnia kwestia budzi wątpliwości części członków Krajowej Rady Prokuratorów.

10.05.2024

Tomasz Szmydt bez immunitetu, przestał być sędzią

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek 9 maja br. prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjął, oświadczenie sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasza Szmydta o zrzeczeniu się ze skutkiem...

09.05.2024

Błąd medyczny w sądzie. Może być szybciej i rzetelniej

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Prawnicy zaangażowani w sprawy o błędy medyczne zauważają, że niska jakość opinii biegłych sądowych, na których wybór strony w praktyce nie mają żadnego wpływu, wprost przekłada się na brak komfortu sądów orzekających. Oceniają, że zrównanie opinii prywatnych z opiniami sądowymi, co rozważa resort sprawiedliwości, jest korzystne z wielu powodów, w tym przyśpieszy procesy sądowe i umożliwi rzetelniejsze rozpatrzenie sprawy.

09.05.2024

SN uchyla wyrok w sprawie niepoprawnego rowerzysty

Prawo karne

Mężczyzna złapany przez policję na jeździe na rowerze, mimo zakazu sądowego, będzie jeszcze raz sądzony. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej uchylił wyrok rażąco naruszający kodeks karny. Sąd rejonowy zapomniał bowiem zasądzić obowiązujące wówczas obligatoryjne świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

08.05.2024

Prezes Prusinowski zabrał sprawy neo-sędziemu, ale działał dla dobra obywateli

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Izby Pracy SN Piotr Prusinowski nie będzie miał postawionych zarzutów dyscyplinarnych za odebranie spraw neo-sędziemu. Wniosek I Prezes SN został oddalony przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej, gdyż uznano, że prezes choć złamał regulamin - działał dla dobra wymiaru sprawiedliwości. Aby obywatele nie czekali na rozstrzygnięcie sprawy trzy-cztery lata. Sztywne trzymanie się regulaminu byłoby bardziej szkodliwe społecznie - dodał SN.

08.05.2024

Dr Machińska: Sędziowie cywilni skazują na więzienie w Gostyninie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ośrodki w Gostyninie i Czersku, formalnie placówki medyczne, w praktyce są więzieniami o zaostrzonym rygorze. A o umieszczeniu w nich, czyli pozbawieniu wolności, decydują sędziowie cywilni, którzy często nie wiedzą, w czym uczestniczą – twierdzi dr Hanna Machińska, była zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. I apeluje o szybką zmianę tych haniebnych, według niej, przepisów.

06.05.2024

Rząd zaczyna prace nad zmianami w łowiectwie

Prawo karne Środowisko

Specjalny zespół w resorcie klimatu ma wypracować propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne. Wiceminister Mikołaj Dorożała zapewnia równocześnie, że nie wycofuje się z postulatu objęcia części ptaków łownych moratorium. Nie będzie też zgody na polowanie na łosie.

04.05.2024

SN: Zawieszenie w wykonywaniu zawodu lekarza z powodu fałszywego zaświadczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarz bez badania dziecka wystawił zaświadczenie zalecające jego izolację z matką. Powodem miała być rzekoma choroba psychiczna kobiety. Przy okazji małoletnią skierował do szpitala na przebadanie. Diagnoza była nietrafna, zaś zaświadczenie naruszało zasady etyki zawodu – tak wynika z postanowienia Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. Utrzymało ono zatem karę zawieszenia w czynnościach na rok.

03.05.2024

Surowe sankcje nie powstrzymują kierowców przed jazdą po alkoholu

Prawo karne Ubezpieczenia

Za prowadzenie pojazdu po alkoholu kierowcy mogą trafić za kratki oraz stracić samochody, ale nawet takie konsekwencje nie zniechęcają wielu z nich do wsiadania za kółko „pod wpływem”. Majówka to tradycyjnie czas, gdy rośnie liczba zatrzymanych przez policję nietrzeźwych osób. Tacy kierowcy muszą jednak liczyć się z tym, że w razie kontroli nie tylko stracą samochód, ale mogą również "zyskać" dług u ubezpieczyciela.

02.05.2024

Przeciek na maturze - od unieważnienia egzaminu po więzienie

Prawo karne Zarządzanie oświatą

W poprzednich latach na kilka godzin przed maturą w Google Trends wzrosła liczba wyszukiwań haseł, które potem pojawiały się na egzaminie, sprawy przecieków badała prokuratura - za udział w takim procederze mogą być surowe konsekwencje. Przed przeciekami nie ustrzegły nawet specjalne zabezpieczenia, jakie w 2023 r. wprowadziło Centralna Komisja Egzaminacyjna.

02.05.2024

Nie każdy wyraz miłości do flagi przystoi, niektóre bywają karalne

Prawo karne

Koszulka, naszywka, drobny dodatek nie tylko uatrakcyjni naszą stylizację, ale często pozwoli wyrazić poglądy lub podkreślić zainteresowania - wybór jest szeroki, niektórym odpowiadać będzie Batman lub Star Wars, innym Legia, Polska Walcząca lub flaga Polski. Można się spierać, czy koszulka to właściwe miejsce, by manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny, ale - jak podkreślają eksperci - zniewaga to raczej nie będzie.

02.05.2024