Smród na wsi to normalna rzecz - nowa ustawa ochroni rolników

Prawo karne Środowisko Prawo cywilne

Co najmniej trzy organy państwa zajmują się problemem smrodu na wsi: dwa ministerstwa i RPO. Głośno zrobiło się wokół tematu po wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który ukarał hodowcę świń za powodowanie emisji uciążliwych dla sąsiadów zapachów. Teraz minister rolnictwa zapowiada stworzenie nowej ustawy anty-zapachowej, która będzie chronić rolników przed pozwami cywilnymi. Do tej pory prawo karne i cywilne określało granice zakłócania niezakłóconego korzystania z mieszkania i środowiska.

05.10.2024

Prokurator cofa wnioski o uchylenie immunitetu wobec prof. Wróbla

Prawo karne

W czasie posiedzenia Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego 3 października br. prokuratorzy z wydziału spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej wycofali wnioski o uchylenie immunitetu prof. Włodzimierzowi Wróblowi, sędziemu Izby Karej SN. Wnosili o umorzenie postępowania. Rzecznik dyscyplinarny tego sądu uznał, że zarzuty stawiane profesorowi od początku były absurdalne.

05.10.2024

Sędzia z Wrocławia ukarany śmiercią cywilną za kradzież pendrive-ów

Prawo karne Prokuratura

W czwartek, 3 października br., Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN potwierdziła, że wydalenie ze służby sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Roberta W. przez zlikwidowaną już Izbę Dyscyplinarna było słuszne - mimo że zdanie odrębne złożyła sędzia Barbara Skoczkowska, która uważa, że nieistniejąca Izba nie byłą sądem. W ten sposób zakończyła się słynna sprawa dyscyplinarna, trwająca od 2018 roku.

03.10.2024

Pirat drogowy sądom umyka, sędzia łatwo nie sprawdzi, ile ma zakazów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obecnie w naszym kraju nie funkcjonuje żaden system, w którym sędzia mógłby sprawdzić, jakie postępowania toczą się równolegle przeciwko danej osobie. Posiłkuje się więc informacjami zawartymi w Krajowym Rejestrze Karnym, w który są tylko i wyłącznie te o prawomocnych wyrokach skazujących. To trzeba zmienić – uważa Artur Dubelt, prawnik z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

03.10.2024

SN: Brak podpisu pod wyrokiem - proces toczy się od nowa

Prawo karne

Wznowienie postępowania z urzędu na niekorzyść lustrowanego jest obwarowane terminem – i nie można tego uczynić po upływie roku od daty uprawomocnienia się orzeczenia. Jednak wznowić postępowanie na korzyść – można – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej, dodając, że przyczyną jest brak podpisu sędziego pod orzeczeniem wydanym przez Sąd Okręgowy w Lublinie.

01.10.2024

SN: Udaremnić egzekucję komorniczą to znaczy zbyć majątek

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

Dla przypisania znamion konkretnego przestępstwa sąd nie musi powtarzać wyrażeń zastosowanych w przepisie karnym. Zasadnicze znaczenie ma natomiast użycie takich określeń zachowania sprawcy czynu zabronionego, które jednoznacznie wypełniają treść elementów składających się na jego ustawową postać – orzekł Sąd Najwyższy, uznając, że uniewinnienie prezesa zarządu spółki było błędem.

01.10.2024

Sąd uzależni areszt od postępów w śledztwie

Prawo karne Prawnicy

Rząd przygotowuje ograniczenia w stosowaniu tymczasowego aresztowania, a jednym ze sposobów na dotychczasowe patologie ma być możliwość odmowy przedłużenia izolacji, jeśli sąd uzna, że w postępowaniu karnym dzieje się zbyt mało. Prawnicy chwalą ten projekt, ale mają też wątpliwości, czy sędziowie będą w stanie efektywnie kontrolować pracę prokuratury.

30.09.2024

SN: Notariuszowi nie wolno sporządzać aktów dla siebie

Prawo karne Prawnicy

Obwiniony notariusz wykorzystał swoje uprawnienia, jako osoby zaufania publicznego, dla celów prywatnych. Sporządził akty sprzedaży, celem zabezpieczenia interesów majątkowych - swoich i żony. Było to rażące naruszenie prawa, za co został ukarany finansowo. Sąd Najwyższy uznał, że ta kara jest adekwatna do winy, a kasacja notariusza - oczywiście niezasadna.

30.09.2024

Prezydent Duda stanie przed sądem za wypowiedzi o filmie "Zielona granica"

Prawo karne

Prezydent Andrzej Duda ma 24 października 2025 r. stanąć przed sądem w związku z wypowiedzią dotyczącą filmu "Zielona granica". Będzie reprezentowany przez umocowanego pełnomocnika - potwierdziła Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Wcześnie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował na platformie X, że pozwał prezydenta Dudę w sprawie jego wypowiedzi w programie "Gość Wiadomości" na antenie TVP Info z 20 września 2023 roku.

29.09.2024

Były szef policji usłyszy zarzuty za wybuch granatnika

Prawo karne Policja

30 września, w poniedziałek, były komendant główny policji gen. Jarosław Szymczyk ma stawić się w prokuraturze i usłyszeć zarzuty w śledztwie dotyczącym wybuchu granatnika w jego gabinecie w grudniu 2022 r. Miała to być atrapa, otrzymana jako prezent od ukraińskich służb. Plany prokuratury potwierdził Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokuratura badała m.in. dlaczego nie zarządzono ewakuacji.

28.09.2024

Prof. Moczydłowski: Trochę demilitaryzacji służbie więziennej nie zaszkodzi

Prawo karne Prawnicy

Podoba mi się projekt przewidujący możliwość powoływania specjalistów cywilnych na stanowiska w służbie więziennej. Natomiast z dezaprobatą przyjmuję protest związku zawodowego funkcjonariuszy przeciwko takiej możliwości. Ochronę zakładów karnych muszą zapewnić funkcjonariusze, ale wiele innych zadań mogą wykonywać specjaliści cywilni – twierdzi dr Paweł Moczydłowski, profesor Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, dyrektor generalny Służby Więziennej w latach 1990-94.

26.09.2024

Wróci prawo skazanego do stawienia się w więzieniu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kiedyś zasadą było, że skazany na karę pozbawienia wolności miał sam stawić się do jej wykonania, a dopiero gdy tego unikał, doprowadzała go policja. Od blisko dwóch lat zasadą jest doprowadzenie, i to bez zapowiedzi, a jedynie wyjątkowo sąd może wezwać do stawienia się. Nowe przepisy miały być batem na unikających kary, ale nie przyniosły skutku, więc są postulaty ich wycofania.

25.09.2024

Śledztwo w sprawie wiz, korupcji i łamania procedur objęło 9 osób

Prawo karne Prawnicy

Afera wizowa z udziałem urzędników i dyplomatów obejmuje 96 tomów akt głównych, 81 tomów załączników oraz 30 tomów akt niejawnych - poinformował prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej. Są trzy wątki w tej sprawie, jednym z nich jest wydanie ponad 350 tys. wiz obywatelom państw muzułmańskich i afrykańskich, często bez sprawdzenia danych. Wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec dziewięciu podejrzanych.

24.09.2024

Uchylenie immunitetu sędziemu od afery hejterskiej – za dwa miesiące

Prawo karne Prawnicy RODO

Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej zdecyduje o ewentualnym uchyleniu immunitetu sędziemu Sądu Rejonowego w Warszawie Jakubowi Iwańcowi dopiero 3 grudnia. Sędziemu, który był delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratura postawiła 12 poważnych zarzutów związanych z ujawnieniem danych osobowych innych sędziów w celu prowadzenia kampanii nienawiści w internecie.

24.09.2024

Zabójstwo drogowe będzie nowym przestępstwem? MS rozważa zmianę przepisów

Prawo karne

Ministerstwo Sprawiedliwości będzie analizować wprowadzenie do katalogu przestępstw zabójstwa drogowego. To pokłosie tragicznego wypadku, do którego doszło na Trasie łazienkowskiej. Resort rozważa również stworzenie systemu identyfikacji na drogach osób z orzeczonymi zakazami prowadzenia pojazdów oraz przepadek pojazdu kierowanego przez osobę posiadającą zakaz jego prowadzenia.

21.09.2024

SN: Fałszywy testament i nabycie spadku - proces toczy się od nowa

Prawo karne Prawnicy

Para skazana na sześć lat pozbawienia wolności za sfałszowanie testamentu i sprzedaż nabytych nieruchomości musi poczekać na kolejny wyrok. Sąd Najwyższy postanowił, że proces będzie toczyć się od nowa, gdyż sędzia zasiadający w I instancji zbyt szybko awansował, bo był ściśle powiązany z władzą wykonawczą, co nie gwarantuje jego bezstronności i niezawisłości.

20.09.2024

Nie ma specjalnego paragrafu na szabrownika, ale można go surowiej ukarać

Prawo karne Powódź

Okradziony samochód straży pożarnej, splądrowana stacja benzynowa, czy przywłaszczone wyroby tytoniowe po ustąpieniu wody - katastrofy takie jak powódź pokazują nie tylko tę jasną stronę ludzkiej natury. Choć szabrownictwo jest uznawane za czyn wyjątkowo naganny, stosuje się w jego przypadku "zwykłe" przepisy kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń.

18.09.2024

SN: Prokurator nietrzeźwy w stopniu znacznym - dwa razy sądzony

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Coraz częściej prokuratorzy odpowiadają dyscyplinarnie za spowodowanie wypadków drogowych. Jednak młyny sprawiedliwości mielą powoli. Uchylenie immunitetu nie musi oznaczać, że kara będzie szybko wymierzona, zarówno w sądzie powszechnym, jak i w sądzie dyscyplinarnym. Zwłaszcza że Sąd Najwyższy zawiesza postępowania do czasu wydania wyroku karnego. Przemawiają za tym okresy przedawnienia oraz niechęć do powielania postępowania dowodowego.

18.09.2024

List gończy za sprawcą śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Prawo karne

Na stronie Komendy Stołecznej Policji pojawił się list gończy za sprawcą śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej - do wypadku doszło w niedzielę na wysokości Torwaru, w kierunku Pragi. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że volkswagen najechał na tył forda, który następnie uderzył w barierki energochłonne.

17.09.2024

„Stan zdrowia” w procedurze karnej niejasny i nieprecyzyjny - konieczne zmiany

Prawo karne Opieka zdrowotna

Przepis trzeba albo całkowicie wyrzucić z kodeksu postępowania karnego, albo zmienić go tak, by nie budził żadnych wątpliwości i gwarantował podejrzanemu realizację jego praw - uważają eksperci. Chodzi o kontrowersyjną zmianę, która weszła w życie w październiku ub. roku, a została wprowadzona dopiero na etapie trzeciego czytania w Sejmie. Przepis pozwala na odstąpienie od ogłoszenia przedstawienia zarzutów, gdy jest to uzasadnione "stanem zdrowia" podejrzanego.

16.09.2024