Śledztwo wszczęto 7 marca 2023 r. na podstawie materiałów nadesłanych z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W chwili obecnej postępowanie obejmuje trzy wątki: 

1.     Pierwszy wątek dotyczy pośredniczenia w uzyskaniu wiz uprawniających do przyjazdu na terytorium Polski poprzez powoływanie się na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w polskich placówkach dyplomatycznych, w zamian za korzyści majątkowe lub obietnice ich uzyskania.

2.     Drugi wątek dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez osoby zatrudnione w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w związku z działalnością podejrzanego Edgara K.

3.     Trzeci dotyczy przebiegu prac legislacyjnych związanych ze zmianami ustawy o cudzoziemcach, a następnie prowadzonych na podstawie tej ustawy prac dotyczących wydania lub projektowania rozporządzeń wykonawczych, jak też utworzenia Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi oraz Centrum Informacji Konsularnej w Kielcach.


Materiał dowodowy

Dotychczas przesłuchano 67 świadków, w tym pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówek dyplomatycznych, właścicieli gospodarstw rolnych oraz przedstawicieli podmiotów gospodarczych, u których miały być zatrudnione osoby, którym przyznano wizy.
Prokurator wydał 69 postanowień o żądaniu wydania rzeczy skierowanych m.in. do MSZ, placówek dyplomatycznych, gospodarstw rolnych, RCL i innych instytucji. Zabezpieczono dokumenty i dowody, w tym elektroniczną korespondencję ze skrzynek e-mailowych, telefony służbowe oraz dokumentację z kilkunastu konsulatów. Tak zgromadzony materiał jest na bieżąco analizowany.
Materiał dowodowy obejmuje 96 tomów akt głównych, 81 tomów załączników oraz 30 tomów akt niejawnych.


Ustalenia śledztwa

Na podstawie materiału dowodowego ustalono, iż Edgar K. powoływał się na swoje wpływy w MSZ i podejmował się pośrednictwa w załatwieniu sprawy polegającej przede wszystkim na przyspieszeniu wydawania wiz. 
Nadto ustalono, iż Edgar K., wykorzystując swoje faktyczne znajomości w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z Sekretarzem Stanu Piotrem W., rzeczywiście wpływał na przebieg postępowań wizowych prowadzonych w placówkach konsularnych. 

Zgromadzone w toku śledztwa dowody świadczyły, że przekazał on ustalonym osobom zatrudnionym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (w tym do Piotra W.) dane dotyczące co najmniej 607 cudzoziemców, dla których chciał uzyskać wizy w kilkunastu polskich placówkach dyplomatycznych. Wizy wydano co najmniej 358 osobom. 
Zgromadzony materiał dowodowy wskazywał również na możliwość wpływania przez osoby zatrudnione w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na sposób rozpoznania wniosków wizowych. Łączna suma korzyści przyjętych przez Edgara K. to kwota przekraczająca równowartość 500 000 zł.  


Zarzuty wobec 9 osób

Aktualnie w ramach śledztwa wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec dziewięciu podejrzanych.
Edgar K. i Mariusz G. są podejrzani o przyjmowanie korzyści majątkowych lub ich obietnic w związku z powoływaniem się na wpływy w MSZ i placówkach dyplomatycznych oraz deklarowanego pośrednictwa przy uzyskaniu wiz (przestępstwo tzw. płatnej protekcji z art. 230 kk). Edgarowi K. prokurator przedstawił łącznie 9 zarzutów obejmujących okres od 2021 r. do 2023 r.

Piotrowi W. zarzucono, że w okresie od lutego 2022 r. do maja 2023 r., pełniąc funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiadając m.in. za problematykę konsularną oraz nadzorując zadania wykonywane przez Departament Konsularny, przekroczył swoje uprawnienia poprzez naruszenie obowiązujących procedur związanych z rejestracją i obiegiem dokumentów. Podejmował także nieuzasadnione interwencje dotyczące przyspieszenia procedur wizowych, jak też że udostępnił osobie nieuprawnionej informacje objęte tajemnicą służbową (art. 231 par. 2 kk, art. 266 par. 2 kk).
Kolejnych sześć osób (Beata W., Saikat B., Anzhalica R., Filip P., Monika R. oraz Maylin D.) jest podejrzanych o udzielanie korzyści majątkowych lub ich obietnic w zamian za pośrednictwo w uzyskaniu wizy (art. 230a psr. 1 kk). Podejrzana Maylin D. jest poszukiwana listem gończym. 
Podejrzani Mariusz G. oraz Piotr W. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Pozostali podejrzani, w tym Edgar K. przyznali się i również złożyli wyjaśnienia. 
Wobec podejrzanych stosowane są obecnie środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.